کد خبر: 278254
تاریخ انتشار: سه شنبه, ۰۵ دی ۱۳۹۶ ۰۲:۲۰
دسته: سیاسی
پرینت
ایمیل

برگزاری نخستین همایش ملی “تصوف، شاخصه‌ها و نقدها” در قم

رئیس قطب تعمیق ایمان و باورهای دینی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم از برگزاری نخستین همایش ملی “تصوف، شاخصه‌ها و نقدها” خبر داد.

به گزارش فجر۲۴ ، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محمدتقی سبحانی در نشست خبری اعلام فراخوان همایش ملی “تصوف، شاخصه‌ها و نقدها” با بیان علل لزوم توجه به تصوف و عرفان اظهار داشت: گرایش و جذابیت جامعه به تصوف به‌صورت عام عرفان ریشه در تاریخ داشته و تصوف از دین مسیحیت به اسلام آمده است.

وی شروع جریان تصوف در اسلام را از قرن دوم دانست و افزود: این حرکت عرفانی و اسلامی از زمان تولد تا امروز شاخه‌های مختلفی پیداکرده و مانند همه جریان‌های دینی فرهنگی – معنوی دچار انحرافاتی شده که امروز وقت آن رسیده به آسیب‌شناسی این حوزه دینی بپردازیم.

رئیس قطب تعمیق ایمان باورهای دینی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه‌های علمیه قم تصریح کرد: علمای دینی تسنن و الازهر توانسته‌اند بسیاری از انحرافات حوزه تصوف را اصلاح‌کرده و امروز تصوف را افتخار دینی دانسته و با مدیریت آن، این حرکت دینی – معنوی را در مسیر درستی هدایت کنند.

وی نقد و آسیب‌شناسی فرقی که خود را شاخه‌ای از تصوف اسلامی معرفی می‌کنند، نخستین هدف این همایش ملی عنوان کرد و گفت: باید نقد و بررسی این فرق و حلقه‌های منسوب به تصوف علمی و فراتر از نام و شخص انجام شود و کسانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند باید خود پیش‌قدم اصلاح انحرافات آن باشند.

سبحانی اصل تصوف را حوزه‌ای مورد تأیید علما دانست و خاطرنشان کرد: متأسفانه امروز انحرافات و خرافات منصوب به تصوف از طریق موسیقی، ادبیات ملی و دینی در حال گسترش در بین مردم بوده و باید هرچه سریع‌تر با آسیب‌شناسی علمی مانع گسترش آن در شکل و قالب اشعار ملی و مذهبی و همچنین در کتب درسی و دینی شویم.

وی سیاست‌های تبیین شده در همایش ملی “تصوف، شاخصه‌ها و نقدها” را برخواست از نیاز به اصلاح این فرق عنوان و تأکید کرد: توجه اصلی ما در این همایش به تصوف فرقه‌ای بوده و قصد روشنگری معرفتی و علمی داشته و افراد و اشخاص را در این همایش نقد نخواهیم کرد.

رئیس قطب تعمیق ایمان باورهای دینی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه‌های علمیه قم نگاه قالب در همایش را نگاهی اعتدال‌گرانه خواند و خاطرنشان کرد: فرهنگ معنوی اسلامی باید اصلاح و تکمیل شود و در این راه از همه اساتید دانشگاه‌ها، حوزه و محققانی که در این حوزه فعالیت کرده‌اند دعوت به همکاری می‌شود.

وی آخرین فرصت برای ارسال چکیده مقالات را تا اول بهمن ماه اعلام و بیان کرد: محققان و صاحبان اثر می‌توانند تا ۵ اسفندماه مقالات خود را به دبیرخانه همایش ارسال کرده و مقالاتی که نگاه تأییدکننده و حمایتی نیز به این فرق دارند درصورتی‌که چارچوب‌های علمی – پژوهشی درآن رعایت شده باشد موردبررسی قرار می‌گیرند.

سبحانی برنامه‌های جانبی این همایش را نیز اعلام کرد و گفت: برگزاری نمایشگاهی از تحقیقات انجام‌شده در این حوزه و برپایی نمایشگاه عکس و تصویر از فعالیت‌های جانبی در کنار برگزاری این همایش خواهد بود.

وی برگزاری این همایش را قبل از اتمام سال تحصیلی اعلام و تصریح کرد: همایش ملی ” تصوف، شاخصه‌ها و نقدها” قبل از پایان سال تحصیلی و در اواخر بهار ۱۳۹۷ برگزار می‌شود و همایش دیگری با همین عنوان و با حضور اندیشمندان جهان اسلام نیز در بیروت برگزار خواهد شد./تسنیم قم

شما هم می توانید صاحب پنل رایگان #پیام_صوتی شوید  www.iransot.ir

هم اینک عضو کانال رادیو تلگرامی #آوای_قم شوید : https://t.me/avayeqom+ 1
مخالفم - 1

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top