قیمت روز سکه (تومان)

سکه طرح قدیم
۱,۱۸۱,۰۰۰
سکه تمام - امامی
۱,۲۰۲,۰۰۰
نیم سکه
۶۹۱,۰۰۰
ربع سکه
۳۸۷,۰۰۰
سکه گرمی
۲۴۸,۰۰۰

آخرین اخبار

نرخ روزانه ارز

دلار
۳,۷۶۳
یورو
۴,۰۶۱
پوند
۴,۶۸۵
درهم
۱,۰۳۵
دلار کانادا
۲,۸۹۹
دلار استرالیا
۲,۸۹۸
ریال سعودی
۱,۰۰۵
لير ترکيه
۱,۰۴۰
کرون سوئد
۴۱۸
رینگیت مالزی
۸۹۳
بات تایلند
۱۱۵
یوان چین
۵۷۹
فرانک سوییس
۳,۸۴۴
کد خبر: 303854
تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۰۶:۲۲
دسته: اختصاصی
پرینت
ایمیل

روز جهانی کارگر؛ روز تلاش جمعی برای زندگی بهتر

نرخ تورم‌ بالا و فزاینده، معوقات مزدی، نبود امنیت شغلی و عمومیت‌یابی قراردادهای موقت، بی‌کاری و خصوصی‌سازی در همه عرصه‌ها همچون بهداشت و آموزش دخل و خرج مزدبگیران را نامتوازن کرده و امرار معاش حداقلی را نیز در سراشیبی انداخته است. به گفته نماینده کانون انجمن‌های صنفی کارگری ایران، 75 درصد قدرت خرید کارگران از دست رفته و حقوق 1.5میلیونی تصویب‌شده امسال، کفاف 10 روز از زندگی یک خانواده سه‌نفره کارگر را می‌دهد.

در چنین شرایط معیشتی، فعالان کارگری تأکید می‌کنند حمایت از حقوق و حیات مزدبگیران تشکل قوی و مستقل می‌خواهد تا بتوانند پوشش حمایتی جمعی در برابر مشکلات اقتصادی برای کم‌درآمدها بسازند. «امنیت شغلی»، «معیشت» و «تشکل‌یابی» سه ضلع مثلث مطالبات کارگری هستند.

در روز اول ماه می 1886 صدها هزار کارگر شهرهای مختلف آمریکا برای برقراری هشت ساعت کار در روز، اعتصاب کردند و بسیاری از آنان در صفوف متحد و فشرده در خیابان‌های شیکاگو به تظاهرات برای خواست به حق خود روی آوردند. این جنبش همچنین پیامی برای هم‌بستگی و اتحاد کارگران همه کشورها، فارغ از ملیت، جنسیت، عقیده، مذهب و نژاد در مقابل استثمار در محیط کار بود. پیام اول ماه می حدود صد سال پیش در ایران نیز منعکس شد و کارگران ایران سال‌ها این روز را جشن گرفته و این روز به سنت مبارزه برای خواست‌های برحق کارگران، معلمان، دانشجویان، روشنفکران، بازنشستگان، زنان و همه مزدبگیران تبدیل شده است. در روزهایی که اقتصاد ایران با تگناها و بحران رکود-تورمی روبه‌روست، فعالان کارگری بیش از هر زمانی، وجود تشکل‌های مستقل برای احقاق حقوق مزدبگیران و تلاش برای بهروزی طبقات کم‌درآمد را ضروری می‌دانند. سال‌هاست در اعتراضات نیروهای اجتماعی و متن جامعه کارگری در کنار مطالبه افزایش دستمزدها به بالای خط فقر و دیگر مطالبات معیشتی، داشتن تشکل مستقل مطرح شده است اما همواره با چالش‌ها و مقاومت‌های زیادی در برابر آن مواجه شده‌اند.

«امنیت شغلی»، «معیشت» و «تشکل‌یابی» سه ضلع مثلث مطالبات کارگری هستند. روند رو به رشد اَشکال غیراستاندارد کار در قالب قراردادهای موقت کار و پیمان‌کاری و در مقابل خلأ اقدامات عملیاتی برای تأمین امنیت شغلی، موجب شده است براساس آمارهای اعلام‌شده امروز بالغ بر 95 درصد قراردادهای نیروی کار به صورت موقت یک‌ماهه، سه‌ماهه، شش‌ماهه و کمتر از یک سال منعقد شوند. این سه مطالبه فصل مشترک فراخوان‌های برگزاری تجمع به مناسبت روز جهانی کارگر از سوی تشکل‌های کارگری، بازنشستگان و دیگر اقشار مزدبگیر است.

«تعیین حداقل دستمزد بالای خط فقر، آزادی کارگران و معلمان، برقراری بیمه بی‌کاری برای همه بی‌کاران و جویندگان کار، ترمیم مستمری بازنشستگان، تأمین بیمه‌های اجتماعی کامل و کارآمد و مسکن مناسب برای بازنشستگان، برابری مزد زنان و مردان در شرایط کار برابر و برابری حقوق کارگران مهاجر با سایر کارگران و رفع تبعیض از آنها، منع کار کودکان، حق برخورداری از تشکل‌های مستقل و سندیکا و برقراری مذاکرات جمعی میان کارگران و کارفرمایان، لغو قراردادهای سفیدامضا، آزادی گردهمایی، راهپیمایی و ایجاد یک صندوق با تعهد دولت برای پرداخت فوری همه مزدها و مزایای عقب‌افتاده کارگران» از جمله مطالبات جامعه مزدبگیران است که در یکی از این فراخوان‌ها آمده است. گفتنی است همه کارگران و کارکنان مشمول قانون کار امروز چهارشنبه به مناسبت روز کارگر تعطیل هستند و در صورت اشتغال در این روز باید مشمول اضافه‌کار روز تعطیل شوند.

بر اساس ماده 63 قانون کار، علاوه بر تعطیلات رسمی کشور، روز 11 اردیبهشت روز کارگر نیز، برای کارگران جزء تعطیلات رسمی محسوب می‌شود. بنابراین کارکنانی که در محل کار خود حاضر باشند، مشمول اضافه‌کار روز تعطیل خواهند شد و کارفرمایان نباید از این ماده قانونی تخطی کنند. اشتغال کارکنان تحت پوشش قانون کار در روز چهارشنبه 11 اردیبهشت، همچون تعطیلات رسمی مشمول 40 درصد اضافه بر مزد روزهای عادی خواهد شد.+ 0
مخالفم - 0

بازدید:
Scroll to Top