آخرین اخبار

کد خبر: 306404
تاریخ انتشار: شنبه, ۰۱ تیر ۱۳۹۸ ۱۰:۵۲
دسته: صفحه نخست
پرینت
ایمیل
استاندار قم تاکید کرد:

اهتمام جدی مسئولان برای تحقق چشم انداز ایجاد پوشش گیاهی در ۹۰۰ هکتار از اراضی بیابانی

به گزارش قم پرس دکتر بهرام سرمست استاندار قم بمناسبت روز جهانی بیابان زدایی، با حضور در مناطق بیابانی بخش جعفر آباد از طرح های بیابان زدایی این منطقه بازدید کرد.

استاندار قم در این برنامه ضمن بازدید از گونه های گیاهی کاشته شده در این مناطق، اظهار کرد: اعتبارات تخصیص داده شده در سالهای گذشته زمینه اجرای این طرح در قم را فراهم نموده است و امروز شاهد رشد گونه های گیاهی کم آب بر در کانون های بیابانی قم هستیم.

سرمست کاشت گونه های مختلف گیاهان در مناطق بیابانی را یکی از راهکارهای جلوگیری از بیابان زایی و مقابله با ریزگردها دانست و اضافه کرد: برنامه استان قم پوشش ۹۰۰ هکتاری این مناطق با گیاهان مقاوم به کم آبی و مناسب با اقلیم بیابانی قم در سال جاری است که تلاش جدی متولیان این امر برای تحقق چشم انداز تعیین شده را می طلبد.

وی اهتمام مدیریت کلان استان را حفظ پوشش گیاهی در مناطق مختلف قم عنوان کرد و گفت: با توجه به نزدیکی اراضی بیابانی به شهر قم، ضروری است تا با کاشت گیاهان در این بیابان ها از ایجاد پدیده گرد و غبار پیشگیری کنیم.

استاندار قم همچنین به اجرای طرح های آبخیزداری در سال گذشته در مناطق بالادست استان قم اشاره و خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۱۲۲ میلیارد ریال و در سال جاری نیز تاکنون ۲۲۰ میلیارد در این حوزه تخصیص داده شده است.

مقام عالی دولت در استان با تاکید بر برنامه دولت در اجرای طرح های مقابله با بیابان زایی در کشور، تصریح کرد:‌ استان قم در مقایسه با کشور و اهداف طرح موفقیت های خوبی کسب نموده است.

گفتنی است در این طرح که با هدف کاشت گونه های گیاهی مقاوم به کم آبی و سازگار با اقلیم قم، همچون: «آرتی پلکس، گز و تاغ» اجرا می شود، ضمن ایجاد پوشش گیاهی جهت مقابله با پدیده گرد وغبار، مراتع و چراگاه های استان نیز تقویت می شود.

این طرح که از چند سال گذشته آغاز شده است با استقبال و مشارکت بسار خوب مردمی مواجه شده است و امید آن می رود که در آینده ای نزدیک پدیده گرد و غبار در استان به حداقل ممکن در سال برسد.+ 0
مخالفم - 0

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top