قیمت روز سکه (تومان)

سکه طرح قدیم
۱,۱۸۱,۰۰۰
سکه تمام - امامی
۱,۲۰۲,۰۰۰
نیم سکه
۶۹۱,۰۰۰
ربع سکه
۳۸۷,۰۰۰
سکه گرمی
۲۴۸,۰۰۰

آخرین اخبار

نرخ روزانه ارز

دلار
۳,۷۶۳
یورو
۴,۰۶۱
پوند
۴,۶۸۵
درهم
۱,۰۳۵
دلار کانادا
۲,۸۹۹
دلار استرالیا
۲,۸۹۸
ریال سعودی
۱,۰۰۵
لير ترکيه
۱,۰۴۰
کرون سوئد
۴۱۸
رینگیت مالزی
۸۹۳
بات تایلند
۱۱۵
یوان چین
۵۷۹
فرانک سوییس
۳,۸۴۴
کد خبر: 290429
تاریخ انتشار: شنبه, ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ ۲۳:۰۰
دسته: دولت
پرینت
ایمیل

برنامه ریزی برای افزایش سطح تولید واکسن و توسعه صادرات آن به سایر کشورها

برنامه ریزی برای افزایش سطح تولید واکسن و توسعه صادرات آن به سایر کشورها

رییس انستیتو پاستور با بیان اینکه واکسن های تولید داخل، نیاز ما را برای واردات از بین برده است، گفت: با تولید واکسن های مختلف، کشور ما به یکی از تولیدکنندگان مهم واکسن در دنیا تبدیل می شود.

دکتر علیرضا بیگلری در گفتگو با خبرنگار وبدا درخصوص وضعیت ساخت و تولید واکسن در کشور اظهار داشت: با توجه به اینکه تولید واکسن در داخل کشور از سابقه بسیار طولانی برخوردار است، امروزه واکسن های متعددی در داخل کشور ساخته می شود و با اطمینان می توان گفت، در مورد واکسن های تولید داخل کمبودی وجود ندارد و تولید تمام واکسن های ضروری تولید داخل در حد نیاز کشور همچنان ادامه دارد و خوشبختانه تاکنون کمبودی در مورد تولید واکسن های انسانی اعلام نشده است.

وی افزود: برای افزایش سطح تولید واکسن در کشور و توسعه صادرات آن به کشورهای منطقه و سایر کشورهای دنیا، برنامه ریزی جدی صورت گرفته است. همچنین با کمک دولت، مجلس شورای اسلامی و تایید مقام معظم رهبری، مبلغ 100 میلیون دلار جهت تولید دو واکسن جدید روتاویروس و پنوموکوک اختصاص داده شده است که امیدواریم در بازه زمانی لازم، تولید این دو واکسن نیز تکمیل شده و به مجموعه واکسن های تولید داخل کشور افزوده شود. 

وی درخصوص واکسن روتاویروس و پنوموکوک گفت: واکسن روتاویروس و پنوموکوک، از جمله واکسن های گرانقیمت در دنیا محسوب می شود و ورود این دو به برنامه ایمن سازی کشور، در شرایطی مقدور خواهد بود که در کشور تولید و ساخته شود، درغیر اینصورت هزینه بسیار زیادی به اقتصاد کشور تحمیل خواهد شد.

رییس انستیتو پاستور با بیان اینکه پروسه ساخت یک واکسن بسیار طولانی و زمان بر است، تصریح کرد: زمانی که طرح تولید یک واکسن آغاز می شود، از فراهم کردن زیرساخت ها، آموزش نیروها و رسیدن به مرحله تولید تا رسیدن به محصول نهایی و کارآزمایی بالینی، حداقل 4 یا 5 سال به طول می انجامد. اثربخشی یک واکسن در مرحله کارآزمایی بالینی مشخص می شود و برهمین اساس نتایج کارآزمایی های بالینی به عنوان مجوزی برای ورود آن محصول به بازار محسوب می شود، با توجه به اینکه کارآزمایی بالینی هم ممکن است به 2 سال زمان نیاز داشته باشد، طبق برآورد تولید واکسن و ورود آن به بازار، دربازه زمانی بین 7 تا 8 سال امکان پذیر است.

دکتر بیگلری با بیان اینکه دو واکسن پنوموکوک و روتاویروس از تکنولوژی پیشرفته ای برخوردار است، تصریح کرد: علاوه بر این دو واکسن، واکسن های دیگری هم در دست تولید است که باعث می شوند کشور ما به یکی از تولیدکنندگان مهم واکسن در دنیا تبدیل شود و با توجه به اینکه فناوری واکسن یکی از علوم مادر در حوزه علوم پزشکی محسوب می شود، با کسب فناوری دو یا سه واکسن، به فناوری چند واکسن دیگر هم دست خواهیم یافت. چراکه معمولا تکنولوژی واکسن ها مشابه یا پوششی هستند.

وی بیان کرد: از آنجا که تولید واکسن، فناوری مادر محسوب می شود، نه تنها توانمندی علمی کشور را افزایش می دهد و از خروج ارز جلوگیری می کند، بلکه برای کشور ارزآوری به همراه خواهد داشت و مهمتر از همه اینکه منجر به ارتقای دانش دانشمندان جوان کشور در این رشته شده و از خروج جوانان فرهیخته و دانشمند کشور به خارج از کشور جلوگیری می شود، چراکه در داخل کشور فضای کار برای تعداد زیادی دانشمنداتن فراهم خواهد شد.

رییس انستیتو پاستور درخصوص خودکفایی در حوزه واکسن، اظهار داشت: واکسن های ب. ث. ژ، هپاتیت و واکسن mmr (سرخک، سرخجه، اوریون)، سال هاست که در کشور تولید می شود، اما با توجه به اینکه تکنولوژی تولید واکسن ها روز به روز تغییر می کند، نیاز است تا فناوری واکسن های تولید شده در کشور به روز شود که در حال حاضر در این مرحله قرار داریم.

دکتر بیگلری با بیان اینکه واکسن هایی که در کشور تولید می شود، نیاز ما را برای واردات از بین برده و می توان گفت، نیازی به واردات آنها از خارج از کشور نیست، یادآور شد: امیدواریم، بعضی از واکسن ها مانند واکسن هاری انسانی، که در دست اقدام بوده و مراحل تولید آنها در انستیتو پاستور از حدود 4 سال قبل کلید خورده است، در دو سال آتی و بعد از پشت سر گذاشتن کارآزمایی های بالینی، به مرحله تولید برسد.

وی گفت: زمانی که واکسن هاری انسانی وارد بازار شود، در ابتدا، یک سوم نیاز بازار را تامین خواهد کرد، اما پس از چند سال و با تولید انبوه، تمام نیاز کشور را فراهم خواهد کرد.

رییس انستیتو پاستور با بیان اینکه در حال حاضر حدود 50 درصد از مراحل تولید واکسن هاری انسانی پیش رفته است، در ادامه افزود: در مورد واکسن های روتاویروس و پنوموکوک در آغاز کار هستیم، اما مطالعات و برنامه ریزی های آنها انجام شده است.

وی در پایان درخصوص واکسن هایی که توسط بخش خصوصی در دست تولید است، خاطرنشان کرد: در بخش خصوصی واکسن هایی مانند واکسن پاپیلوما ویروس انسانی (HPV) و واکسن آنفلوآنزا در حال برنامه ریزی و تولید است. همچنین واکسن فلج اطفال تزریقی نیز یکی از واکسن هایی است که کشور به دنبال تولید آن است./207

شنبه ١٣ مرداد ١٣٩٧ - ١١:٥٦ / شماره خبر: ١٧٩٥٠٤ / تعداد نمايش: 198

قم پرس : منتظر دریافت پیام های شما شهروندان عزیز هستیم+ 0
مخالفم - 0

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top