قیمت روز سکه (تومان)

سکه طرح قدیم
۱,۱۸۱,۰۰۰
سکه تمام - امامی
۱,۲۰۲,۰۰۰
نیم سکه
۶۹۱,۰۰۰
ربع سکه
۳۸۷,۰۰۰
سکه گرمی
۲۴۸,۰۰۰

نرخ روزانه ارز

دلار
۳,۷۶۳
یورو
۴,۰۶۱
پوند
۴,۶۸۵
درهم
۱,۰۳۵
دلار کانادا
۲,۸۹۹
دلار استرالیا
۲,۸۹۸
ریال سعودی
۱,۰۰۵
لير ترکيه
۱,۰۴۰
کرون سوئد
۴۱۸
رینگیت مالزی
۸۹۳
بات تایلند
۱۱۵
یوان چین
۵۷۹
فرانک سوییس
۳,۸۴۴
کد خبر: 291509
تاریخ انتشار: دوشنبه, ۰۵ شهریور ۱۳۹۷ ۱۹:۳۰
دسته: دولت
پرینت
ایمیل

90 درصد از پرونده های حوزه سلامت در هیات عمومی دیوان عدالت اداری رای آورده اند

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت به مناسبت هفته دولت:

90 درصد از پرونده های حوزه سلامت در هیات عمومی دیوان عدالت اداری رای آورده اند

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت با بیان اینکه 90درصد از پرونده های حوزه سلامت در هیات عمومی دیوان عدالت اداری رای آورده اند، گفت: در سال ۹۶، ۱۱ هزار دعوی در دیوان عدالت اداری از حوزه سلامت مطرح شد که ۸۵ درصد آنها مختومه اعلام شدند و این آمار قابل توجیه است.

به گزارش وبدا، دکتر ابراهیم گلمکانی در نشست خبری که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، معاونت امور مجلس و حقوقی وزارت بهداشت را رابط  مجلس شورای اسلامی و دولت در حوزه سلامت دانست و اظهار داشت: تمام طرح ها و لوایح حوزه سلامت پس از گرفتن نظر نهایی از سایر معاونت های وزارت بهداشت، در حوزه معاونت حقوقی و امور مجلس بررسی و پس از آن به مجلس پیشنهاد می شود و یا از دولت به مجلس می رود.  

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت با اشاره به ارائه حدود ۴۵۰ طرح و لایحه در مجلس دهم، بیان داشت: از این تعداد، ۱۱۲ طرح و لایحه مرتبط با سلامت بوده و مورد بررسی قرار گرفته و به عنوان پیشنهاد وزارت بهداشت در دولت و مجلس پیگیری شده است.

دکتر گلمکانی یکی از انتظارات نمایندگان مجلس شورای اسلامی را ملاقات با وزیر بهداشت، معاونین و روسای دانشگاه های علوم پزشکی عنوان کرد و گفت: از هفته دولت سال گذشته تا این هفته در سال جاری، ۲۸۲ نماینده مجلس با وزیر بهداشت ملاقات داشتند و برقراری این ملاقات ها و ارتباط با وزیر و معاونین و روسای دانشگاه از سوی امور مجلس وزارت بهداشت انجام می شود و مکاتبات ناشی از این ملاقات ها بالغ بر ۱۵۰۰ نامه است که دستور لازم از سوی وزیر برای این مکاتبات داده شده است.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت با بیان اینکه نمایندگان مجلس رابط مردم با حوزه اجرایی دولت هستند، افزود: مکاتبات نمایندگان مجلس با وزارت بهداشت در حوزه سلامت شامل نیروی انسانی، تجهیزات پزشکی، نواقص احتمالی خدمات ارائه شده در حوزه های فرابخشی و بین بخشی است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در حوزه حقوقی و تقنینی، اقدامات، زیرساختی بوده و کمتر دیده می شوند، گفت: در این حوزه حجم وسیعی از دعاوی وجود دارد که در محاکم و دیوان عدالت اداری مطرح می شود.

دکتر گلمکانی افزود: در سال ۹۶، ۱۱ هزار دعوی در دیوان عدالت اداری از حوزه سلامت مطرح شد که ۸۵ درصد آنها مختومه اعلام شدند و این آمار قابل توجیه است.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت با اشاره به اینکه بیشترین موارد دعوی مربوط به دانشگاه های علوم پزشکی اهواز، کرمانشاه و اصفهان بوده است، گفت: در هیات عمومی دیوان عدالت اداری، 150 پرونده وجود داشت که به ۴۰ درصد آنها رسیدگی شد و با پیگیری ها رای به نفع وزارت بهداشت صادر شده است.

وی در ادامه افزود: همچنین ۹۰ درصد پرونده های حوزه سلامت در هیات عمومی دیوان عدالت اداری رای آورده اند.

دکتر گلمکانی با بیان اینکه در گذشته حجم گسترده ای از املاک و اموال حوزه سلامت، مستند سازی نشده بود، افزود: در حال حاضر، سامانه ای به منظور بروزرسانی و مستند سازی املاک حوزه سلامت فعال شده است که بزودی رونمایی خواهد شد و املاک حوزه سلامت احصاء می شوند.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت با بیان این مطلب که بسیاری از شکایات دانشجویی طبق مصوبات، قابلیت طرح در دیوان عدالت اداری ندارند، افزود: این شکایات در هیات عالی تجدید نظر مورد بررسی قرار می گیرد. تاکنون در این زمینه در وزارت بهداشت به ۶۰ پرونده رسیدگی شده است.

دکتر گلمکانی در ادامه با اشاره به وجود کارگروه تنظیم مقررات در حوزه معاونت حقوقی و امور مجلس، گفت: این کارگروه نگاهی به آیین نامه های تنظیم شده دارد و وظیفه آن سوق دادن آیین نامه ها بر مبنای قانون است تا شکایت ها علیه وزارت بهداشت در دیوان عدالت اداری کاهش پیدا کند.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت در ادامه با بیان اینکه در این روزها و در این شرایط، دولت مظلوم واقع شده است، افزود: در شرایط کنونی از داخل و خارج از کشور فشارهایی به دولت وارد شده و دولت مورد بی مهری قرار گرفته است و دشمنان کشور با هارمونی کامل علیه کشور و نظام، جبهه گرفته اند.

وی با اشاره به اقدامات موثر در حوزه سلامت در ۴ تا ۵ سال گذشته، افزود: در گذشته یک سوم مراکز روستایی کشور فاقد پزشک عمومی بودند و یا برای جراحی های متوسط به بالاتر به شهرهای بزرگتر ارجاع داده می شدند، اما در حال حاضر وضعیت متفاوت بوده و شرایط نسبت به گذشته بهتر شده است.

دکتر گلمکانی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این که آیا ضمانت اجرایی برای قانون ممنوعیت تبلیغ کالاهای آسیب رسان به سلامت وجود دارد یا خیر، گفت: طرح تبلیغ ممنوعیت کالاهای آسیب رسان به سلامت، یکی از طرح های مهمی بود که به تصویب رسید و این برای حوزه سلامت افتخار است، اما در حوزه اجرایی این قانون، مقاومت هایی وجود دارد و باید در این حوزه، رفتارسازی شود .

وی در خصوص ادغام سازمان اورژانس و مدیریت بحران و تشکیل وزارتخانه بحران، اظهار داشت: پیشنهاد ایجاد وزارتخانه بحران در چندین دوره مطرح شده و مخالفت هایی را هم داشته است. همچنین در مجلس شورای اسلامی نیز مخالفت هایی در این زمینه وجود دارد و تشکیل این وزارتخانه با چالش هایی همراه است و تشکیل وزارت بحران امر منطقی به نظر نمی رسد.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت در ادامه درخصوص برنامه های وزارت بهداشت در ارائه طرح ها و لوایح گفت: طرح ها و لوایح مختلفی در حال بررسی است و مالیات بر ارزش افزوده با هدف ایجاد منابع پایدار در حوزه سلامت یکی از مهمترین لوایح حوزه سلامت در مجلس به شمار می رود. مدیریت خدمات کشوری نیز از دیگر طرح های در حال بررسی وزارت بهداشت است که جایگزین قوانین گذشته می شود، البته این موضوع ممکن است با موانع گسترده ای مواجه شود.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد استیضاح های اخیر برخی از وزیران در مجلس شورای اسلامی، بیان داشت: فضای بیرونی دولت، روابط بهتر میان دولت و مجلس را می طلبد و نباید وقت را صرف استیضاح کرد. باید بیشتر به برطرف کردن دغدغه های موجود در کشور پرداخت.

دکتر گلمکانی در مورد دخالت صنایع در سیاستگذاری برای صنعت دخانیات گفت: نگاه وزارت بهداشت تاکنون اقناعی بوده و سعی بر ارتباط چهره به چهره داشته است و برای اینکه عوارض بر سیگار را در قانون بودجه بیاوریم، با ۱۲۰ نماینده به صورت حضوری صحبت شده است. 

وی در پایان افزود: علی رغم وجود قوانین بین المللی که نباید صنایع در قسمت دخانی دخالت داشته باشند، اما در کشور تا زمانی که صنعت دخانیات دولتی بود با مشکل روبرو بودیم و از زمانی که صنعت دخانیات خصوصی شد، شرایط در این زمینه بهتر شده است./203

دوشنبه ٥ شهريور ١٣٩٧ - ١٦:٢٧ / شماره خبر: ١٨٠٤٠٨ / تعداد نمايش: 59

قم پرس : منتظر دریافت پیام های شما شهروندان عزیز هستیم+ 2
مخالفم - 1

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top