آخرین اخبار

کد خبر: 243009
تاریخ انتشار: یکشنبه, ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ۰۹:۰۰
دسته: صفحه نخست
پرینت
ایمیل

بهار گردشگری در دولت یازدهم

بهار گردشگری در دولت یازدهم

اعتماد نوشت:

نام گردشگری از همان روزهای ابتدایی فعالیت دولت روحانی تبدیل به اسم رمزی شد که او و اعضای کابینه‌اش تاکید ویژه‌ای روی آن داشتند، تا جایی که روحانی برای نخستین بار در آیین گرامیداشت روز جهانی گردشگری حاضر شد.

با آماده شدن زمینه رونق گردشگری پس از برجام، نمایندگان مجلس نیز به میدان آمدند و گفتمان جدیدی در این حوزه شکل گرفت تا جایی که پای این صنعت نوپای ایران به مناظره‌های انتخاباتی کاندیداهای دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری هم باز شد.

گردشگری صنعتی است که با پتانسیل‌هایی که در ایران برای توسعه آن وجود دارد، این قابلیت را دارد که جایگزینی مناسب برای درآمد نفتی کشور باشد.

افزایش آمار گردشگران خارجی در سال‌های اخیر و با توجه به معرفی جاذبه‌های گردشگری ایران در رسانه‌های بین‌المللی، با رشد سریع‌تری همراه بوده. تا جایی که نه تنها در میان آمارها و ارقام رسمی اعلام شده در رسانه‌ها بلکه در شهرهای تاریخی و جاذبه‌های گردشگری می‌توان به وضوح شاهد افزایش حضور گردشگران به ویژه گردشگران جوان بود.

طبق اعلام معاون گردشگری کشور، در چهار سال گذشته در مجموع 20 میلیون گردشگر خارجی وارد ایران شده‌اند و مبلغی حدود 32 میلیارد دلار نصیب اقتصاد ایران کرده‌اند. اما هنوز این معاونت آمار رسمی و مدونی از تاثیر این افزایش گردشگران بر اشتغال منتشر نکرده است. 

روحانی و معاونانی که برای تصدی مدیریت سازمان میراث فرهنگی انتخاب کرد، و همچنین وزرایی که حوزه کاری‌شان مرتبط با گردشگری است، برنامه‌های ویژه‌ای را برای توسعه این صنعت در کشور طراحی و اجرا کردند که تا حد زیادی در سایه برجام توانست با موفقیت همراه باشد، هر چند در حوزه میراث فرهنگی چندان نقاط روشنی در این کارنامه پیدا نمی‌شود.

تلاش دولت روحانی برای گشودن راهی برای تعامل ایران با جهان، تلاش موفقی بود. مذاکرات دیپلماتیک  در کنار تمام موفقیت‌هایی که این حوزه در چهار سال گذشته تجربه کرد، انتقاداتی نیز به عملکرد سازمان میراث فرهنگی وارد بود.

یک نکته اینکه مسوولان این سازمان به خصوص در دوران مدیریت مسعود سلطانی‌فر، توسعه گردشگری را صرفا در ساخت هتل‌های 4 و 5 ستاره می‌دیدند و گویی تعریف درستی از زیرساخت‌های مورد نیاز برای توسعه گردشگری نداشتند.

هر چند در همین دوران حمایت‌های دولتی از اقامتگاه‌های بوم‌گرد موجب شکل‌گیری ظرفیت جدیدی شد که با استقبال بسیاری از سوی گردشگران و جوامع محلی روبه‌رو شد.  فعالیت در حوزه گردشگری در دولت یازدهم تنها محدود به جذب گردشگر و معرفی جاذبه‌های ایران نشده است.

برگزاری همایش‌هایی با هدف جذب سرمایه‌گذاران خارجی برای توسعه و تقویت زیرساخت‌های گردشگری، میزبانی هفدهمین کنوانسیون راهنمایان گردشگری، تلاش‌هایی که وزارت امور خارجه برای لغو یا تسهیل صدور روادید برای گردشگران به کار گرفته و همچنین تسهیلاتی که برای صدور روادید فرودگاهی برای گردشگران در نظر گرفته شده و موارد بسیار دیگر موید این است که دولت روحانی در حوزه گردشگری موفق عمل کرده است.

 

 پایگاه خبری تحلیلی قم پرس+ 1
مخالفم - 1

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top