قیمت روز سکه (تومان)

سکه طرح قدیم
۱,۱۸۱,۰۰۰
سکه تمام - امامی
۱,۲۰۲,۰۰۰
نیم سکه
۶۹۱,۰۰۰
ربع سکه
۳۸۷,۰۰۰
سکه گرمی
۲۴۸,۰۰۰

آخرین اخبار

نرخ روزانه ارز

دلار
۳,۷۶۳
یورو
۴,۰۶۱
پوند
۴,۶۸۵
درهم
۱,۰۳۵
دلار کانادا
۲,۸۹۹
دلار استرالیا
۲,۸۹۸
ریال سعودی
۱,۰۰۵
لير ترکيه
۱,۰۴۰
کرون سوئد
۴۱۸
رینگیت مالزی
۸۹۳
بات تایلند
۱۱۵
یوان چین
۵۷۹
فرانک سوییس
۳,۸۴۴
کد خبر: 290847
تاریخ انتشار: دوشنبه, ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ ۱۵:۰۰
دسته: دولت
پرینت
ایمیل

وزارت بهداشت در مورد وضعیت بهداشتی و درمانی مناطق محروم كشور حساسيت زيادي دارد

وزارت بهداشت در مورد وضعیت بهداشتی و درمانی مناطق محروم كشور حساسيت زيادي دارد

سخنگوي وزارت بهداشت، گفت: بعد از اجرای طرح تحول سلامت، اقدامات بسيار زيادي در حوزه سلامت و افزايش شاخص هاي سلامتي در استان سيستان و بلوچستان انجام شده و درحال حاضر این استان از لحاظ طرح هاي عمراني در حوزه بهداشت و درمان كمبودي ندارد.
 
به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی در پاسخ به موضوع ابتلاي ٧٨ نفر به إيدز در روستايي در چابهار گفت: اينكه گفته شده، در يك روستا در منطقه چابهار ٧٨ نَفَر به ايدز مبتلا شده اند، از ريشه صحيح نيست.

وی با بیان اینکه این منطقه فقط يك روستا نيست، بلكه يك منطقه روستايي وسيع مرزي و پرخطر است و ١٨ هزار نفر جمعيت دارد، افزود: در اين منطقه، افراد زيادي از كشورهاي همسايه مهاجرت مي كنند و براي كار و اشتغال مدت طولاني در منطقه ماندگار مي شوند، از طرفي شيوع اعتياد از نوع تزريقي نيز در آن مناطق رواج بيشتري دارد.

دکتر حریرچی یادآور شد: در استان سيستان و بلوچستان شيوع بيماري هاي عفوني و ايدز از آمار متوسط كشوري بيشتر است اما به اين معنا نيست كه در تمام استان هاي جنوبي شيوع اين بيماري ها زياد است.

وی با تاکید براینکه تمام بيماران مبتلا به HIV مثبت شناسايي شده اند و تحت درمان رايگان قرار دارند، ادامه داد: وزارت بهداشت در مورد مناطق محروم كشور حساسيت زيادي دارد و نبايد در مورد اين مناطق خبري به دروغ رواج پيدا كند، چراكه بعد از اجرای طرح تحول سلامت، اقدامات بسيار زيادي در حوزه سلامت و افزايش شاخص هاي سلامتي در اين مناطق انجام شده و درحال حاضر استان سيستان و بلوچستان از لحاظ طرح هاي عمراني در حوزه بهداشت و درمان كمبودي ندارد .

وی گفت: اخيرا برخي افراد، فيلم ها و كليپ هايي با موضوع قاچاق عضو، از كشورهاي خارجي را به نام ايران و استان سيستان و بلوچستان منتشر كرده اند كه اين موضوع هم صحت ندارد.

 وی با بیان اینکه در استان سيستان و بلوچستان، دو مركز كنترل رفتارهاي پرخطر و بيماري هاي عفوني وجود دارد كه به رصد و کنترل اين بیماری  مي پردازند، خاطرنشان کرد: ماهيانه دو ميليون تومان هزينه دارو و درمان براي هر بيمار مبتلا به ايدز و HIV مثبت در اين استان هزينه مي شود.

دکتر حریرچی تاکید کرد: نكته قابل توجه اين است كه HIV مثبت با ايدز متفاوت بوده و این بيماران HIV مثبت بوده اند.

سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص هزینه های دارویی اظهار داشت: هزینه دارویی و ملزومات مصرفی پزشکی در کشور به دو قسمت تقسیم می شود. قسمت اول، هزینه دارو و ملزومات مصرفی پزشکی است که به صورت سرپایی و توسط مردم عمدتا از داروخانه ها خریداری شده و تمام یا قسمتی از هزینه آن مستقیما توسط مردم پرداخت می شود و قسمت دوم هزینه دارو و ملزومات مصرفی پزشکی برای بیماران بستری است که در پرونده بستری ثبت می شود و با سایر هزینه های مربوط به بیمارستان به عنوان هزینه بستری در یک صورتحساب پرداخت می شود.

وی خاطرنشان کرد: هزینه دارو و ملزومات مصرفی پزشکی سرپایی کشور در سال های اخیر به طور متوسط 1.35 تا 1.57 درصد از کل تولید ناخالص ملی را تشکیل داده است. به عنوان مثال در سال 94 هزینه دارو و ملزومات مصرفی پزشکی سرپایی طبق حساب های ملی سلامت اعلام شده توسط مرکز آمار ایران برابر با 18544 میلیارد تومان در سال بوده است، که در سال 95 و 96 با درصد اندکی تقریب به حدود 25400 و 21800 میلیارد تومان در سال رسیده است که این موارد غیر از دارو و ملزومات مصرفی در موارد بستری در بیمارستان است.

دکتر حریرچی اظهارداشت: اگر از دید مردم بنگريم، هزینه دارو و ملزومات مصرفی پزشکی سرپایی در سال 93 و 94 به ترتیب 30.3 و 31 درصد از پرداختی از جیب مردم را تشکیل داده است که سهم دارو در این دوسال به ترتیب 27.3 درصد و 27 درصد از پرداختی از جیب مردم در حوزه سلامت را به خود اختصاص داده است.

معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه از لحاظ ریالی در دوسال مذکور به ترتیب مردم برای خرید داروی سرپایی 9301 و 10740 میلیارد تومان به صورت نقدی از جیب پرداخت کرده اند و مابقی توسط بیمه ها یا منابع دولتی پرداخت شده است، تصریح کرد: به عبارت دیگر هر ایرانی در سال 93 مبلغ 117 هزار تومان و در سال 94 مبلغ 134 هزار تومان از جیب برای خرید داروی سرپایی در سال پرداخت کرده است.

دکتر حریرچی عنوان کرد: مقایسه این شاخص های کشور از لحاظ سهم هزینه دارو و ملزومات مصرفی پزشکی از تولید ناخالص ملی و نیز سرانه مالی یا دلار بین المللی مصرف دارو در کشور با کشورهایی با درآمد اقتصادی متوسط رو به بالا که دارای شرایط مشابه مالی ما هستند و حتی با اکثر کشورهایی با درآمد اقتصادی بالا، نشان دهنده هزینه بالاتر دارو در کشور ما و عدم تعادل نسبی است که در ین خصوص صرفه جویی در هزینه های دارویی و تکیه بیشتر بر تولید داخل با قیمت مناسب ضروری است./207

دوشنبه ٢٢ مرداد ١٣٩٧ - ١٤:٣٩ / شماره خبر: ١٧٩٨٨٥ / تعداد نمايش: 9

قم پرس : منتظر دریافت پیام های شما شهروندان عزیز هستیم+ 0
مخالفم - 0

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top