کد خبر: 248417
تاریخ انتشار: سه شنبه, ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۴۰
دسته: اخبار قم
پرینت
ایمیل

افزایش 60 درصدی بیمه شدگان صندوق اعتباری هنر در سال 96


تهران- ایرنا- مدیرعامل صندوق اعتباری هنر به تفاهم‌نامه منعقده میان این صندوق و سازمان تامین اجتماعی اشاره کرد و گفت:‌ با تاکید، تلاش و پیگیری مستمر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، 60 درصد به آمار بیمه شدگان زیر مجموعه این صندوق در سال 96 افزوده شد.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سیدحسین سید زاده دوشنبه شب در نشست هم اندیشی با اصحاب رسانه اظهار داشت: صندوق اعتباری حمایت از نویسندگان، هنرمندان و روزنامه نگاران با هدف حمایت از اهالی فرهنگ، هنر و رسانه کشور بنا بر پیشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی براساس تکلیف برنامه سوم توسعه و در راستای سیاست انتقال بخشی از تصدی های دولتی با تصویب هیات وزیران در سال 82 به طور رسمی تشکیل شد.
وی ساماندهی و یکپارچگی در حمایت از جامعه نویسندگان، روزنامه نگاران و هنرمندان و تبدیل حمایت های مقطعی متکی بر منابع مالی مردمی و غیردولتی، حمایت از خلاقیت ها و نوآوری‌ها در حوزه فرهنگ و هنر، شناسایی، جذب و هدایت استعدادها در حوزه فرهنگ و هنر و جذب سرمایه گذاری ها و تامین منابع مالی جدید برای توسعه فعالیت ها در حوزه فرهنگ و هنر و توسعه مرحله ای کمیت و کیفیت حمایت ها منطبق با اولویت بندی اعضا و نیازها و افزایش تعداد افراد تحت پوشش را از دیگر اهداف و سیاست های صندوق اعتباری هنر برشمرد.

** 45 هزار نفر اهالی فرهنگ، هنر و رسانه عضو صندوق هنر هستند
سیدزاده به عضویت بیش از 45 هزار نفر از اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه در صندوق اعتباری هنر اشاره و پیش بینی کرد با حمایت و توجه های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، آمار عضویت در این صندوق تا پایان امسال به رشد قابل توجهی برسد.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با اشاره به نامگذاری سال 96 با عنوان'‌اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال' و توصیه های رهبر معظم انقلاب در این خصوص، ماموریت اصلی صندوق را توجه به اقتصاد فرهنگ و هنر عنوان کرد.
وی افزود: ‌معتقدیم با برنامه ریزی و سرمایه گذاری صحیح و منسجم می توانیم در پایان نتیجه درخشان تری را شامل حال اعضا و صندوق کنیم.
سیدزاده، تاکیدات دکتر روحانی، رئیس جمهوری بر حوزه فرهنگ، هنر و رسانه را یادآور شد و گفت: رئیس جمهوری دولت دوازدهم در اولین کنفرانس خبری خود بعد از انتخابات، قول حمایت و پشتیبانی از حوزه فرهنگ و هنر داد و این امر، نشانگر اهمیت و اهتمام وی به این حوزه است.
وی خاطرنشان کرد:‌ درصدد هستیم در صندوق اعتباری هنر، برای تدوین و پیش بینی یک بسته فرهنگی حمایتی ویژه اهالی فرهنگ، هنر و رسانه با پشتیبانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدام کنیم.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با یادآوری اینکه سیاست های حمایتی این صندوق بر چهار رکن بیمه تأمین اجتماعی، بیمه تکمیلی، تکریم و مستمری و خدمات رفاهی، تسهیلاتی و وام تنظیم شده است، افزود: طبق توافق سازمان تامین‌ اجتماعی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران واجد شرایط با معرفی‌نامه این صندوق، تحت پوشش بیمه تأمین ‌اجتماعی قرار می گیرند.
به گفته وی اعضای صندوق اعتباری هنر می توانند ضمن برخورداری از حمایت های مربوط به بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد، شامل فوت و بازنشستگی، از کمک ویژه وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی معادل 10درصد حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار در هر سال، بابت حق بیمه ماهانه برخوردار شوند و 8 درصد توسط فرد پرداخت می شود.
سیدزاده خاطرنشان کرد: با توجه به بند ب ماده 11 آیین نامه اجرایی ماده 7 قانون هدفمند سازی یارانه ها و در راستای گسترش پوشش بیمه ای به نویسندگان، روزنامه نگاران و هنرمندان و بر خورداری آنان از معافیت در پرداخت بخشی از حق بیمه از محل منابع حاصله از هدفمندسازی یارانه ها، از سال 91 مقرر شد، صندوق نسبت به معرفی افرادی واجد شرایط که از تاریخ اول فروردین 1388 به بعد فاقد هرگونه پوشش بیمه ای بودند، اقدامات لازم را به عمل آورد.

** پوشش بیمه ای بیش از 29 هزار نفر از اهالی فرهنگ، هنر و رسانه
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با اعلام اینکه تاکنون بیش از 20 هزار نفر از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران، تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی صندوق اعتباری هنر هستند، اظهار داشت: حدود 10 هزار نفر از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه نیز از محل هدفمندی یارانه ها بیمه شده اند.
وی با اشاره به امضای تفاهمنامه همکاری میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تامین اجتماعی در اردیبهشت ماه امسال گفت: 12 هزار نفر از اهالی فرهنگ و هنر به جمع بیمه شدگان صندوق اعتباری هنر افزوده شدند.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت: براساس موافقت نامه میان سازمان تامین اجتماعی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تاریخ اول آذرماه 1381، تنها 20 هزار نفر از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران با هزینه صندوق اعتباری هنر از خدمات بیمه تامین اجتماعی بهره مند می شدند.
وی ادامه داد: طی این سال ها 10 هزار نفر نیز از طریق بند ب ماده 11 ایین نامه اجرایی ماده 7 قانون هدفمندسازی یارانه ها به سازمان تامین اجتماعی معرفی شده و در سال 96 برای اولین بار 60 درصد به تعداد بیمه شدگان صندوق اعتباری هنر افزوده شد.

** بدهی صندوق به تامین اجتماعی تسویه شد
مدیر عامل صندوق حمایت از نویسندگان، روزنامه نگاران و هنرمندان درباره بدهی های مانده از گذشته (حدود 38 میلیارد تومان) این صندوق به سازمان تامین اجتماعی نیز گفت: با مساعدت و پیگیری سید رضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، براساس تفاهمنامه ای بدهی انباشته صندوق اعتباری هنر به سازمان تامین اجتماعی تسویه شد.
وی افزود: همچنین مقرر شد با پیگیری های بعدی افراد واجد شرایط هنرمند، روزنامه نگار، نویسنده و خبرنگار مردان بالای 50 سال و زنان 45 سال سن نیز از طریق صندوق اعتباری هنر به سازمان تامین اجتماعی معرفی شوند.

**بیمارستان میلاد خدمات ویژه به هنرمندان می دهد
مدیر عامل صندوق اعتباری هنر به امضای تفاهم‌نامه همکاری با سازمان تامین اجتماعی اشاره کرد و گفت: بر مبنای این تفاهم‌نامه مقرر شد، بیمارستان میلاد خدمات خود را به صورت ویژه و بدون نوبت در اختیار اعضای صندوق اعتباری هنر شامل هنرمندان، اهالی رسانه و نویسندگان قرار دهد.

** پیگیری بیمه اهالی رسانه از طریق معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: بیمه اهالی رسانه از طریق معاونت مطبوعاتی و با پرداخت بسته های حمایتی به رسانه ها دنبال می شود.
یه گفته سید زاده بر این اساس تنها حدود هزار نفر از خبرنگاران که عموماً به صورت آزاد مشغول فعالیت هستند، از طریق صندوق اعتباری هنر به سازمان تامین اجتماعی معرفی شده اند.
فراهنگ ** 1355 **1055** خبرنگار: علی اکبر قزوینیان**انتشار: زینب کارگر
برای اطلاع از اخبار متنوع فرهنگی و هنری، با کانال فرهنگی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
https://t.me/irnaf


شما هم می توانید صاحب پنل رایگان #پیام_صوتی شوید  www.iransot.ir

هم اینک عضو کانال رادیو تلگرامی #آوای_قم شوید : https://t.me/avayeqom+ 1
مخالفم - 0

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top