قیمت روز سکه (تومان)

سکه طرح قدیم
۱,۱۸۱,۰۰۰
سکه تمام - امامی
۱,۲۰۲,۰۰۰
نیم سکه
۶۹۱,۰۰۰
ربع سکه
۳۸۷,۰۰۰
سکه گرمی
۲۴۸,۰۰۰

نرخ روزانه ارز

دلار
۳,۷۶۳
یورو
۴,۰۶۱
پوند
۴,۶۸۵
درهم
۱,۰۳۵
دلار کانادا
۲,۸۹۹
دلار استرالیا
۲,۸۹۸
ریال سعودی
۱,۰۰۵
لير ترکيه
۱,۰۴۰
کرون سوئد
۴۱۸
رینگیت مالزی
۸۹۳
بات تایلند
۱۱۵
یوان چین
۵۷۹
فرانک سوییس
۳,۸۴۴
کد خبر: 290786
تاریخ انتشار: یکشنبه, ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۲۰
دسته: صفحه نخست
پرینت
ایمیل

تنها 13 درصد نیاز کل فضای سبز شهر قم از آب شرب تامین می‌شود

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم با تاکید بر اینکه 13 درصد نیاز کل فضای سبز شهر قم از آب شرب تامین می‌شود، گفت: ما اعلام آمادگی کردیم که استان حق حفر چاه به ما بدهد تا این 13 درصد را به صفر برسانیم و شهرداری همچون دیگر مشترکان شهری هزینه‌های لازم را به آب و فاضلاب پرداخت می‌کند.به گزارش قم پرس؛ پیام جوادیان با بیان اینکه پیگیری‌هایی از حدود هشت سال قبل از سوی شهرداری شده بود تا بتواند از بخشی از پساب فاضلاب برای فضای سبز استفاده کند که به نتیجه نرسیده بود، اظهار کرد: از سال 94 مجدد این کار در دستور کار شهرداری قرار گرفت و توانستیم مجوز 4.5 میلیون مترمکعب استفاده پساب درفضای سبز شهر را بگیریم.
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم با تاکید بر اینکه آب منطقه‌ای باید برای عقد تفاهم‌نامه و قرارداد با شهرداری در خصوص استفاده از پساب اقدامات لازم را انجام دهد، تصریح کرد: این 4.5 میلیون مترمکعب در طول 24 ساعت معادل حدود 180 لیتر در ثانیه است؛ البته نیاز ما بیش از 300 لیتر در ثانیه بوده است که فعلا نیمی از آن تامین شده است.
جوادیان با بیان اینکه بعد از پیگیری یکساله همچنان قرارداد با آب منطقه‌ای منعقد نشد، گفت: در جلسه شورای آب مقرر شد این کار را شرکت آب و فاضلاب انجام دهد اما همچنان برخلاف دستور استاندار قراردادی با شهرداری قم منعقد نشده است.
وی با تاکید بر اینکه پساب شهر قم استانداردهای لازم برای استفاده در فضای سبز را ندارد، بیان کرد: طرحی در سازمان در حال پیگیری است تا بتوانیم این پساب را برای فضای سبز مناسب‌سازی کنیم که اقدامات اولیه برای احداث تصفیه‌خانه ثانویه در شهر قم در حال انجام است.
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم خاطرنشان کرد: پساب مورد استفاده باید برای فضای سبز از نظر بار میکروبی و سنگینی در حد مجاز باشد تا مشکلات بعدی را به دنبال نداشته باشد، در تمام کشور و دنیا پساب دو مرحله تصفیه می‌شود تا بتوان از آن در فضای سبز استفاده شود.
جوادیان گفت: در جلسه شورای آب قرار بوده شهرداری پساب تصفیه خانه را طبق قیمت منابع طبیعی برای بوستان ثامن‌الائمه با قیمت 50 تومان برای هر مترمکعب خریداری کند که شرکت آب منطقه‌ای و آب و فاضلاب اکنون ادعای 700 تومان برای هر مترمکعب را دارند و این قیمت با وجود هزینه‌های زیادی که شهرداری برای تصفیه و انتقال این پساب می‌کند به صرفه شهر نیست.
وی بیان کرد: هم در قانون هوای پاک و هم مصوبه هیات دولت اعلام شده که پسابی که باید به شهرداری‌ها تحویل شود باید رایگان باشد و شهرداری برای این پساب باید مترمکعبی 500 تومان هزینه کند که با قیمت 700 تومان اصلا به صرفه نیست.
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم با تاکید بر اینکه 13 درصد نیاز کل فضای سبز شهر قم از آب شرب تامین می‌شود، خاطرنشان کرد: ما اعلام آمادگی کردیم که استان حق حفر چاه به ما بدهد تا این 13 درصد را به صفر برسانیم و شهرداری همچون دیگر مشترکان شهری هزینه‌های لازم را به آب و فاضلاب پرداخت می‌کند.
جوادیان با تاکید بر اینکه شهرداری با هزینه شهروندان اداره می‌شود، خاطرنشان کرد: ما باید نسبت به هزینه‌هایی که در شهر می‌شود دقت لازم را به خرج دهیم در حالی که در مصوبه دولت تاکید شده این پساب باید رایگان باشد.
وی با بیان اینکه سال گذشته و امسال بیش از 4 میلیارد تومان برای مناسب‌سازی پساب در نظر گرفته شده است، گفت: تصفیه خانه ثانویه پساب در حال آماده سازی است و به نظر تا پایان تابستان این تصفیه‌خانه برای راه‌اندازی اولیه آماده خواهد بود.
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم اضافه کرد: به محض تحویل پساب بوستان ولایت، تپه های اعلاعیر، انتهای رودخانه و بوستان رضوان آماده هستیم آبیاری کنیم؛ البته از نظر استانداردهای زیست محیطی همچنان حق استفاده از پساب با تصفیه ثانویه در فضای سبز شهری را نداریم و باید از آنها برای کمربند سبز، بوستان‌های جنگلی و حاشیه شهر استفاده شود.
جوادیان تصریح کرد: قطعا زمانی که پساب وارد شبکه شود اکثر چاه‌های آب از مدار آبیاری فضای سبز خارج خواهد شد که کمک بسیارخوبی به تقویت سفره‌های زیرزمینی می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: در فاز اول 15 کیلومتر و در فاز دوم 25 کیلومتر شبکه آبیاری برای پساب باید در شهر ایجاد شود.
اداره کل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری قم
1

قم پرس : منتظر دریافت پیام های شما شهروندان عزیز هستیم

 + 0
مخالفم - 0

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top