آخرین اخبار

کد خبر: 286510
تاریخ انتشار: سه شنبه, ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ۰۴:۱۰
دسته: دولت
پرینت
ایمیل

سیاست های حمایتی دولت، هزینه های کمر شکن حوزه سلامت را متعادل کرده است

سیاست های حمایتی دولت، هزینه های کمر شکن حوزه سلامت را متعادل کرده است

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سیاست های حمایت از فقرا در دولت و نظام خوب پاسخ داده است و توانسته هزینه های کمر شکن را متعادل کند.

به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری با اشاره به این که در ٤٠ سال گذشته، در تمام دنيا، ميزان ابتلا به چاقي و اضافه وزن سه برابر شده است، افزود: هم اكنون از جمعيت ٤.٩ ميلياردي افراد بالاي ١٨ سال، دو ميليارد نفر يا چاق هستند يا اضافه وزن دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت درر ادامه افزود: در ٤٠ سال گذشته، در دنيا، فقط يك درصد كودكان چاق بودند، درحاليكه هم اكنون ٦ درصد دختران و ٨ درصد پسران دچار چاقي و اضافه وزن هستند.

وی با اشاره به این که چاقي، منجر به افزايش قابل توجه مرگ و مير، بيماري هاي قلبي عروقي، ديابت، فشارخون و سرطان مي شود، گفت: چاقي و اضافه وزن با ١٣ سرطان شايع  مانند، سرطان كبد، كيسه صفرا، لوزالمعده، مري، ابتداي معده و سرطان سينه در زنان يائسه ارتباط مستقيم دارد.

دکتر حریرچی با بیان این که هرچه ميزان ابتلا به چاقي و اضافه وزن بيشتر باشد، احتمال ابتلا به سرطان هاي شايع نيز افزايش پيدا مي كند، گفت: در كشور ما كه شيوع اضافه وزن و چاقي زياد است، ٥٥ درصد سرطان هاي زنان و ٢٤ درصد سرطان هاي مردان با چاقي و اضافه وزن ارتباط مستقيم دارد.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به این که اگر سرطان هاي افراد زير ٦٥ سال را بررسي كنيم، درمی یابیم  كه ٥٠ درصد سرطان ها، ناشي إز چاقي و اضافه وزن است، گفت: هرچه فرد چاق، جوانتر باشد، احتمال ابتلا به سرطان بيشتر است.

وی افزود: برای کاهش ابتلا به سرطان، بايد اقداماتي نظير كاهش مصرف غذاهاي پرچرب و پركالري، افزايش تحرك بدني و ورزش در سطح جامعه و خانواده ها صورت گيرد.

دکتر حریرچی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که در اکثر کشورهای دنیا، افراد جوان با اختیار، خودشان را بیمه نمی کنند و  بیمه کردن اجباری است،  گفت: در واقع، بیمه سوبسیدی است که افراد سالم به فرد بیمار، جوان به سالمند و دارا به فقیر می پردازد.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به این که نوع پرداخت حق بیمه به سه حالت برابر، پیش رونده و پس رونده است. در مدل پیش رونده، هر چه درآمد فرد بالاتر باشد حق بیمه پرداخت شده نیز بیشتر خواهد بود، افزود: در دو دهه گذشته حق بیمه پرداختی توسط همه اقشار جامعه برابر بوده که وضعیت مناسبی نبود.

وی همچنین گفت: یکی از عوامل اصلی ایجاد هزینه های کمرشکن، مربوط به اعمال زیبایی است.

دکتر حریرچی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که اگر فردی ۴۰ درصد هزینه های خود را به سلامت اختصاص دهد، دچار هزینه های کمر شکن می شود. به عبارتی دیگر، در این شرایط باید هزینه های دیگر خود را کاهش دهد، افزود: از هر ۱۰۰ نفر که دچار هزینه های کمرشکن سلامت می شوند، ۴۵.۵ درصد جزو ۱۶ میلیون نفر با در آمد بالا هستند.

وی همچنین گفت: سیاست های حمایت از فقرا در دولت و نظام خوب پاسخ داده است و توانسته هزینه های کمر شکن را متعادل کند.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین با بیان این که در برخي از مطب ها و بيمارستان هاي خصوصي، قسمتي از خدمات يا تمام خدمات تشخيصي و درماني توسط افراد غير از پزشك اصلي آن بخش يا مطب، انجام مي شود، گفت: به طور شفاف بايد بگويم، انجام اقدامات تشخيصي و درماني توسط افراد غير از پزشك اصلي، چه در مطب و چه بيمارستان ها، تخلف واضح علمي، اخلاقي و قانوني محسوب مي شود.

دکتر حریرچی همچنین گفت: اينگونه تخلفات هم شامل پزشك استفاده كننده از مطب يا اتاق عمل، مسئولان فني واحد و كارشناسان مي شود و  زماني اين تخلف شرايط بدتري خواهد داشت كه دستياران تخصصي و فوق تخصصي در مراكز خصوصي، اين اقدامات را انجام دهند./207

دوشنبه ٢٤ ارديبهشت ١٣٩٧ - ١٣:٣٠ / شماره خبر: ١٧٦٦٨٥ / تعداد نمايش: 162

قم پرس : منتظر دریافت پیام های شما شهروندان عزیز هستیم+ 0
مخالفم - 0

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top