قیمت روز سکه (تومان)

سکه طرح قدیم
۱,۱۸۱,۰۰۰
سکه تمام - امامی
۱,۲۰۲,۰۰۰
نیم سکه
۶۹۱,۰۰۰
ربع سکه
۳۸۷,۰۰۰
سکه گرمی
۲۴۸,۰۰۰

آخرین اخبار

نرخ روزانه ارز

دلار
۳,۷۶۳
یورو
۴,۰۶۱
پوند
۴,۶۸۵
درهم
۱,۰۳۵
دلار کانادا
۲,۸۹۹
دلار استرالیا
۲,۸۹۸
ریال سعودی
۱,۰۰۵
لير ترکيه
۱,۰۴۰
کرون سوئد
۴۱۸
رینگیت مالزی
۸۹۳
بات تایلند
۱۱۵
یوان چین
۵۷۹
فرانک سوییس
۳,۸۴۴
کد خبر: 303044
تاریخ انتشار: یکشنبه, ۲۵ فروردين ۱۳۹۸ ۱۲:۵۰
دسته: اقتصادی
پرینت
ایمیل

همسایگان شکسپیر در لندن؛ الهام بخش آثار نمایشی وی

به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی اقتصادآیندهبه نقل از روزنامه گاردین، «جئوفری مارش» مورخ تئاتر با صرف زمانی 10 ساله برای تحقیق در مورد مکان دقیق زندگی شکسپیر در شرق لندن در اواخر سال های 1590، به این کشف جدید دست یافت.
به اعتقاد مارش، این نمایش نامه نویس شهیر در محله ای زندگی می کرد که بازرگانان، پزشکان و هنرمندان مقتدر بین المللی در آن ساکن بودند.
وی گفت :نمایش نامه هایی چون «مکبث»، «شاه لیر» و «هر طور شما دوست دارید»، متاثر از مکالماتی بوده که شکسپیر با همسایگان خود داشته است.
این مورخ یادآور شد : در حالی که شکسپیر در اواخر دهه دوم و اوایل دهه سوم عمرش دستکم چهار یا پنج سال ساکن شرق لندن بوده، «رویای شب نیمه تابستان»، «تاجر ونیزی» و «رومئو و ژولیت» را در همان زمان به رشته تحریر درآورده است.
به گفته مارش، این یافته ها می تواند توضیحی بر این واقعیت باشد که چرا بسیاری از نمایش نامه های شکسپیر در کشورهای دیگر چون ایتالیا که هرگز به آنجا سفر نکرده، خلق شده است.
وی افزود: «ادوارد جردن» و «پیتر تورنر» دو پزشک و از متنفذترین همسایگان شکسپیر بودند که در آلمان و ایتالیا زندگی می کردند.
تجارب این دو در زمینه پزشکی و زندگی شخصی شان احتمالا اطلاعات لازم برای برخی از آثار شکسپیر را در اختیار وی قرار می داد.
تورنر پزشکی ثروتمند که در دانشگاه «هایدلبرگ» آلمان تحصیل کرده بود، دیوار به دیوار شکسپیر زندگی می کرد.
جردن نیز پزشک دیگری بود که در همسایگی شکسپیر می زیست. این دو، اندیشمندان مترقی ای بودند که در مراکز روشنفکرانه اروپایی، کارآموخته بودند. به طور قطع، شکسپیر هر هفته آنها را در کلیسا ملاقات می کرد.
به گفته مارش، شکسپیر برای خلق کاراکترهای نمایش نامه هایش، مجبور بود با مردم صحبت کند، زیرا در آن زمان روزنامه ای چاپ نمی شد و استفاده از کتاب نیز تا حد زیادی،غیر معمول بود.
نتایج تحقیقات مارش همچنین حاکی است که شکسپیر، «توماس مورلی» آهنگساز انگلیسی را می شناخته و برای ساخت آهنگ نمایش نامه «هر طور شما دوست دارید»، با وی همکاری داشته است.
فراهنگ ** 9109 ** 1355

انتهای پیام /*


+ 0
مخالفم - 0

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top