کد خبر: 291536
تاریخ انتشار: سه شنبه, ۰۶ شهریور ۱۳۹۷ ۰۷:۲۰
دسته: دولت
پرینت
ایمیل

سالمندی جمعيت، تهديد نظام سلامت و بيمه كشور

معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران، سالمند شدن جمعيت را يكي از تهديدهاي نظام بيمه و سلامت كشور عنوان كرد و گفت: برنامه نظام ارجاع و پزشک خانواده با محوریت سلامت نگر در شهرها بايد از گروه سنی سالمندان شروع شود تا در نهايت اين موضوع باعث تحميل هزينه ها به نظام بيمه و سلامت كشور نشود. 

به گزارش وبدا به نقل از پايگاه خبري سازمان بيمه سلامت ايران، دكتر سيد مرتضي ادياني معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران، سالمند شدن جمعيت كشور را يكي از تهديدهاي نظام بيمه كشور  در آينده عنوان كرد و  افزود: یکی از مسائل عمده جمعیتی در کشورهای جهان مسئله سالخوردگی و پیامدهای ناشی از آن است در حال حاضر کشور ایران از مرحله انتقال ساختار سنی جمعیت جوانی به سالخوردگی را تجربه می‌کند.

وي ادامه داد: با اینکه در حال حاضر جمعیت سالمند سهم کمی از جمعیت کشور را به خود اختصاص داده است اما فزونی سرعت رشد جمعیت سالمند در مقایسه با رشد جمعیت کل کشور و پیش‌بینی افزایش تعداد و سهم سالخوردگان در سال‌های آتی، لزوم برنامه ریزی آینده نگر برای کنترل مسائل مربوط به این گروه از جمعیت را مورد تاکید قرار می‌دهد. 

دكتر ادياني بيان كرد: طبق پیش‌بینی‌های بخش جمعیت سازمان ملل متحد نسبت جمعیت سالمند در جهان از حدود ۱۰.٥ درصد در سال ۲۰۱۷ حدود ۲۱.٨ درصد در سال ۲۰۵۰ افزایش خواهد یافت. 

وي گفت: سالمندی هرچند بیماری نیست اما بار بیماریها در آن بسیار چشمگیر است. فراوانی بالای بیماری هایی نظیر فشار خون، بیماری‌های قلبی، سکته مغزی ،دیابت، سرطان،  بیماریهای تنفسی، بی اختیاری دفع ادرار، کاهش قدرت بینایی و شنوایی، ضعف های استخوانی _ عضلانی و تغییرات روانشناختی از جمله عوامل موثر بر آن شناخته می‌شود. 

 معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران با تاكيد بر اينكه مراقبتهای بهداشتی و درمانی سالمندان به عنوان جزئی از نظام مراقبت های بهداشتی کشور از اهمیت قابل توجهی برخوردار است؛ افزود: رشد نسبت و امید به زندگی سالمندان علامتی است که هوشیاری یک نظام بهداشتی بر توجه به آن می‌تواند نحوه ارائه خدمات برای گروه سالمندان جامعه و نیز چگونگی ارائه خدمات به افراد غیر سالمند جهت پیشگیری از ناتوانایی های دوران سالمندی را مشخص کند. 

دكتر ادياني در پايان گفت:  با توجه به اینکه گروه سنی سالمندان هزینه‌های بیشتری نسبت به گروه غیرسالمند دارد، ارتقای مراقبتهای اولیه سلامت و تشکیل پرونده سلامت بايد در اين گروه مورد توجه بیشتری قرار گیرد. طرح نظام ارجاع و پزشک خانواده با محوریت سلامت نگر در شهرها از گروه سنی سالمندان آغاز شود تا در نهايت اين موضوع باعث تحميل هزينه ها به نظام بيمه و سلامت كشور نشود./237

دوشنبه ٥ شهريور ١٣٩٧ - ١١:٢٠ / شماره خبر: ١٨٠٣٧٢ / تعداد نمايش: 83

قم پرس : منتظر دریافت پیام های شما شهروندان عزیز هستیم+ 1
مخالفم - 0

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top