قیمت روز سکه (تومان)

سکه طرح قدیم
۱,۱۸۱,۰۰۰
سکه تمام - امامی
۱,۲۰۲,۰۰۰
نیم سکه
۶۹۱,۰۰۰
ربع سکه
۳۸۷,۰۰۰
سکه گرمی
۲۴۸,۰۰۰

نرخ روزانه ارز

دلار
۳,۷۶۳
یورو
۴,۰۶۱
پوند
۴,۶۸۵
درهم
۱,۰۳۵
دلار کانادا
۲,۸۹۹
دلار استرالیا
۲,۸۹۸
ریال سعودی
۱,۰۰۵
لير ترکيه
۱,۰۴۰
کرون سوئد
۴۱۸
رینگیت مالزی
۸۹۳
بات تایلند
۱۱۵
یوان چین
۵۷۹
فرانک سوییس
۳,۸۴۴
کد خبر: 300069
تاریخ انتشار: سه شنبه, ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ ۱۲:۵۰
دسته: صفحه نخست
پرینت
ایمیل
چراغ سبز از پشت پرده چه کسی روشن می شود

برگزاری کنسرت با عناوین پوششی در قم
 روزنامه اقتصاد آینده در سرمقاله ی روز سه شنبه به قلم هادی دریس مدیرمسئول روزنامه نوشته است:
مدتی است برای پیگیری سرنخ مافیای عادی سازی کنسرت برای جوانان قم تحقیق می کنم ...کسانی که با همکاری برخی آژانس های مسافرتی تور کنسرت ! از قم به تهران و جاهای دیگر برگزار می کنند و با جعل انواع و اقسام عناوین تلویزیونی به هر دری می زنند تا قبح برگزاری کنسرت و انواع برنامه های گروهی را پایه ریزی کنند تا بلکه از این مجرا برای خویش اعتبار و سرمایه ای را به عاریت برند....نویسنده ی این نوشتار فارغ از هر نوع قضاوت درباره ی این اقدام مطالبی را به زودی در روزنامه اقتصادآینده منتشر خواهد کرد. 
اما در شبکه های اجتماعی پوستری دیدم که نوشته بود: « گروه فرهنگی هنری پازل با همکاری اداره کل ورزش و جوانان و اتاق اصناف قم برگزار می کند....» که تعدادی از هنرمندان کشور روز دوشنبه در ورزشگاه شهید حیدریان قم برنامه ای را اجرا می کنند که جناب یغمایی خواننده جوان کشورمان به اجرای زنده موسیقی صحنه ای«کنسرت» خواهند پرداخت. 
فارغ از اینکه چه پوششی برای برگزاری این کنسرت انتخاب شده است ؛ هر چه پیگیری کردم خبری از مجوز برگزاری این رویداد که در تعریف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از آن به عنوان «اجرای موسیقی زنده صحنه ای» تعبیر می شود نیافتم و اساسا با هشدارهای علما و بزرگان قم چنین اجازه ی قانونی در قم بعید هم به نظر می رسد. 
در لیست سازمان های مردم نهاد نیز جستجوی آنلاین کردم که خبری از مجوز این گروه هنری پازل نیافتم که البته در صفحه شخصی مدیر این گروه از تعبیر «شرکت هنری پازل» فهمیدم که ممکن است با پیگیری بیشتر به نتایج بهتری برسم. 
بر طبق قوانین جمهوری  اسلامی ایران که چهلمین سالگرد آن را جشن می گیریم صدور مجوز موسیقی صحنه ای می بایست مراحل قانونی خود را پشت سر گذارد و این رویه حتی در شهرهای رکوردشکن در برگزاری کنسرت هم رعایت می شود که از متولیان برگزاری و موافقت کننده این رویداد انتظار می رود خلاف قوانین اقدامی مرتکب نشوند. 
بر این اساس: 
 مراحل صدور مجوز اجرای موسیقی صحنه ای پس از تایید شورای کارشناسی موسیقی: 
١) ارائه ی فرم تکمیل شده ی پرسشنامه و اطلاعات مربوط به برگزاری کنسرت موسیقی به وسیله ی متقاضی به معاونت هنری و اداره ی امور موسیقی یا اداره شهرستان.  
٢) معرفی متقاضی به فرماندهی نیروی انتظامی شهرستان جهت ایجاد هماهنگی و استعلام نظر آن نیرو .  
٣) چنانچه سالن اجرای کنسرت بیش از پانصد نفر ظرفیت داشته باشد استعلام از مرکز موسیقی کشور الزامی خواهد بود .  
تبصره : در صورت دارابودن بند ٣ متقاضی حتما باید یکی از شرکت ها و موسسه های فرهنگی وهنری باشد که فعالیت موسیقی در اساسنامه ی شرکت و یا موسسه ی مذکور به ثبت رسیده باشد و یا نمایندگی شرکت و یا موسسه ای را با شرایط ذکر شده داشته باشد.  
٤) درصورت مثبت بودن همه ی استعلام ها و موافقت شورای کارشناسی و اداره ی امور موسیقی مجوز اولیه ازسوی معاونت هنری صادر خواهد شد.  
٥) صدور نامه ی نهایی به عنوان فرماندار شهرستان به وسیله ی اداره ی کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان به منظور اعلام قطعیت اجرای کنسرت در زمان و مکان مشخص و درخواست تامین نظم و امنیت مکان برگزاری .  
٦) همه ی دریافت کنندگان مجوز موظفند به ازای هر اجرا با احتساب ٢ درصد از ظرفیت سالن بلیط لازم برای امکان نظارت دراختیار اداره ی امور موسیقی قرار دهند.  
 
تبصره : صدور مجوز اجرای موسیقی صحنه ای در سالن هایی تا ظرفیت ٥٠٠ نفر به اداره های شهرستان ها واگذار شده است. 
توضیح : ورزشگاه شهید حیدریان قم بیش از دوهزار نفر ظرفیت دارد. 
یک ابهام و چند پرسش از شورای فرهنگ عمومی قم !! 
در شهر مقدس قم که نگاه متدینان و اکثر شهروندان به دغدغه های علمای بزرگ این شهر است این انتظار از مسئولان شورای فرهنگ عمومی است که بیشتر از مسئولان مستقیم و ذیربط نسبت به اجرای زیرپوستی برخی برنامه های فرهنگی نما حساسیت و مراقبت نشان دهد و ساز وکار دقیق برای موارد اضطراری پیش بینی کند. 
دغدغه ای که وجود دارد حاکی از تلاش های فراوان برای عادی سازی برخی هنجارهایی از قبیل برگزاری کنسرت در شهرهای مقدسی همانند قم و مشهد است که در ابتدا با لباس فرهنگ و ارزش وارد می شود که اگر فرصت عریانی رخ دهد دیگر ردایی برای حفظ آرمانها نخواهد ماند. 
ممکن است برخی از ما با دیدگاه و بیانات مراجع معظم تقلید و علمای طراز اول شهر مقدس قم درباره آخرین کنسرت نمایی که در قم وصدالبته  با کسب مجوز برگزار شد آشنا نباشیم که به حسب ضرورت  در ادامه نقل می شود.  
  
حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی :
با اجرای مجالس موسیقی و کنسرت قلب امام زمان علیه السلام متاثر می شود و شما آمران به معروف با مقابله و جلوگیری از این منکر بزرگ موجبات خرسندی امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف را فراهم آورید.  
با برگزارکنندگان کنسرت در قم برخورد جدی شود.
حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی :
گویا وزارت ارشاد اجرای کنسرت را در همه شهرها و حتی در قم که قداست خاص آن بر هیچ‌کس پوشیده نیست با آن حواشیِ زننده از واجب‌ترین واجبات خود می‌شمرد که این همه روی آن پافشاری و سرمایه‌گذاری می‌کنند و توجه ندارند که این کار موجب تضعیف دولت و فاصله گرفتن از مراجع دینی و آثار نامطلوب در برنامه‌های آینده خواهد داشت. 
متاسفانه وزارت ارشاد نه تنها در اینجا به بیراهه می‌رود، در موارد مختلف دیگری نیز نشانه‌های آن دیده می‌شود، امیدواریم بیدار شوند و به راه برگردند.
 
حضرت آیت‌الله نوری همدانی:
 برخی از مسؤولان معتقدند باید کنسرت درست کنیم تا جوان ها خوشحال باشند؛ من به آن ها می گویم شما اگر واقعا دغدغه جوانان را دارید به جای این کار در راه تسهیل ازدواج، کار و زندگی جوانان گام بردارید. 
آیت‌الله محمد یزدی:
 اینجا قم است، شکستن این حریم مثل شکستن حریم شهرهای دورافتاده نیست و این حریم‌شکنی بسیار رقت‌بار بود. 
به رئیس‌جمهور عرض می‌کنم "شما غیرت روحانیت لباستان ایجاب می‌کند وقتی این قبیل چیزها را می‌شنوید نتوانید تحمل‌کنید" از رئیس‌جمهور می‌خواهم به وزیر ارشادشان تذکر دهند. 
آقای وزیر "به شما نرسیده است که در قم چه موسیقی جایز هست یا نیست؟ شما کار خودت را بکن. شما حق دخالت در امور فقهی را ندارید" .
 
حجت السلام سیدمحمد سعیدی :
همه جای قم، حرم اهل‌بیت(ع) است ولی می‌آیند و کنسرتی را دزدانه برگزار می‌کنند و بعد هم خوشحال‌اند که در قم کنسرتی برگزار شد و می‌گویند این مسئله شکسته شد. چه چیزی را شکستید؟ داد مراجع و متدینین را درآوردید، مردم و علما نگران شدند. شما دلتان خوش است که چند آدم بدحجاب در این جلسه شرکت کردند و گمان کردید شکسته شد؛ برای خودتان بد شد. 
حجت الاسلام سید احمد خاتمی:
حوادثی که این روزها در شهر قم با برگزاری کنسرت و حواشی آن صورت گرفته است، برای هیچ متدینی باورکردنی نیست. این دیگر گزارش و شایعه نیست که آقایان آن را تکذیب کنند بلکه بنده فیلم و تصاویر و گزارش آن را مشاهده کرده‌ام. 
این حرکت مصداق حرکتی کاملاً خلاف‌شرع و مغایر با ارزش‌های دینی و مصداق بارز منکر بود، آن هم در شهر مقدس قم که کانون مرجعیت دینی و محل تحصیل 80 هزار طلبه است، شهری که حتی قبل از انقلاب هم بی‌حجاب‌ها چاره‌ای نداشتند جز آن‌که حریم آن را نگه دارند. 
محمد نبی حبیبی :
پافشاری به برگزاری کنسرت در قم کدام مشکل فرهنگی ما را حل می‌کند جز اینکه عصبانیت مراجع عظام را موجب می‌شود. 
 
آیت‌الله حسن ممدوحی:
 هدف از برگزاری این کنسرت‌ها ترویج فحشا است و دارای هیچ نظام فرهنگی نیست و نمونه‌ای از ابتذال فرهنگی است. 
تذکراتی که مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی، ولنگاری فرهنگی، بیکاری وغیره داده‌اند، متأسفانه روی زمین‌مانده و دولت هیچ کاری در این زمینه انجام نداده است که در این موضوعات ناراحتی و نگرانی وجود دارد. 
بیانیه جامعه مدرسین ‌:
ما به مسئولان اخطار می‌کنیم در شرائطی که کشور در سایه عمل به احکام الهی نیاز به همدلی، وحدت و آرامش دارد اینگونه تحرکات به مصلحت آنها و کشور نیست و به پایگاه مردمی آنان آسیب وارد می‌کند. 
باید توجه داشت صبر و حوصله مردم متدین و مراجع بزرگ محدود است، نگذارید در برخورد با این حرکات با حواشی زشتی که دارد مردم وارد عمل شوند که در آن‌صورت شاید خسارت‌های مادی و معنوی آن به راحتی قابل جبران نباشد. کسانی که مدعی ارتباط با مراجع و تقویت آن هستند، چرا در این امور بی‌توجهی می‌کنند؟ 
بیانیه نمایندگان استان قم ما نمایندگان مردم در استان قم: 
ضمن محکوم کردن رخدادهای غیراخلاقی و غیراسلامی در سالن اداره کل ارشاد اسلامی استان قم از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌خواهیم ضمن برخورد با متخلفان به ویژه مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، تمهیدات لازم برای جلوگیری از تکرار این گونه ساختارهاشکنی‌ها و هتک‌حرمت‌ها در شهر مقدس قم و حریم اهل بیت (ع) اقدام عاجل و موثر به عمل آورد.


+ 0
مخالفم - 0

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top