قیمت روز سکه (تومان)

سکه طرح قدیم
۱,۱۸۱,۰۰۰
سکه تمام - امامی
۱,۲۰۲,۰۰۰
نیم سکه
۶۹۱,۰۰۰
ربع سکه
۳۸۷,۰۰۰
سکه گرمی
۲۴۸,۰۰۰

نرخ روزانه ارز

دلار
۳,۷۶۳
یورو
۴,۰۶۱
پوند
۴,۶۸۵
درهم
۱,۰۳۵
دلار کانادا
۲,۸۹۹
دلار استرالیا
۲,۸۹۸
ریال سعودی
۱,۰۰۵
لير ترکيه
۱,۰۴۰
کرون سوئد
۴۱۸
رینگیت مالزی
۸۹۳
بات تایلند
۱۱۵
یوان چین
۵۷۹
فرانک سوییس
۳,۸۴۴
کد خبر: 303247
تاریخ انتشار: پنج شنبه, ۲۹ فروردين ۱۳۹۸ ۱۰:۲۰

رسانه‌ها در ترویج معارف - صحیفه سجادیه - بیشتر همت کنند

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، «حجت‌الاسلام والمسلمین‌ ناصر رفیعی» در مراسم پاسداشت سالروز میلاد امام سجاد (ع) و در جمع تعدادی از دوستداران خاندان عصمت و طهارت(علیهم‌السلام)، انتقال معارف را با شیوه استفاده از زبان دعا، یکی از مهم‌ترین اقدامات امام علی‌بن الحسین(ع) خواند و تصریح کرد: اختناق حاصل از به شهادت رساندن امام حسین (ع) و یاران باوفای آن حضرت به حدی شد که دوران امامت امام زین‌العابدین (ع) را به یکی از سخت‌ترین دوران‌ائمه معصوم(علیهم‌السلام) تبدیل کرده بود.

وی ادامه داد: براساس این، می‌توان گفت که همه ائمه(علیهم‌السلام) پس از امام حسین (ع)، با توجه به اوضاع زمانه خود، شیوه جنگ نرم را برای مقابله با اقدامات دستگاه‌های حکومت ظالم دوران خود به کار بردند که آغازگر این سلسله جنگ‌های نرم، امام سجاد(ع) بودند.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ رفیعی افزود: کتاب ماندگار صحیفه مبارکه سجادیه به عنوان خواهر قرآن، حاصل همان دوران است که با زبان دعا، به هدایت مردم در موضوعات مختلف می‌پردازد.

وی بیان اصول اخلاقی و عقیدتی را سرلوحه معارف این کتاب ارزشمند معرفی کرد و گفت: در عین حال از امام سجاد(ع) روایات مختلفی هم نقل شده که این روایات هم برای حفظ هویت شیعه وارد شده است و معارف گوناگونی از اهل‌بیت(علیهم‌السلام) را روایت می‌کند.

 

ویژگی‌های مهم مؤمن حقیقی چیست؟

وی سپس به بیان یکی از همین روایت‌ها در معرفی ویژگی‌های مؤمن پرداخت و گفت: براساس این روایت، امام سجاد(ع) ویژگی‌های مهم مؤمن حقیقی را تشریح می‌فرمایند که همراه بودن علم با حلم، آرامش توأم با یادگیری، امانت‌داری و رازداری و همچنین دوری از ریا و تمسک به اخلاص در عمل، جزو این ویژگی‌هاست.

استاد حوزه و دانشگاه اضافه کرد: عالِمان ما براساس این روایت باید توجه داشته باشند که علم بدون حلم و بردباری جواب نمی‌دهد و به بیان دیگر، مردم عطای عالم کم صبر را به لقای وی می‌بخشند.

وی در عین حال توضیح داد که افراد ریاکار در روز قیامت به عنوان افراد کافر، فاجر، خاسر (زیانکار) و غادر (نیرنگ‌باز) معرفی می‌شوند که اعمال آنان حبط و نابود است، ولی البته باید توجه داشت که ضرورت دوری از ریا، نباید سبب وسواس در رفتار انسان شود، زیرا گاهی نشان دادن عمل خوب، برای تشویق دیگران به آن عمل یا مورد تهمت واقع نشدن است که در این صورت، ریا محسوب نمی‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ رفیعی همچنین با اشاره به «سکوت برای سالم ماندن در زندگی اجتماعی» به عنوان یکی دیگر از نشانه‌های مؤمن از زبان امام سجاد(ع) خاطرنشان کرد: سکوت اشاره‌‌شده در این روایت، به معنای عدم اختلاف‌افکنی در جامعه، عدم شایعه‌پراکنی و عدم آسیب دیگران با زبان است که متأسفانه این آفات در جامعه امروزی ما دیده می‌شود.

وی «عدم ترک عمل به دلیل حیا» را از دیگر ویژگی‌های مؤمن در بیان امام چهارم(ع) برشمرد و اظهار کرد: تردیدی نیست که حیا، یکی از ویژگی‌های مهم هر مؤمن است، ولی توجه به این نکته هم ضروری است که حیای از پرسش برای فهم مسائل، حیای از اظهار حق یا حیای از گفتن واقعیت، صفات مطلوبی نیست و باید ترک شود.

 

حتی معصومان(علیهم‌السلام) هم با اطاعت الهی بهشتی شده‌اند

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ رفیعی، در پایان سخنان خود، به بیان اهمیت اصل «مطیع بودن مؤمن» پرداخت و گفت: روایت امام معصوم(ع) به صراحت بیان می‌دارد که افراد مطیع خدا هر چند عبد حبشی باشند، به بهشت می‌روند و افراد گنه‌کار و عاصی هر چند از خاندان قریش باشند، جهنمی هستند. به همین دلیل هم هست که خود ائمه معصوم(علیهم‌السلام) در روایات خود تصریح می‌فرمایند که با اطاعت الهی، به بهشت دست یافته‌اند و ما نباید صرفاً با تکیه بر ولایت و شفاعت آنان، خود را بهشتی بپنداریم.

قم پرس : منتظر دریافت پیام های شما شهروندان عزیز هستیم

سفارش آنلاین انواع آگهی ها+ 0
مخالفم - 0

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top