آخرین اخبار

کد خبر: 243016
تاریخ انتشار: یکشنبه, ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ۱۰:۲۷
دسته: صفحه نخست
پرینت
ایمیل

انصاری: با دروغگویی و تهمت، خود را سیه‌رو نکنید

انصاری: با دروغگویی و تهمت، خود را سیه‌رو نکنید

دولت یازدهم که از بدو انتخاب و کسب رای از مردم، مورد تخریب و هجمه گروهی قرار گرفت که مسیر اعتدال و امید را بر نمی‌تابیدند، با نزدیک شدن به انتخابات، بیش از پیش مورد تخریب قرار گرفته است. در نخستین دور مناظره زنده انتخاباتی که بعد از ظهر جمعه گذشته با حضور نامزدهای انتخاباتی برگزار شد، تهمت‌ها و برچسب‌های عجیبی به دولت روحانی زده شد که تعجب و واکنش‌های بسیاری را به همراه داشت. حسن روحانی قصد داشت به این اظهارات که از سوی باقر قالیباف علیه او و جهانگیری مطرح شده بود، پاسخ دهد، اما وقت برنامه به پایان رسید و نتوانست برای مردم شفاف‌سازی کند که این صحبت‌ها تا چه اندازه، خلاف واقع است.

حسن روحانی، پس از نخستین مناظره، به برخی ادعاهای مطرح‌شده از سوی محمدباقر قالیباف در مناظره کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری، در صفحه شخصی خود در یکی از شبکه‌های اجتماعی واکنش نشان داد. برخی چهره‌های سیاسی نیز به این ادعاهای مطرح شده از سوی شهردار تهران واکنش نشان دادند. برخی از آنها معتقد بودند این اظهار نظرها به ضرر خود قالیباف تمام خواهد شد، چرا که یک فرد با کارنامه‌ای از این دست به آسانی از صندوق رای بیرون نمی‌آید. تجربه انتخابات در کشور ما نشان داده که می‌توان احتمال چنین اتفاقی را نزدیک به صفر دانست. برخی از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب بر این باورند که رفتارهای جسورانه و دور از اخلاق و توهین‌آمیز در مناظره‌ها و برنامه‌های فردی و یا سفرهای استانی کاندیداها به افزایش رای اصلاح‌طلبان منجر خواهد شد و رای‌های خاکستری را که پای صندوق نمی‌آیند، بیدار خواهد کرد؛ به این دلیل روشن که مردم ایران از بی‌اخلاقی و توهین بیزار هستند.

اکنون برخی انتظار دارند که دولت و شخص آقای روحانی به این ادعاها و تخریب‌هایی که از سال 92 تاکنون وجود داشته، پاسخ محکمی بدهند و از طرق قانونی آنها را پیگیری کنند. در همین راستا با مجید انصاری، معاون حقوقی رئیس‌جمهوری گفت‌وگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

در روزهای اخیر و به ویژه در دور نخست مناظرات زنده تلویزیونی، تهمت‌های عجیبی نسبت به آقای دکتر روحانی و دولت یازدهم زده شد که رئیس‌جمهور در انتهای مناظره به آن اشاره داشتند. به عنوان معاون حقوقی رئیس‌جمهور چه پاسخی به این تخریب‌ها دارید؟

مردم هنوز خاطره تلخ دروغ‌ها، تهمت‌ها و تخریب‌های 84 و 88 را که از سوی برخی افراد صورت گرفت، فراموش نکرده‌اند. ملت شریف ایران به خوبی این خاطرات را در ذهن خود دارند و آثار تلخ و ویرانگر دروغگویی و تهمت‌افکنی 8‌ساله دولت‌های نهم و دهم را هنوز حس می‌کنند. مطمئنا افرادی که با حربه دروغ و تخریب به میدان انتخابات آمده‌اند و تصور می‌کنند که با این روش‌های غیر شرعی، غیر قانونی و غیر اخلافی می‌توانند آرای مردم را به خود جلب کنند، در اشتباه محض هستند و توصیه من به این دوستان این است که دنیا و آخرت خود را تباه نکنند و در پیشگاه خدا و مردم، موجب رسوایی و سیه‌روزی خودشان نشوند.

در نخستین مناظره زنده تلویزیونی، بحث‌هایی شکل گرفت که واکنش‌های بسیاری را از سوی فعالان سیاسی، فعالان حقوقی و مردم در شبکه‌های مجازی درپی داشت. این اتهاماتی که به دولت و برچسب‌هایی که به شخص آقای روحانی در این برنامه زده شد، چه پیامدهایی را به همراه خواهد داشت؟

خوشبختانه در عمر 3 سال و چند ماه دولت از سال 92 تاکنون، فضای سیاسی کشور در پرتو نشاط و آرامشی که به دست آمده و دولت در سایه صداقت و رفتار‌های صادقانه‌ای که با مردم داشته و در حد مقدورات و توان کشور، خدماتی ارائه داده، کارنامه درخشان و خوبی را پیش روی مردم گشوده و طی روزهای آینده در جریان تبلیغات انتخابات و به‌ویژه مناظرات زنده تلویزیونی، مردم به عنوان داورهای بصیر، فهیم و عادل این صحنه قضاوت خواهند کرد که چه کسانی به راستی، صداقت و دلسوزی برای مردم کار کرده‌اند و امروز هم برای خدمت به آنها به میدان آمده‌اند و چه افرادی صرفا با تکیه بر حربه تخریب، تهمت و وعده‌های عجیب و دروغین تلاش می‌کنند که ذهن جامعه را به خود جلب و از این رهگذر رای کسب کنند. دولت تمام توان خود را به کار گرفت که امید، نشاط و آرامش به کشور بازگردانده شود و صادقانه در راه پیشرفت کشور برای مردم گام برداشت و در خدمت به مردم انجام وظیفه کرد. امروز نیز رئیس‌جمهور برای ادامه این مسیر و راهی که رای مردم در سال 92 آغاز کرد، به صحنه آمده‌اند. مردم، بهترین گواه برای راستی و صداقت دولت یازدهم خواهند بود.

آیا از لحاظ حقوقی، اتهامات و تخریب‌هایی که به آقای جهانگیری و آقای روحانی و حتی دولت یازدهم زده شد، قابل پیگرد هست و آیا با عاملان چنین هجمه‌هایی برخورد خواهد شد؟

بله، قطعا چنین حقی برای کاندیداها وجود دارد. طبق قانون تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری، اگر تخلف از قانون از سوی نامزدها، رسانه‌ها و به طور کلی در عرصه تبلیغات انتخاباتی صورت گرفته و اقدامات مجرمانه‌ای انجام گیرد، قابلیت پیگیری و رسیدگی دارد. هیات نظارت بر تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری باید مراقبت بیشتری به کار بگیرد و نظارت بهتری انجام دهد. این هیات نظارت باید تلاش کند که اجازه داده نشود فضای تبلیغات مسموم شود. فضای دروغگویی، تخریب‌، تهمت و وعده‌های غیرکارشناسانه به کشور آسیب می‌رساند.

شما به عنوان معاون حقوقی رئیس‌جمهور چه واکنشی در برابر این تخریب‌ها دارید و آیا شخص آقای روحانی و دکتر جهانگیری قصد شکایت و پیگیری این ماجرا را دارند؟

آقای دکتر روحانی در این سه سال و چند ماهی که از دوران ریاست‌جمهوری یازدهم می‌گذرد، همواره مورد هجمه، تخریب و تهمت و همیشه مورد نامهربانی قرار داشت. تلاش‌ها و دستاوردهایی را که برای مردم انجام داده بود تخریب کردند و در مسیر نیل به اهداف دولت همیشه با مانع‌تراشی‌های متعددی مواجه بود، اما با بزرگ‌منشی، صبر و تدبیر برخورد کرد و خود را با چنین حاشیه‌هایی درگیر و وقت دولت را برای این‌گونه امور تلف نکرد. در ادامه نیز او با همان مشی حقوقی و اخلاقی خود به همراه آقای جهانگیری به بیان خدمات ارائه شده از سوی دولت و همچنین بیان برنامه‌های سازنده‌ای که برای آینده کشور دارند، می‌پردازند و مردم نیز به نظر من پختگی لازم برای تشخیص حرف صواب و ناصواب را دارند و نتیجه قضاوت خود را در انتخابات و پای صندوق‌های رای به این گونه افراد می‌دهند.

 

منبع: آرمان

 

 پایگاه خبری تحلیلی قم پرس+ 2
مخالفم - 1

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top