قیمت روز سکه (تومان)

سکه طرح قدیم
۱,۱۸۱,۰۰۰
سکه تمام - امامی
۱,۲۰۲,۰۰۰
نیم سکه
۶۹۱,۰۰۰
ربع سکه
۳۸۷,۰۰۰
سکه گرمی
۲۴۸,۰۰۰

آخرین اخبار

نرخ روزانه ارز

دلار
۳,۷۶۳
یورو
۴,۰۶۱
پوند
۴,۶۸۵
درهم
۱,۰۳۵
دلار کانادا
۲,۸۹۹
دلار استرالیا
۲,۸۹۸
ریال سعودی
۱,۰۰۵
لير ترکيه
۱,۰۴۰
کرون سوئد
۴۱۸
رینگیت مالزی
۸۹۳
بات تایلند
۱۱۵
یوان چین
۵۷۹
فرانک سوییس
۳,۸۴۴
کد خبر: 297957
تاریخ انتشار: پنج شنبه, ۲۰ دی ۱۳۹۷ ۱۱:۳۲
دسته: صفحه نخست
پرینت
ایمیل

قم میزبان نخستین پیش نشست همایش حوزه علمیه سنت های کارآمد

مدیر موسسه علمی پژوهشی به سوی اجتهاد قم با اشاره به همایش ملی حوزه علمیه سنت های کارآمد گفت: این همایش در قالب پنج پیش نشست و 20 کارگروه تخصصی طی مدت 9 ماه برگزار و قم در دهه دوم بهمن میزبان نخستین پیش نشست آن خواهد بود.

حجت الاسلام سید مسعود مرتضوی عصر چهارشنبه درنشست خبری درمرکز خبر حوزه علمیه قم اظهار داشت: این همایش یکی از ایده های موسسه به سوی اجتهاد که از سال 94 به همت جمعی از نخبگان، استادان و فضلای حوزه علمیه مشهد فعالیت خود را آغاز کرده به شمار می آید.

وی با بیان اینکه حوزه های علمیه کشور از جمله حوزه مشهد طی سالهای اخیر تحول های چشمگیر و قابل توجهی داشته، افزود: درحوزه علمیه خراسان رضوی فضای نخبگانی شایسته ای شکل گرفته که برگزاری همایش استانی حوزه علمیه سنتهای کارآمد در اردیبهشت ماه 97 از دستاوردهای آن محسوب می شود.
وی خاطرنشان کرد: این رویداد علمی که بسیاری از شخصیت های ارزشمند و برجسته حوزوی در آن حضور داشتند، در فضاسازی برای احیای سنت های فراموش شده حوزه نقش بسزایی داشت.
مدیر موسسه به سوی اجتهاد تصریح کرد: پس از پیروزی انقلاب حوزه در زمینه های گوناگون بویژه آموزش دچار دگرگونی زیادی شد، و همواره کیفیت آموزش حوزه از سئوال های مطرح بوده است.
وی بیان داشت: آموزش در حوزه علمیه ضوابط و مسیر مشخصی داشته که نسل به نسل انتقال یافته ولی اکنون کمرنگ شده است.
وی گفت: بر اساس مطالعات و بررسی های صورت گرفته موضوع حفظ و استمرار سنت های آموزشی پژوهشی حوزه از قبیل مباحثه و پیش مطالعه و همچنین تقریر نویسی از سال 1361 از دغدغه های بزرگان این نهاد با عظمت بوده چرا که حوزه بدون این سنت ها تفاونی با دانشگاه ندارد.
دبیر همایش حوزه علمیه سنت های کارآمد حفظ سنت ها و تراث حوزه در ساختار و بدنه حوزه را عمده ترین هدف آن ذکر کرد، و افزود: اهمیت و نقش بی بدیل سنت های کارآمد در حوزه علمیه، اخلاق و معنویت در حوزه علمیه، معیشت و اقتصاد طلاب، سنت های پژوهشی حوزه با اولویت تقریرنویسی، سنت های آموزشی حوزه با اولویت درس خارج و سطح عالی و همچنین انگیزش، هدف و مسیر شناسی در حوزه علمیه از محورهای 6 گانه این همایش می باشد.
وی اضافه کرد: این ایده و فکر کارساز و موثر از حوزه علمیه مشهد آغاز شده و قرار است به همه حوزه های علمیه کشور تسری پیدا کند، و برگزار کنندگان که کار خود را در 6 کارگروه آغاز کردند، به منظور گسترش موج نخبگانی درحوزه های علمیه کشور اهتمام بسیاری از خود نشان دادند.
مرتضوی گفت: به طور حتم مشهد و قم و چند شهر دیگر از قطب های حوزه علمیه کشور هستند، و باید حلقه وصل جامعه حوزوی و نخبگانی کشور باشند، از این رو در برپایی این همایش که مشهد ابداع کننده آن است، شهرهای قم، شیراز، اصفهان، تبریز و تهران از برگزار کنندگان پیش نشست ها و کارگروه های این همایش می باشند.
وی با بیان اینکه این همایش از بهمن سالجاری آغاز و تا مهر سال 98 ادامه پیدا می کند، گفت: آیین گشایش و رونمایی از فراخوان مقالات آن، دهه نخست بهمن در شهر مشهد برگزار و نخستین پیش نشست آن نیز دهه دوم بهمن در قم انجام می شود.
وی زمان و مکان برگزاری سومین پیش نشست را نیز دهه اول اسفند و در شهر شیراز دانست و گفت: پیش نشست سوم در دهه سوم اسفند در اصفهان برگزار و در دهه سوم فروردین چهارمین پیش نشست در تبریز صورت خواهد گرفت.
مرتضوی گفت: در نیمه نخست اردیبهشت سال آینده نیز پنجمین و آخرین پیش نشست به در تهران برگزار می شود، و در هر یک از این نشست ها نیز بین 2 تا 4 کارگروه تخصصی با حضور اساتید، کارشناسان و صاحبنظران ترتیب می یابد.
وی گفت: پس از اتمام پیش نشست ها علاقه مندان می توانند طبق فراخوانی که داده خواهد شد، آثار و مقاله های پژوهشی خود را به دبیرخانه ارسال کنند، تا در آیین پایانی که مهرماه سال آینده در مشهد برگزار می شود، از آثار برتر تجلیل گردد.
وی یادآور شد: برای بهره مندی از رهمنودهای بزرگان در هر نشست قرائت پیام یکی از مراجع تقلید در دستور کار قرار دارد.
مرتضوی با بیان اینکه در هر یک از شهرهای یاد شده دبیرخانه همایش نیز ایجاد می شود، گفت: اطلاعات دقیق و جامع مربوط به این همایش پیش از مراسم افتتاحیه در یک نشست خبری در مشهد اعلام خواهد شد.+ 1
مخالفم - 0

 

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top