قیمت روز سکه (تومان)

سکه طرح قدیم
۱,۱۸۱,۰۰۰
سکه تمام - امامی
۱,۲۰۲,۰۰۰
نیم سکه
۶۹۱,۰۰۰
ربع سکه
۳۸۷,۰۰۰
سکه گرمی
۲۴۸,۰۰۰

آخرین اخبار

نرخ روزانه ارز

دلار
۳,۷۶۳
یورو
۴,۰۶۱
پوند
۴,۶۸۵
درهم
۱,۰۳۵
دلار کانادا
۲,۸۹۹
دلار استرالیا
۲,۸۹۸
ریال سعودی
۱,۰۰۵
لير ترکيه
۱,۰۴۰
کرون سوئد
۴۱۸
رینگیت مالزی
۸۹۳
بات تایلند
۱۱۵
یوان چین
۵۷۹
فرانک سوییس
۳,۸۴۴
کد خبر: 290929
تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۳۰
دسته: دولت
پرینت
ایمیل

تخلفات داروخانه ها نسبت به سایر صنوف، کمتر است

تخلفات داروخانه ها نسبت به سایر صنوف، کمتر است

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بر اساس اظهارات دادستانی و بازدیدهای آنها از داروخانه ها، تخلفات داروخانه ها نسبت به سایر صنوف، کمتر است.

 به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری با بیان این مطلب افزود: ذخیره دارویی کشور در شرایط عادی 8 ماه است و اگر به 4 ماه برسد، کمی نگران کننده است که سیاست های وزارت بهداشت در این شرایط ممکن است تغییر کند و تولید کنندگان و وارد کنندگان دیگری هم فعال شوند.

 وی همچنین گفت: در مورد برخی داروها مانند وارفارین که تولید کننده داخلی قادر به تولید نبود، باید از طریق شرکت ها، وارد می کردیم.

 سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه گفت: برای اینکه برخی داروها به دست مصرف کننده واقعی برسد، این داروها در داروخانه های دولتی و بزرگ توزیع می شوند و برای افرادی که این داروها را از داروخانه های مختلف تهیه می کردند، مشکلاتی ایجاد شد که عذرخواهی می کنیم چون در این شرایط مجبور به اتخاذ این تصمیمات بودیم.

 دکتر حریرچی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از طریق سامانه های وزارت بهداشت، داروهای اصلی، مهم و استراتژیک را تا سطح داروخانه ها و سایر داروها را تا سطح توزیع رصد می کنیم.

 وی با اشاره به این که شرکت های دارویی، مشکلات مالی زیادی دارند و این مشکل مزمن در دوران گذشته هم وجود داشته است، گفت: اگر داروی بیماران و به عنوان نمونه بیماران هموفیلی با تاخیر توزیع شود، یک کار غیراخلاقی است و در شان پزشکان، داروسازان و فعالان این حوزه نیست و این موضوع را تکذیب نمی کنیم که ممکن است داروها با تاخیر به دست بیماران برسد.

 دکتر حریرچی با بیان این که مردم و وزارت بهداشت به رصد وضعیت دارویی کشور می پردازند، افزود: افراد و شرکت هایی که در روزهای سخت به دنبال سودجویی هستند بدانند که اهرم های لازم در بازار را در اختیار داریم و آنها، در شرایط عادی در لیست سیاه یا قرمز قرار می گیرند.

 سخنگوی وزارت بهداشت همچنین گفت: نظارت ها و برخوردهای وزارت بهداشت با تخلفات حوزه دارو و تجهیزات پزشکی مناسب است اما باز هم مورد مواخذه هستیم که چرا برخوردها شدید نیست و خوشبختانه دستگاه های نظارتی و قضایی، فعال تر شده اند.

 وی با اشاره به این که دادستانی به موضوع تخلفات دارو و تجهیزات پزشکی ورود پیدا کرده و گزارش هایی به ما داده اند، افزود: بر اساس اظهارات دادستانی و بازدیدهای آنها از داروخانه ها، تخلفات داروخانه ها نسبت به سایر صنوف، کمتر است.

 سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: موضع وزارت بهداشت اين نيست كه در كشور به هيچ وجه كمبود دارويي وجود ندارد، از نظر وزارت بهداشت كمبود يك قلم دارو هم نبايد وجود داشته باشد.

 دکتر ایرج حریرچی گفت: در بازار دارويي كشور هاي ديگر و حتي كشورهايي با درآمد بالا مانند امريكا و كشورهاي اروپايي، كمبود يك تا دو درصد اقلام دارويي اجتناب ناپذير است، در كشور ما هم اينگونه است.

 وی افزود: در كشور ما نيز از بازار چندهزار قلمي دارو، در مقاطع گذشته، ٣٠٠ تا ٣٥٠ قلم دارو كمبود وجود داشت اما بعداز طرح تحول سلامت، تعداد كمبود اقلام دارويي به ٣٠ تا ٤٠ قلم يعني حدود يك درصد رسيده است .

 سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به این که اخيرا در مورد برخي داروهاي خارجي و وارداتي، كمبود ٤٠ تا ٥٠ قلمي دارو وجود داشته است كه از نظر وزارت بهداشت كمبود يك قلم دارو هم نبايد وجود داشته باشد، گفت: در مورد احتكار دارو نيز موارد اندكي مشاهده شده است و بعضا داروهاي تاريخ گذشته اي بودند كه انبارهاي آنها كشف شده است.

 وی در ادامه تصریح کرد: در برخي موارد بعضي از شركت هاي توليد و پخش دارو به دليل مشكل نقدينگي، داروها را ديرتر به بازار عرضه كردند چراكه درخواست داشتند در ازاي پرداخت نقدي، دارو را عرضه كنند كه اين رفتار درستي نيست.

 دکتر حریرچی خاطرنشان کرد: از برخي افراد كه تريبون در اختيار دارند و مورد اعتماد هستند و مسئوليت هايي دارند، گله مند هستيم چراكه با نشان دادن چراغ سبز، قبح قضيه را شكستند و به شركت ها به دليل مطالبات شان حق دادند كه دارو را عرضه نكنند.

دوشنبه ٢٢ مرداد ١٣٩٧ - ١٢:١٥ / شماره خبر: ١٧٩٨٧٤ / تعداد نمايش: 214

قم پرس : منتظر دریافت پیام های شما شهروندان عزیز هستیم+ 0
مخالفم - 0

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top