قیمت روز سکه (تومان)

سکه طرح قدیم
۱,۱۸۱,۰۰۰
سکه تمام - امامی
۱,۲۰۲,۰۰۰
نیم سکه
۶۹۱,۰۰۰
ربع سکه
۳۸۷,۰۰۰
سکه گرمی
۲۴۸,۰۰۰

آخرین اخبار

نرخ روزانه ارز

دلار
۳,۷۶۳
یورو
۴,۰۶۱
پوند
۴,۶۸۵
درهم
۱,۰۳۵
دلار کانادا
۲,۸۹۹
دلار استرالیا
۲,۸۹۸
ریال سعودی
۱,۰۰۵
لير ترکيه
۱,۰۴۰
کرون سوئد
۴۱۸
رینگیت مالزی
۸۹۳
بات تایلند
۱۱۵
یوان چین
۵۷۹
فرانک سوییس
۳,۸۴۴
کد خبر: 282280
تاریخ انتشار: سه شنبه, ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ۱۳:۱۰
دسته: اخبار قم
پرینت
ایمیل

پاسخ به یک سئوال مهم بیمه ای؛تاریخ ازکارافتادگی چگونه محاسبه می‌شود؟

در سال 1378 در اثر حادثه ناشی از کار، به میزان 40% در کمیسیون پزشکی تامین‌اجتماعی، ازکارافتاده تشخیص داده شده‌ام. و از آن زمان تا سال 96، مستمری ازکارافتادگی جزئی دریافت می‌کنم، ولی به علت تشدید بیماری خود، مجددا در سال 1396 در کمیسیون پزشکی شرکت کردم که سرانجام در کمیسیون ازکارافتاده کلی تشخیص داده شدم (با میزان ازکارافتادگی بیش از 66%) که در متن رای کمیسیون مذکور، تاریخ تحقق ازکارافتادگی، در اثر حادثه ناشی از کار سال 1378 تعیین شده و آخرین روز اشتغال به کار و بیمه‌پردازی‌ام نیز سال 92 بوده است. با توجه به توضیحات فوق، تاریخ برقراری مستمری ازکارافتادگی اینجانب، تاریخ تشکیل کمیسیون پزشکی باید باشد و یا تاریخ تحقق ازکارافتادگی که توسط کمیسیون مذکور تعیین شده است؟

با توجه به اینکه بیمه‌شدگان، از تاریخ وقوع حادثه ناشی از کار، مشمول حمایت‌های سازمان قرار می‌گیرند، و طبق قانون، از حمایت‌های کوتاه‌مدت (درمان، غرامت دستمزد ایام بیماری و ...) بهره‌مند می‌شوند، لذا به محض پایان حمایت‌های کوتاه‌مدت، زمان ارائه حمایت‌های بلندمدت از کارافتادگی کلی و جزئی ناشی از کار فرامی‌رسد. در این راستا، کمیسیون‌های پزشکی، موضوع ماده 91 قانون باید با درنظرگرفتن تاریخ وقوع حادثه و با توجه به مدت استفاده بیمه‌شده از غرامت دستمزد ایام بیماری متصل به تاریخ وقوع حادثه، به گونه‌ای رای را بنویسند که تاریخ تحقق ازکارافتادگی افراد حتما مشخص و در متن رای قید شود؛ به نحوی که بین تاریخ خاتمه درمان بیمه‌شده تا تاریخ تعیین‌شده از سوی کمیسیون پزشکی به عنوان تاریخ تحقق ازکارافتادگی، فاصله زمانی وجود نداشته باشد. بنابراین، تاریخ پرداخت مستمری ازکارافتادگی کلی ناشی از کار، برابر خواهد بود با تاریخ تحقق ازکارافتادگی متصل به پایان استراحت پزشکی تعیین‌شده توسط کمیسیون پزشکی یا ترک کار بیمه‌شده؛ هر کدام که موخر باشد. لذا تاریخ برقراری و پرداخت مستمری ازکارافتادگی کلی شما، از تاریخ 1392 (فردای آخرین روز اشتغال به کار و بیمه‌پردازی که همان تاریخ ترک کار است.) خواهد بود. با عنایت به توضیحات فوق، تاریخ برقراری و پرداخت مستمری ازکارافتادگی کلی ناشی از کار، می‌تواند قبل از تاریخ تشکیل کمیسیون پزشکی قرار گیرد.

به‌طور کلی تاریخ برقراری و پرداخت مستمری ازکارافتادگی جزئی بیمه‌شدگان تامین اجتماعی به چه صورت تعیین می‌شود؟

با توجه به اینکه کلیه بیمه‌شدگان، از تاریخ وقوع حوادث غیر ناشی از کار (عادی)، مشمول حمایت‌های سازمان (کوتاه‌مدت و بلندمدت) می‌شوند، بنابراین تاریخ برقراری و پرداخت مستمری ازکارافتادگی جزئی، صرف‌نظر از نوع کمیسیون (بدوی یا تجدیدنظر) در همه‌حال، تاریخ پایان معالجات پزشکی متصل به حادثه (تاریخ تحقق ازکارافتادگی تعیین‌شده توسط کمیسیون پزشکی) خواهد بود. ضمنا مستمری ازکارافتادگی جزئی، صرفا جهت حوادث ناشی از کار با میزان ازکارافتادگی 33 تا 66% برقرار می‌شود. برای تکمیل پاسخ، به تاریخ برقراری و پرداخت مستمری ازکارافتادگی کلی حوادث غیرناشی از کار می‌پردازیم: تاریخ برقراری مستمری ازکارافتادگی، زمانی است که امکان بررسی تحقق، عدم تحقق، میزان ازکارافتادگی و احراز یا عدم احراز شرایط بیمه‌شده فراهم می‌شود. با عنایت به اینکه با تشکیل کمیسیون پزشکی (موضوع ماده 91 قانون) و صدور نظریه کمیسیون پزشکی، شرایط بیمه‌شده فوق مهیا می‌شود. بنابراین تاریخ تشکیل کمیسیون پزشکی بدوی (حتی اگر در کمیسیون پزشکی، تجدیدنظر ازکارافتادگی تائید شود.) تاریخ برقراری مستمری ازکارافتادگی کلی غیرناشی از کار خواهد بود. اما نظر به اینکه بیماری‌های منجر به ازکارافتادگی، معمولا دارای سیر طبیعی از نهفتگی، ظهور آثار و علائم بالینی، پیشرفت و بهبود، رشد و عقب‌نشینی، تغییر و تثبیت، اوج و درنهایت، ‌ایجاد ناتوانی دائمی هستند و حسب ماده 70 قانون، بیمه‌شدگان درصورتی که طبق نظر پزشک معالج، غیرقابل علاج تشخیص داده شوند، پس از انجام خدمات توانبخشی و اعلام نتیجه توانبخشی یا اشتغال، در کمیسیون‌های پزشکی موضوع ماده 91 قانون شرکت می‌کنند، بنابراین، تاریخ پرداخت مستمری ازکارافتادگی کلی غیر ناشی از کار، تاریخ برقراری مستمری یا ترک کار -هر کدام موخر باشد- خواهد بود. در مواردی که بیمه‌شدگان با رعایت قوانین و مقررات مربوطه، اقدام به نقل و انتقال حق‌بیمه و سوابق از سایر صندوق‌ها کنند، یا با پرداخت مابه‌التفاوت، سوابق حق‌بیمه بافندگان قالی، قالیچه، گلیم و زیلو با نرخ 14% را به سابقه کامل تبدیل کرده و یا اقدام به پرداخت حق‌بیمه سوابق مدت خدمت نظام وظیفه و حضور در جبهه کنند و سوابق مذکور، منجر به احراز شرایط برقراری مستمری شود، چنانچه تاریخ پرداخت مابه‌التفاوت توسط بیمه‌شده موخر بر تاریخ برقراری یا ترک کار باشد، مبنای پرداخت مستمری، تاریخ پرداخت مابه‌التفاوت توسط بیمه‌شده خواهد بود.

منبع : اداره کل تامین اجتماعی استان قم+ 0
مخالفم - 0

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top