آخرین اخبار

کد خبر: 286117
تاریخ انتشار: سه شنبه, ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ ۰۸:۱۰

دومین کنفرانس - منجی در ادیان - در هندوستان برگزار شد

   

  دومین کنفرانس «منجی در ادیان» در هندوستان برگزار شد

  تاريخ  انتشار خبر: دوشنبه ١٧ ارديبهشت ١٣٩٧

  ساعت انتشار خبر: ٠٩:٣٥

  شماره خبر: ٩٣٢٣٣

گروه گزارش: هم زمان با ایام فرخنده نیمه شعبان و ولادت با سعادت امام مهدی (عج)، دومین کنفرانس منجی در ادیان ازسوی نمایندگی جامعه المصطفی و باشرکت علما ورحانیون، اساتید حوزه های علمیه  و دانشگاه وجمع زیادی ازدانشجویان در دهلی نو برگزار شد .

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعه المصطفی، در این کنفرانس یک روزه که با هدف ایجاد ارتباط علمی و وحدت گرایی و همچنین گفتگوی تطبیقی ادیان و مذاهب جهت شناخت شخصیت و ویژگی های اخلاقی، معنوی و اجتماعی منجی و مهم ترین اهداف منجی موعود و تحولات جهانی در زمان ظهور از منظر ادیان برگزارشد؛ اندیشمندان و صاحب نظرانی از ادیان آسمانی اسلام شامل علمای شیعه و اهل سنت ، مسیحیت و آیین های هندی شامل هندوییزم ، سیکیزم ، و جینیزم مشارکت داشتند و درباره شناخت شخصیت و ویژگی های اخلاقی ، معنوی واجتماعی منجی ، مهمترین اهداف منجی موعود و تحولات جهانی در زمان ظهور و بررسی نشانه ها وشرایط جهانی درعصر ظهور از منظر ادیان به گفت و گو وتبادل نظر پرداختند .

در سخنرانی افتتاحیه، حجت الاسلام و المسلمین صالح، نماینده جامعه المصطفی ضمن تقدير و تشكر از علما و انديشمندان اديان مختلف براي حضور در اين نشست علمي، عنوان کرد: در همه مذاهب اسلامی ظهور موعود و منجی كه با نام حضرت مهدي (عجل الله تعالي فرجه) معرفي شده  یکی از اصول مسلّم دیني است. با ظهور وی، تحولات بنیادین درجهان ایجاد شده و او جهان را که گرفتار ظلم و فساد و فقر شده پرازعدل و داد و رفاه اقتصادی می کند.

رئیس نمایندگی جامعه المصطفی در هند یکی از راه های برقراری صلح در جهان را ارتباط بین ادیان و مذاهب دانست و اظهار کرد: ما معتقد هستیم یکی از راه های برقراری صلح در جهان ،ارتباط بین ادیان و مذاهب است درجهان امروزکه هر روز در گوشه ای از دینا شاهد چالش های بزرگی مانند خشونت وتوسعه افراط گرایی وتروریزم هستیم ادیان برای ساختن جهانی آرام و صلح آمیز باید باهم همکاری گسترده ای داشته باشند. لذا نشست رهبران ونخبگن تاثیر گذار در میان توده های مردم می تواند به فهم و درک مشترک برای برقراری صلح بین ادیان و مذاهب کمک قابل توجهی کند. 

وی در بخشی دیگری از سخنان خود تاکید کرد که مسئله موعود و ظهور یک نجات دهنده در آینده ، اختصاص به دین یا مذهب خاصی ندارد بلکه این عقیده، تقریبا در تمامی ادیان و مذاهب حتی آیین های غیرآسمانی وجود دارد که نشان دهنده اهمیت وجایگاه مساله منجی موعود در آِینده بشریت است .

رئیس نمایندگی دانشگاه المصطفی در هند در ادامه به تلاش برای پایان دادن به ظلم و بی عدالتی و نابودی قدرت های استکباری، گسترش عدالت و برقراری صلح و آرامش، توسعه معنویت و اخلاق در میان جوامع مختلف بشری و ریشه کن کردن فقر و توسعه رفاه اقتصادی اشاره کرد و گفت وجود یک رویکرد معنوی گرا نسبت به مفهوم منجی در تقریبا تمامی ادیان و آیین ها، به برقراری عدالت فراگیر در جهان کمک می کند.

وی درباره فلسفه حکومت جهانی حضرت مهدی(عج) از منظر اسلام نیز گفت: تشکیل حکومت جهانی براساس عدالت و سعادت بشر، حاکمیت انسان های مومن و درست کار، برقراری صلح فراگیر و همزیستی دوستانه بشریت و پیروان ادیان با یکدیگر و نابودی ظلم و توسعه عدالت در روی کره زمین  وانجام اصلاحات دینی، فکری وفرهنگی ، اصلاحات اجتماعی و اصلاحات اقتصادی از عمده ترین اهداف پیروی از فلسفه ظهور در اسلام است.

سخنران بعدی این کنفرانس، «پدر وارگیس» ( نماینده مسیحیت) بود که ضمن تشکر از نمایندگی جامعه المصطفی و کلیه دست اندر کاران این سمینار جهت دعوت ایشان، به سخنرانی در زمینه موضوع کنفرانس پرداخت.

وی با اشاره به وجود اعتقاد به منجی در آیین مسیحیت و یهود، ابراز داشت: ما معتقد هستیم که حضرت عیسی در آخرالزمان برای نجات بشریت ظهور خواهد کرد .

پدر وارگیس با تاکید بر ضرورت اتحاد ونزدیکی ادیان به یکدیگر، خاطرنشان کرد: ما همه از یک پدر ومادر هستیم و باید نسبت به هم مهربان باشیم و با یکدیگر اتحاد داشته باشیم .

سخنران بعدی این کنفرانس، آقای رفیق احمد سلفی از علمای اهل سنت نیز در زمینه آخرالزمان گفت: درمنابع اهل سنت تصریح شده است که یکی ازعلایم بزرگ آن روز، ظهور امام مهدی(عج) است. 

وی در ادامه افزود: درباره مهدویت نوعا در میان مسلمانان چند دیدگاه وجود دارد که به نظرما قول صحیح این است که امام مهدی که از ذریه پیامبر(ص) و از فرزندان حضرت زهرا(س) است و در آخر الزمان خواهند آمد و زمین را پر از عدل و داد می نمایند.

این عالم اهل سنت در ادامه با بیان احادیثی از کتاب های معتبرسنت درباره ویژگی های امام مهدی(عج) ابراز داشت: احادیث زیادی از نوع صحیح و حسن که به حد تواتر معنوی رسیده بر این امر دلالت می کند؛ بهترین کتابی که احادیث مهدی(عج) را به طور کامل جمع آوری کرده دکترعبدالعظیم می باشد و نام کتاب خود را الاحادیث الوارده فی المهدی فی المیزان الجرح و التعدیل گذاشته است.

وی در بخش آخر سخنرانی، سه شبهه مطرح در زمینه مهدویت را بیان نموده و به آنها پاسخ دادند.

سخنران ديگر اين کنفرانس، آقاي «اچاريه پرمود کرشنن»، از رهبران آیین هندوییزم بود که ضمن اشاره به جود اعتقاد به منجي عالم در هندویزم گفت: در آیین هندو، موعود نجات بخش موسوم به «کالکی kalki»  ظهور خواهد کرد. زمانی که ظلم واستکبار ودروغ همه جا را فرا می گیرد منجی می آید تا بدی و فساد را نابود کند .

وی ابراز داشت: همین اعتقادی که مسلمانان به حضرت مهدی(عج) به عنوان منجی دارند را ما هم در هندوییزم داریم؛ لذا منجی در ادیان مختلف به نام های گوناگون است اما حقیقت آن یکی است و همه انسان ها در انتظار آمدن او هستند.

قم پرس : منتظر دریافت پیام های شما شهروندان عزیز هستیم+ 1
مخالفم - 0

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top