قیمت روز سکه (تومان)

سکه طرح قدیم
۱,۱۸۱,۰۰۰
سکه تمام - امامی
۱,۲۰۲,۰۰۰
نیم سکه
۶۹۱,۰۰۰
ربع سکه
۳۸۷,۰۰۰
سکه گرمی
۲۴۸,۰۰۰

نرخ روزانه ارز

دلار
۳,۷۶۳
یورو
۴,۰۶۱
پوند
۴,۶۸۵
درهم
۱,۰۳۵
دلار کانادا
۲,۸۹۹
دلار استرالیا
۲,۸۹۸
ریال سعودی
۱,۰۰۵
لير ترکيه
۱,۰۴۰
کرون سوئد
۴۱۸
رینگیت مالزی
۸۹۳
بات تایلند
۱۱۵
یوان چین
۵۷۹
فرانک سوییس
۳,۸۴۴
کد خبر: 297969
تاریخ انتشار: پنج شنبه, ۲۰ دی ۱۳۹۷ ۱۳:۲۰
دسته: اخبار قم
پرینت
ایمیل

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم: طرح های گسترده ای درخصوص پرورش 10میلیون حافظ قرآن کریم انجام شده است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم: طرح های گسترده ای درخصوص پرورش 10میلیون حافظ قرآن کریم انجام شده است

به گزارش روابط عمومی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم به نقل از خبرگزاری ایکنا، شورای توسعه فعالیتهای قرآنی استان قم سه شنبه ۱۸ دی ماه در آستان مقدس کریمه اهل بیت(س) با حضور آیتالله سعیدی نماینده ولی فقیه دراستان، استاندار، مدیر اجرایی طرح حفظ قرآن کریم در کشور، نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیران کل اوقاف و امورخیریه، آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی و نمایندگان موسسات فعال استان برگزار شد.

مهندس حسینی کاشانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر این شورا در این نشست گفت: سال گذشته با وفاق و همدلی که بین دو نهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان اوقاف و امورخیریه صورت گرفت، دو مسابقه بزرگ قرآنی در کشور و استان قم تجمیع شد.

وی افزود: این همکاری در قم در سال گذشته باعث شد که بیش از ۹ هزار ۴۰۰ نفر در آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم شرکت کنند؛ امسال نیز چهار نهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان اوقاف و امور خیریه، آموزش و پرورش و صدا و سیما قرار است این مسابقات را به شکل متمرکز برگزار کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: با توجه به اهمیت عمل به فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص پرورش ۱۰ میلیون حافظ قرآن کریم امسال طرحهای گستردهای انجام شده است و امیدواریم به سرعت به سمت نیل به این خواسته مهم و قرآنی ایشان گام برداریم.

حجت‏الاسلام قاسمی مشاور مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امورخیریه گفت: طرح ۱۴۵۲ از جمله طرحهای هدفمند قرآنی کشور است که با هدف توسعه فعالیت های قرآنی در کشور فعال است؛ این طرح امسال با محوریت جزء ۳۰ قرآن کریم دنبال می شود.

وی افزود: این طرح امسال در سه بخش در جریان است که با توجه به اهمیت حفظ سور کاربردی و کوچک قرآن همگان می توانند به راحتی در این طرح شرکت کنند و به حفظ سورههای کوچک قرآن بپردازند.

استاد حوزه بیان کرد: خوشبختانه امسال نهادهای مختلفی وارد میدان شده‌اند و به حمایت از این طرح و مسابقات قرآن کریم میپردازند؛ خوشبختانه وزارت آموزش و و پرورش نیز با تاکید وزیر در این زمینه فعال شده است و حفظ جزو ۳۰ قرآن کریم را به عنوان محور فعالیت های فرهنگی خود قرارداده است.

وی گفت: سال گذشته ۲۴۰ هزار نفر در سطح کشور در این مسابقات شرکت کردند و امسال نیز مسابقات در اسفندماه با با بخش های تفسیر و مفاهیم و.... برگزار می‌شود.

شرکت ده هزار قمی در مسابقات سراسری حفظ و مفاهیم

در ادامه این مراسم مرتضی خدمتکار، مسئول اجرایی آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم گفت: این مسابقات پنج هدف را دنبال می کند که اولین آن تجمیع توان دستگاههای فرهنگی کشور برای برگزاری این مسابقات است که خوشبختانه در این زمینه موفق عمل شده است.

وی افزود: عمومی سازی و همگانی کردن مباحث آموزشی قرآنی از دیگر اهداف این برگزاری این مسابقات است؛ طرح ۱۴۵۲ نیز در این راستا فعال است که اجرای این طرح را گامی مهم در زمینه نهایی کردن این آزمون میدانیم.

وی از شرکت ۵۵۰ هزار نفر در بخش کارکنان دولت در مسابقات حفظ قرآن خبرداد و تصریح کرد: فعال‌سازی ظرفیتهای بخش مردمی سومین هدف این مسابقات بود که خوشبختانه با توسعه خوبی که در بخش هایی چون موسسات مردمی و سازمان زندان ها و.. انجام شده، در این مسیر گام برداشته شده است.

مسئول اجرایی آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم یادآورشد: بهره‌گیری از فضای مجازی در این زمینه و برگزاری دوره های تخصصی آموزشی و توسعه الگوی سبک زندگی قرآنی و اهل بیت(ع) از دیگر اهداف این جشنواره بود.

وی گفت: پنجمین هدف از برگزاری این برنامه نیز تاکید بر آموزش معارف اهل بیت(ع) است که در این راستا برگزاری مسابقه در بخش نهج البلاغه، صحیفه سجادیه و معارف اهل بیت(ع) در آزمون ملاحظه شده است.

وی یادآورشد: ۲۴۱هزار نفر در سال گذشته در این مسابقات شرکت کردهاند؛ سال گذشته این آمار در قم نزدیک به ۱۰ هزار نفر بود که قطعا در آینده بیشتر نیز خواهد شد.

در ادامه این مراسم حمیدرضا شیخ الاسلام مدیرکل آموزش و پرورش استان نیز در سخنانی با ذکر این مطلب که تا کنون ۶۷ هزار دانش آموز در این مسابقات شرکت کردهاند گفت: حفظ جزو سی قرآن کریم از اولویت‌های اصلی قرآنی وزارت آموزش و پرورش است.

وی افزود: این مسابقات با توجه به اهمیت تجمیع بخش های مختلف آموزشی در ۱۵ اردیبهشت ماه ۹۸ برگزار می شود؛ البته آزمون شفاهی نیز در این زمینه برگزار خواهد شد و در این عرصه در تلاش هستیم که خانواده ها را نیز وارد کنیم.

در ادامه این نشست حجتالاسلام والمسلمین اسکندری مدیرکل اوقاف وامور خیریه استان نیز در سخنانی گفت: با توجه به اهمیتی که باید برای کیفیت فعالیتهای قرآنی قائل بود می بایست برای توسعه کمی نیز برنامه های متعددی انجام شود.

ایشان افزود: آموزش و پرورش نقش مهمی در این مسابقات دارد و امیدواریم که با هماهنگی‌های بیشتر بتوانیم گامی در جهت اجرای هرچه بهتر این طرح برداریم؛ قطعا اوقاف و امورخیریه در استان بیش از سهم خود در این مسابقات شرکت خواهد داشت.

آموزش مدیریت قرآنی برای ۱۰ هزار مدیر کانونهای مساجد

حجتالاسلام والمسلمین کریمی گفت: کانون های فرهنگی مساجد استان قم نیز حضوری فعال در این مسابقات دارد و امسال نیز سهم خود را در بخش آموزش به خوبی ایفا کرده است.

وی افزود: اخیرا ۴۰۰ نفر از مدیران کانونهای فرهنگی کشور در قم در زمینه قرآنی و مفاهیم آموزش دیده‌اند؛ همچنین با تفاهمی که با دبیرخانه کانون های فرهنگی مساجد انجام شده است ۱۰ هزار نفر از مسئولان کانون های فرهنگی کشور نیز در قم در زمینه مدیریت قرآنی آموزش می بینند.

توسعه فرهنگ قرآنی در بین خانوادهها پیگیری شود

در ادامه این نشست حجتالاسلام والمسلمین عظیمی مسئول دارالقرآن کریم استان قم گفت: برگزاری برنامههای آموزشی و مسابقات بسیار با اهمیت است ولی بهتر است فعالیت ها روی توسعه روح و فرهنگ قرآن در بین خانواده‌ها باشد.

وی تصریح کرد: باید فضای فعالیتهای قرآنی را به سمتی ببریم که جامعه ما به شکل کامل با روح قرآن مانوس شود؛ ترویج فرهنگ و سبک زندگی بیش از هر عنصر دیگری در کشور مورد نیاز است.

حجتالاسلام والمسلمین شهیدی پور از اساتید قرآن کشور نیز در این مراسم گفت: توسعه حفظ قرآن کریم در جامعه، آثار بسیار مثبتی به همراه دارد و حفظ جزء ۳۰ قرآن کریم از جمله مهمترین اقداماتی است که در این عرصه انجام شده است.

وی تصریح کرد: منظور نظر رهبر انقلاب از تربیت ۱۰ میلیون حافظ، تربیت حافظان کل قرآن کریم است نه تک جزء ولی همین برنامه نیز در راستای نیل به چنین هدف بزرگی است؛ البته رهبری زمانی را نتیجه این طرح عنوان نکردند پس باید در شکل دهی به چنین هدفی تلاش مجدانه کنیم.

در ادامه این مراسم آیتالله سعیدی و بهرام سرمست استاندار قم در سخنانی به ذکر جایگاه فعالیت های قرآنی در استان و کشور تاکید کردند.


قم پرس : منتظر دریافت پیام های شما شهروندان عزیز هستیم

 + 0
مخالفم - 0

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top