قیمت روز سکه (تومان)

سکه طرح قدیم
۱,۱۸۱,۰۰۰
سکه تمام - امامی
۱,۲۰۲,۰۰۰
نیم سکه
۶۹۱,۰۰۰
ربع سکه
۳۸۷,۰۰۰
سکه گرمی
۲۴۸,۰۰۰

نرخ روزانه ارز

دلار
۳,۷۶۳
یورو
۴,۰۶۱
پوند
۴,۶۸۵
درهم
۱,۰۳۵
دلار کانادا
۲,۸۹۹
دلار استرالیا
۲,۸۹۸
ریال سعودی
۱,۰۰۵
لير ترکيه
۱,۰۴۰
کرون سوئد
۴۱۸
رینگیت مالزی
۸۹۳
بات تایلند
۱۱۵
یوان چین
۵۷۹
فرانک سوییس
۳,۸۴۴
کد خبر: 307103
تاریخ انتشار: پنج شنبه, ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ۱۱:۵۰
دسته: اخبار قم
پرینت
ایمیل

مدیرکل اوقاف قم: امامزادگان عامل تقویت فرهنگ تشیع در ایران هستند

قم پرس ؛ حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری در افتتاحیه طرح تابستانی نشاط معنوی اظهار کرد: هارون ‌الرشید مشهورترین خلیفه عباسی بود و در 23 سالگی به خلافت رسید، او آنقدر مغرور بود که به خورشید می‌گفت بتاب، هر جا بتابی جزو محدوده خلافت من است.
وی افزود: بهترین دوران اقتصادی خلافت اسلامی در دوران هارون رقم خورد به طوری که تجارت، زراعت، صنعت و ارتباط با دیگر کشورها در سطحی عالی قرار داشت لذا وضع مالی دولت عباسیان در آن زمان بهتر از هر زمانی بود به همین دلیل دوران خلافت او را هنگامه طلایی عباسیان می‌دانند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه هارون خلیفه‌ای مغرور و قدرتمند بود گفت: همین حاکم قدر قدرت، از امام کاظم(ع) به شدت واهمه داشت و 14 سال ایشان را در زندان نگاه داشت تا مبادا ایشان علیه حکومت قیام کند.
وی ادامه داد: هارون طاغوت آن زمان بود و امام کاظم(ع) هم مظهر نور، هیچگاه نور و طاغوت در کنار هم قرار نمی‌گیرند و ترس خلیفه عباسی نیز از همین جهت بوده است.
اسکندری با اشاره به تصمیم هارون برای به شهادت رساندن امام هفتم شیعیان خاطرنشان کرد: با این حال همین اقدام سبب تزلزل حکومت عباسیان شد و اختلاف میان دو پسر هارون هم بر این آشفتگی افزود.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم عنوان کرد: هارون در سفری از بغداد به خراسان و با هدف راضی کردن مأمون برای پذیرش خلافت امین، مُرد و یک سال کشمکش بر سر خلافت میان دو پسرش جریان داشت و در نهایت مأمون موفق به کشتن برادرش امین شد.
وی با بیان اینکه مأمون از تجربه زمان پدرش درس گرفته بود و تصمیم داشت به وسیله حیله‌ای مردم را آرام کند گفت: او امام رضا(ع) را به اجبار از مدینه به خراسان آورد و ولیعهد خود کرد اما با دو مشکل روبرو شد، نخست اینکه مردم به شدت به امام رضا(ع) علاقمند شدند و از سوی دیگر، بنی عباس از در اختلاف با مأمون در آمدند و نسبت به ولیعهدی امام رضا اعتراض کردند.
اسکندری تصریح کرد: مأمون امام رضا(ع) را به ایران آورد و به دنبال ایشان، تمام بستگان و فرزندان ائمه اطهار(ع) هم راهی کشورمان شدند و در شهرهای مختلف شیعه‌نشین اقامت گزیدند زیرا در مقر حکومت بنی عباس امنیت جانی نداشتند و همین مسئله دلیل وجود امامزادگان بسیاری در کشورمان است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با اشاره به نبرد احمد بن موسی(ع) مشهور به شاهچراغ برادر امام رضا(ع) با طرفداران عباسیان در شیراز گفت: ایشان برای دیدار با برادر بزرگوارشان راهی ایران شده بودند که در شیراز به شهادت رسیدند و مرقد مطهرشان نیز در همین شهر قرار دارد.
وی عنوان کرد: مأمون قصد داشت به اهل بیت(ع) ضربه بزند و تشیع را از بین ببرد ولی امامزادگان مانع این نقشه او شدند لذا باید قدردان آنها باشیم زیرا همین افراد مکتب اهل بیت(ع) را به ما معرفی کردند و ما امروز در سطح جهان، صاحب یک انقلاب نورانی و یک رهبری بزرگ باشیم و سرمان را بالا بگیریم.
اسکندری با بیان اینکه امامزادگان در طول تاریخ موجب تقویت فرهنگ ناب تشیع شده‌اند گفت: همزمان با دهه کرامت، روز ملی بزرگداشت و تکریم امامزادگان در تقویم کشورمان به ثبت رسیده است تا بیشتر با این بزرگواران آشنا شیوم و قدردان تلاش‌ها و زحماتشان باشیم.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم افزود: حضرت احمد بن موسی(ع) برادر امام رضا(ع)، فردی بسیار شجاع و دارای کرامات زیادی بود به طوری که بعد از شهادت امام کاظم(ع) عده‌ای به عنوان امام هشتم با او بیعت کردند ولی او همراه آن افراد به منزل برادرش در مدینه آمد و گفت من در بیعت امام رضا(ع) هستم و شما نیز با او بیعت کنید.

قم پرس : منتظر دریافت پیام های شما شهروندان عزیز هستیم

 + 0
مخالفم - 0

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top