قیمت روز سکه (تومان)

سکه طرح قدیم
۱,۱۸۱,۰۰۰
سکه تمام - امامی
۱,۲۰۲,۰۰۰
نیم سکه
۶۹۱,۰۰۰
ربع سکه
۳۸۷,۰۰۰
سکه گرمی
۲۴۸,۰۰۰

آخرین اخبار

نرخ روزانه ارز

دلار
۳,۷۶۳
یورو
۴,۰۶۱
پوند
۴,۶۸۵
درهم
۱,۰۳۵
دلار کانادا
۲,۸۹۹
دلار استرالیا
۲,۸۹۸
ریال سعودی
۱,۰۰۵
لير ترکيه
۱,۰۴۰
کرون سوئد
۴۱۸
رینگیت مالزی
۸۹۳
بات تایلند
۱۱۵
یوان چین
۵۷۹
فرانک سوییس
۳,۸۴۴
کد خبر: 289241
تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۲۰ تیر ۱۳۹۷ ۱۹:۰۰

بررسی - قاعده الزام و کاربرد آن در فقه امامیه - در یک پایان نامه حوزوی

سکینه سردار

به گزارش خبرگزاری «حوزه» از شیراز، جلسه دفاعیه خانم سکینه سردار از طلاب غیرحضوری رشته فقه و اصول ورودی سال 89، با عنوان «بررسی قاعده الزام و کاربرد آن در فقه امامیه» و با راهنمایی حجت‌الاسلام محمدهادی رحیمی صادق و داوری خانم اسکندر جو در شیراز برگزار شد.

سکینه سردار در تشریح قاعده الزام بیان کرد: این قاعده، یکی از قواعدی است که بیشتر در محیط‌ هایی کاربرد دارد که یا شیعه و سنی با یکدیگر زندگی می‌کنند و یا ارتباطی بین شیعه و سنی وجود دارد و بین دو نفر که یکی امامی و دیگری عامه و اهل سنت است، اختلاف مذهب باشد، در این مواقع طبق نظر فقها به نفع شیعه حکم می‌شود.

معاون آموزش حوزه علمیه خواهران استان فارس به بیان نحوه اجرای حکم به نفع شیعه پرداخت و افزود: اگر یک معامله یا عقد طبق مذهب عامه صحیح بوده، اما طبق مذهب شیعه صحیح نباشد، طبق مفاد قاعده الزام، شخص شیعه می‌تواند آثار صحت را بر آن مترتب نموده و شخص عامی را مجبور به پذیرش آن کند.

وی با تأکید بر اهمیت روایات در قاعده الزام گفت: مدرک قاعده الزام، آیات، روایات، عقل، اجماع و سیره متشرعه هستند که مهم‌ترین مستند، روایات است و بر طبق روایت «الزموهم بما الزموا انفسهم» که عنوان قاعده الزام نیز از آن اخذ شده، می‌توان آنان را بر آنچه معتقد هستند، الزام کرد.

سردار با بیان اینکه قاعده الزام اختصاص به باب خاصی از ابواب فقه ندارد، ادامه داد: این قاعده در همه ابواب فقه جریان دارد؛ به‌گونه‌ای که اگر کتاب فقه را به چهار دسته تقسیم کنیم، برای هر چهار کتاب یعنی عبادات، عقود، احکام و مناسبات مثالی ذکر شده است.

گفتنی است این پایان‌نامه به‌شرط انجام اصلاحات با رتبه خوب پذیرفته شد.

انتهای پیام/

سفارش آنلاین انواع آگهی ها

 + 0
مخالفم - 0

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top