قیمت روز سکه (تومان)

سکه طرح قدیم
۱,۱۸۱,۰۰۰
سکه تمام - امامی
۱,۲۰۲,۰۰۰
نیم سکه
۶۹۱,۰۰۰
ربع سکه
۳۸۷,۰۰۰
سکه گرمی
۲۴۸,۰۰۰

آخرین اخبار

نرخ روزانه ارز

دلار
۳,۷۶۳
یورو
۴,۰۶۱
پوند
۴,۶۸۵
درهم
۱,۰۳۵
دلار کانادا
۲,۸۹۹
دلار استرالیا
۲,۸۹۸
ریال سعودی
۱,۰۰۵
لير ترکيه
۱,۰۴۰
کرون سوئد
۴۱۸
رینگیت مالزی
۸۹۳
بات تایلند
۱۱۵
یوان چین
۵۷۹
فرانک سوییس
۳,۸۴۴
کد خبر: 290347
تاریخ انتشار: جمعه, ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ ۰۰:۵۰
دسته: اخبار قم
پرینت
ایمیل

سواد رسانه ای یعنی تبدیل مخاطب منفعل به مخاطب فعال

سواد رسانه ای یعنی تبدیل مخاطب منفعل به مخاطب فعال

به گزارش روابط عمومی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم به نقل از خبرگزاری ایرنا، دبیر اتاق فکر شورای فرهنگ عمومی استان قم در یکصد و شصت و نهمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان، با بیان اینکه رهبر انقلاب از 20 سال گذشته نسبت به اهمیت فضای مجازی تاکید کرده اند ادامه داد: لزوم ارتقای سواد رسانه ای جامعه به عنوان یک راهکار مهم برای ترویج هر چه بیشتر هنجارها و ارزش ها و سبک زندگی اسلامی و ممانعت از رخنه ها و آسیب های فرهنگی به عنوان یکی از دستورات رهبر انقلاب به شورای عالی فضای مجازی بوده است.

سید مرتضی اسماعیلی طبا، با تاکید بر نقش سواد رسانه ای در کاهش آسیب های اجتماعی افزود: امروزه شاهد هستیم که رسانه های جدید مانند شبکه های اجتماعی و بازی های رایانه ای به دلیل فراگیری وسیع، سرعت انتشار بالا، سادگی دسترسی، احساس امنیت کاذب و امکان اشتراک عقاید برای مخاطبان فضا را از از رسانه های سنتی مانند رونامه ها و تلویزیون گرفته است.

وی با بیان اینکه در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی باید راهکارهای سلبی و ایجابی به طور همزمان اجرایی شود گفت: انسداد فیزیکی و فیلترینگ، برخورد انتظامی، رده بندی سنی، شناسنامه دار کردن گروه ها و کانال ها، آموزش سواد رسانه ای مخاطبان، ایجاد کانال ها و گروه های مطلوب و همسو با فرهنگ ایرانی اسلامی، ایجاد پیام رسانه های داخلی و تولید محتوای مناسب در فضای مجازی از جمله اقدام هایی است که باید به طور همزمان در این فضا انجام شود.

اسماعیلی طبا گفت: بر اساس آمارها، ایرانیان روزانه 8 ساعت در شبکه های اجتماعی فعالیت می کنند که این آمار نسبت به فیلیپین به عنوان دومین کشور فعال در شبکه های اجتماعی بیش از 2 برابر است.

وی با اشاره به انواع سواد ضروری در قرن بیست و یکم از نظر یونسکو گفت: سواد رسانه ای مهارتی است که شهروندان را در مقابل هجمه انواع اطلاعات درست و نادرست از انفعال خارج و تبدیل به مخاطب فعال می کند به گونه ای که مخاطب توان قدرت تحلیل اخبار را کسب می کند.

وی قدرت تحلیل راشاخصه سواد رسانه ای مخاطبان دانست و اظهار داشت: بر اساس پژوهش های علمی 92 درصد اطلاعات موجود در شبکه های اجتماعی ایران حاصل بازنشر اطلاعات است، سواد رسانه ای مردم ایران 12 از 100 است و 40 درصد از کاربران فضای مجازی در ایران دارای برخی علایم اعتیاد به فضای مجازی هستند.

وی فروش اطلاعات کاربران فعال در شبکه های اجتماعی را از جمله آسیب های این فضا دانست و ادامه داد: 40 میلیون کاربر در جمهوری اسلامی عضو شبکه اجتماعی تلگرام هستند که اخیرا اطلاعات کاربران ایران توسط مدیران تلگرام به حکام سعودی به فروش رسیده است.

دبیر اتاق فکر شورای فرهنگ عمومی قم با بیان توفیقات کشور در ارتقای سواد رسانه ای بسیار کم بوده است افزود:

ایجاد سازمان نهضت سواد رسانه ای درکشور، ایجاد مراکز آموزش رسواد رسانه ای در دستگاه های ذیربط، آموزش سواد رسانه ای در تمامی مقاطع تحصیلی، استفاده از هنر اسلامی ایرانی برای آموزش سواد رسانه ای و تبیین قوانین مورد نیاز در این رابطه از جمله راهکارهای ارتقای سواد رسانه ای در کشور است.


قم پرس : منتظر دریافت پیام های شما شهروندان عزیز هستیم

سفارش آنلاین انواع آگهی ها+ 0
مخالفم - 0

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top