قیمت روز سکه (تومان)

سکه طرح قدیم
۱,۱۸۱,۰۰۰
سکه تمام - امامی
۱,۲۰۲,۰۰۰
نیم سکه
۶۹۱,۰۰۰
ربع سکه
۳۸۷,۰۰۰
سکه گرمی
۲۴۸,۰۰۰

نرخ روزانه ارز

دلار
۳,۷۶۳
یورو
۴,۰۶۱
پوند
۴,۶۸۵
درهم
۱,۰۳۵
دلار کانادا
۲,۸۹۹
دلار استرالیا
۲,۸۹۸
ریال سعودی
۱,۰۰۵
لير ترکيه
۱,۰۴۰
کرون سوئد
۴۱۸
رینگیت مالزی
۸۹۳
بات تایلند
۱۱۵
یوان چین
۵۷۹
فرانک سوییس
۳,۸۴۴
کد خبر: 290546
تاریخ انتشار: سه شنبه, ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۲۰
دسته: اخبار قم
پرینت
ایمیل

پاسخ به سئوالات کاربران: از کمک هزینه ازدواج تا خدمات بیمه‌ای ویژه بیمه‌شدگان بیکار

این خبر در راستای آشنایی مخاطبان با حق و حقوق قانونی خویش منتشر می شود؛(حقوق شهروندی)

حدود پنج ‌سال از تاریخ عقدم می‌گذرد. اکنون متوجه شده‌ام، تامین‌اجتماعی به بیمه‌شدگان کمک‌هزینه ازدواج پرداخت می کند. آیا در حال حاضر می‌توانم برای دریافت آن از شعبه بیمه‌پردازی خود اقدام کنم یا مهلتش تمام شده است؟

بله، هیچ‌گونه مهلت خاصی برای انجام این کار وجود ندارد. بیمه‌شدگان اجباری، رانندگان درون و برون‌شهری، بیمه‌شدگان باربر و خادمان مساجد و بیمه‌های توافقی در صورت احراز شرایط مقرر در ماده85 قانون تامین‌اجتماعی، برای دریافت کمک‌هزینه ازدواج می‌توانند به شعبه بیمه‌پردازی خود مراجعه کنند، اما شرایط لازم عبارت‌اند از: 1- عقد اول و دائم بیمه‌شده 2- بیمه‌پردازی در ماه عقد با یکی از انواع بیمه‌های ذکرشده فوق 3- داشتن حداقل 720روز سابقه ظرف پنج سال قبل از تاریخ عقد که این 720روز سابقه (دو سال) باید در مجموع حتما یک یا چند نوع از  انواع بیمه‌های فوق باشد.

آیا کسی که در حال دریافت مقرری بیمه بیکاری است، در صورت بیماری می‌تواند با ارائه استراحت پزشکی به تامین‌اجتماعی، غرامت دستمزد بیماری هم دریافت کند؟
خیر. با توجه به اینکه بر اساس ماده 9 قانون تامین‌اجتماعی غرامت دستمزد، مبلغی است که در ایام بارداری، بیماری و عدم توانایی موقت اشتغال به کار به بیمه‌شدگان و عدم دریافت مزد یا حقوق به جای مزد یا حقوق به بیمه‌شده پرداخت می‌شود، لذا در این حالت (در زمان دریافت مقرری بیکاری) اصلا اشتغال وجود ندارد که بتوان غرامت دستمزد ایام بیماری را پرداخت کرد.

آیا شخصی که به ‌علت حادثه ناشی از کار، بین 33 تا  66درصد از کارافتاده شده و مستمری از کارافتادگی جزئی دریافت می‌کند، در صورت بیماری می‌تواند غرامت دستمزد ایام بیماری هم از تامین‌اجتماعی دریافت کند؟
بله، بیمه‌شدگان موصوف در زمان بیمه‌پردازی و اشتغال به کار در صورت بیماری می‌توانند غرامت دستمزد ایام بیماری دریافت کنند، ولی مبلغ پرداختی بابت مستمری ازکارافتادگی جزئی در مدتی که غرامت دستمزد دریافت می‌کنند از میزان غرامت دستمزد پرداختی به آنان کسر می‌شود.

آیا به بیمه‌شده‌ای که در حال دریافت مقرری بیمه بیکاری است و برای اولین‌بار عقد کرده و حداقل دو سال سابقه پرداخت حق‌بیمه قبل از تاریخ عقد را نیز دارد، کمک‌هزینه ازدواج تعلق می‌گیرد؟
خیر. بر اساس ماده 85 قانون، یکی از شرایط پرداخت کمک‌هزینه ازدواج این است که در تاریخ عقد، رابطه استخدامی بیمه‌شده با کارفرما قطع نشده باشد. اما فردی که مقرری بیکاری دریافت می‌کند، حتما رابطه استخدامی‌اش با کارفرما قطع‌شده که مشمول دریافت مقرری بیکاری شده است.

آیا شرایطی وجود دارد که بیمه‌شده‌ای بتواند با کمتر از 20سال سابقه و با رعایت ماده111 قانون تامین‌اجتماعی (به حداقل رسیدن حقوق بازنشستگی در هر سال) بازنشسته شود؟
بله،  قبلا بر اساس بند یک و دو ماده76 قانون تامین‌اجتماعی، افراد می‌توانستند در صورت داشتن حداقل 10سال سابقه پرداخت حق‌بیمه و دارابودن 60سال تمام سن (برای مردان) و 55 سال تمام سن (برای زنان) با حقوق کامل، یعنی با میزان مستمری که از حداقل دستمزد هر سال کمتر نباشد
(رعایت ماده111 قانون) بازنشسته شوند، ولی پس از تصویب قانونی در مورخ 14/7/1380 در مجمع تشخیص مصلحت نظام، حداقل سابقه پرداخت حق‌بیمه برای استفاده از مستمری بازنشستگی از تاریخ فوق هر سال یک‌سال افزایش یافت تا این حداقل به ۲۰سال تمام رسید.
یعنی چنانچه 60سال تمام سن برای مردان و 55سال برای زنان و حداقل10سال سابقه بیمه‌شدگان در فواصل زمانی زیر تکمیل‌ شده باشد، برای بازنشستگی با حقوقی که از حداقل حقوق هر سال کمتر نباشد به میزان سابقه به‌شرح جدول زیر نیاز دارند. به‌عنوان مثال، بیمه‌شده مردی که 60 سال سن و 10سال سابقه وی در تاریخ 15/6/1388 تکمیل شده باشد، جهت بازنشستگی با حقوق کامل (به حداقل رسیدن میزان مستمری در هر سال) دارا بودن حداقل 18سال کافی است و نیازی به دارا بودن حداقل 20 سال سابقه در این حالت نیست، یعنی این بیمه‌شده هر زمان 18سال سابقه‌اش تکمیل شود، می‌تواند درخواست بازنشستگی کند.

منبع : اداره کل تامین اجتماعی استان قم

قم پرس : منتظر دریافت پیام های سفارش آنلاین انواع آگهیشما شهروندان عزیز هستیم

 + 0
مخالفم - 1

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top