قیمت روز سکه (تومان)

سکه طرح قدیم
۱,۱۸۱,۰۰۰
سکه تمام - امامی
۱,۲۰۲,۰۰۰
نیم سکه
۶۹۱,۰۰۰
ربع سکه
۳۸۷,۰۰۰
سکه گرمی
۲۴۸,۰۰۰

نرخ روزانه ارز

دلار
۳,۷۶۳
یورو
۴,۰۶۱
پوند
۴,۶۸۵
درهم
۱,۰۳۵
دلار کانادا
۲,۸۹۹
دلار استرالیا
۲,۸۹۸
ریال سعودی
۱,۰۰۵
لير ترکيه
۱,۰۴۰
کرون سوئد
۴۱۸
رینگیت مالزی
۸۹۳
بات تایلند
۱۱۵
یوان چین
۵۷۹
فرانک سوییس
۳,۸۴۴
کد خبر: 307372
تاریخ انتشار: جمعه, ۲۸ تیر ۱۳۹۸ ۰۵:۵۰
دسته: اخبار قم
پرینت
ایمیل

نگینی درخشان بر تارک قم

وارد کوچه که شدم عطر خوشی حس کردم. باد ملایمی می‌وزید و هوا بوی بهار می‌داد. دخترکی بلوز و شلوار فیروزه‌ای پوشیده و تنگ ماهی قرمز دستش گرفته بود، با قدم‌های تند داشت از کوچه بیرون می‌آمد و چادر گل گلی سفیدش داشت از سرش می‌افتاد.

 

_ دختر جان! چهل‌اختران کجاست؟
آنقدر برای رساندن ماهی قرمز‌ها به خانه عجله داشت که حرفی نزد، فقط با سر، آخر کوچه را نشان داد.

کوچه‌های قدیمی و دیوارهای کاهگلی حال و هوای متفاوتی از شهر شلوغ این روزها داشت. قدم به قدم که پیش می‌روم، انگار جا پای سادات نسل امام رضا(ع) می‌گذارم که برای زیارت عمه‌شان این مسیرها را شاید هر روز می‌پیموده‌اند. سادات شریفی که درخت پر بار سلاله پاک پیامبر(ص) را در قم غرس کرد، درختی که تا امروز برگ و بار داشته است.

 

از پیچ کوچه که می‌گذری دو گنبد ساده خاکی رنگ نظرت را جلب می‌کند. یکی بلندتر مربوط به مقبره موسی مبرقع(ع) و دیگری کوچک‌تر برای مقبره چهل‌اختران. بنای گنبد مربوط به ۷۰۰ سال پیش و دوره قبل از صفویه است.

 

معماری بارگاه نیز در دوره صفویه به دستور شاه طهماسب و توسط استاد سلطان قمی که از مشاهیر معماری آن دوران بوده، تجدید بنا شده است. البته گفته می‌شود آثاری که امروز از این بقاع به جا مانده بیشتر به دوران قاجار برمی‌گردد و از دوره‌های قبل کمتر اثری به جا مانده است.

 

از در که وارد می‌شوی سادگی و نورانیت فضا مبهوتت می‌کند. اگر بود آن چشم حقیقت‌بین، طواف ملائکه اطراف این گنبد را می‌دیدی.

 

به مقابل درب ورودی که می‌رسی، آیه‌ای از قرآن به یادت می‌آید: « یا ایها الناس لاتدخلوا بیوت النبی الا ان یوذن لکم »؛ ای پیامبر مهربانی‌ها! به خانه‌ای از خانه‌های تو آمده‌ام، روح مرا فراخی ده تا حضور تو، نجوای ملائکه و نگاه خداوند را در این بارگاه احساس کنم.

 

آنقدر این بارگاه ساده و بی‌پیرایه است و آنچنان این فضا صمیمیت دارد که نمی‌توان با هیچ جای دیگر از این دنیای خاکی مقایسه‌اش کرد. آرامشی بیش از تمام نفس‌های عمیقی که در سایه درخت لطف الهی در زندگی‌ات کشیده‌ای، به قلبت هجوم می‌آورد.

 

از درب ورودی که داخل می‌شوی، ضریح طلایی‌رنگ امامزاده نظرت را جلب می‌کند. نور سبزی که از داخل ضریح بیرون افتاده در شعاع آئینه‌کاری‌ها منعکس شده و با نور آبی عصر گاه که از پنجره‌های مشبک به داخل راه یافته، در می‌آمیزد. چه زلال است چشمه لطف خاندان پیامبر(ص) و چه زیباست چهره کودکی که صورت خود را به ضریح گذاشته و کودکانه دعا می‌خواند.

 

از درب ورودی به سمت چپ که بروی یک اتاق ساده و کوچک و سنگ بزرگی که پارچه سبزی روی آن کشیده شده، مقبره چهل تن از خاندان امام نهم است. هر جای این مقبره که نگاه می‌کنی، نشانی از امام جواد(ع) دیده می‌شود. خانم‌ها دور هم نشسته‌اند و سبدی پر از تسبیح‌های سبز پیش رویشان گذاشته‌اند. گل‌های صلوات را دانه به دانه نثار این خاندان می‌کنند و دل به لطف آنها بسته‌اند. گفته می‌شود در شهر قم نزدیک به ۴۰۰ امامزاده وجود دارد اما این چهل امام‌زاده که از نسل امام جواد(ع) هستند، مانند چهل ستاره تابناک در این آسمان می‌درخشند.

 

می‌گویند اینجا خانه موسی مبرقع(ع) بوده که ابو خالد اشعری از دوستداران امام هشتم آن را در اختیار وی گذاشته است. سال‌ها در این خانه مردی از تبار رسول خدا زندگی می‌کرده و از همین کوچه‌های تنگ را قدم به قدم برای زیارت عمه بزرگوارش پشت سر می‌گذاشته است. وقتی تصور می‌کنی این مکان چه خاطره‌ها در خود نهفته دارد، مشتاق می‌شوی تا سری به کتب تاریخی بزنی و قسمتی از این خاطره‌ها را برای هر آنکه مشتاق سلاله پیامبر(ص) است روایت کنی.

 

*ماه مبرقع

آنقدر زیبا بود که به یوسف صدیق تشبیه‌اش می‌کردند. بارقه‌ای از اشعه تابناک ولایت که در صورتش هویدا بود، پیر و جوان را به خود مجذوب می‌کرد. طوری‌که هنگام عبور از کوی و برزن، چهره ماه‌گونه‌اش چونان برقی در شب می‌درخشید و مردم با نغمه صلوات سر راهش می‌ایستادند و برای دیدار وی از یکدیگر سبقت می‌گرفتند. آنقدر این گذرها و بسته شدن راه‌ها ادامه یافت که آن بزرگوار به ناچار هنگام گذر از معابر شهر بر چهره ماه‌گونه خود نقابی می‌افکند، این شد که مردم او را اینگونه نامیدند «موسی مبرقع».

 

در تاریخ آمده هنگامی که آن حضرت برای نخستین بار به قم آمد، به این دلیل که روی خود را پوشانده بود، جمعی از اعراب قم به وی گفتند «از مجاورت ما بیرون شو، ما راضی نیستیم یک آدم ناشناس نزدیک ما باشد». در این هنگام این بزرگوار نقاب از چهره خود برداشت و از تلالو درخشان چهره‌اش، دانستند این نور پر فروغ جز در سلاله پاک پیامبر(ص) روشنایی‌ها نمی‌تواند یافت شود، لذا دستش را بوسیده، از وی عذرخواهی کردند و به گرمی در میان خود جای دادند و حتی سیادت خود را به او سپردند؛ به دست مردی از شجره پاک نبوت و فرزند امام جود و سخاوت؛ موسی بن محمد بن علی بن موسی‌الرضا(ع).

 

*تولدی از جنس آفتاب

مادرش سمانه نام داشت، زنی از اهالی مغرب که آنقدر طالع روشنی داشت که به کنیزی به خانه امام جواد(ع) برود. تعلیمات امام نهم، سمانه را به زنی فاضل، هوشمند، باتقوا و خردمند تبدیل کرد تا آنجا که امام هادی(ع) در توصیف وی می‌گوید: «شیطان در مادر من راهی ندارد.»

 

این کسب فضیلت تا جایی ادامه پیدا کرد که او را جرگه زنان پاکی که افتخار پروردن معصومین را دارند، قرار داد و مادر امام دهم شیعیان شد. می‌گویند امام جواد(ع) در توصیف تفاوت موسی و برادرش امام هادی(ع) اینگونه فرموده است: «ابوالحسن شبیه و وارث من است و موسی به مادرش شباهت دارد.»

 

تاریخ تولد موسی مبرقع(ع) در متون به طور دقیق نیامده اما از آنجا که این امام‌زاده با برادرش امام هادی(ع) دو سال تفاوت سن داشت و مورخین تاریخ تولد امام هادی(ع) را سال ۲۱۲ هجری قمری ذکر کرده‌اند، پس موسی(ع) در ۲۱۴ هجری قمری در مدینه متولد شده است.

 

*هجرت نشانی از مردان خداست

نقل است که موسی(ع) تا چهل سالگی در مدینه به سر می‌برد و پس از آن مدینه را به قصد بغداد ترک کرد. در برخی منابع از اقامت سه ساله این امامزاده در مجاورت متوکل نقل‌هایی به میان آمده که یادآور هجرت اجباری امام هشتم(ع) و زندگی وی با مامون عباسی است.

 

در حدیثی از امام صادق(ع) خطاب به شیعیان اینگونه نقل شده است: «هرگاه در تنگناهاى زندگى قرار گرفتید و بلاها و مصیبت‏ها به شما روى آورد، به سوى قم بروید؛ چون آنجا پناهگاه فرزندان فاطمه(س) است.»

 

شهر قم در این سال‌ها با اقامت گروهی از اعراب یمنی که اشعریون خوانده می‌شدند و از دوستداران اهل‌بیت(ع) بودند، به مامنی برای تمام موالی و خاندان پیامبر(ص) تبدیل شده بود، طوری که به قم «خاک فرج» می‌گفتند. موسی‌ مبرقع(ع) در سال ۲۵۹ هجری قمری به شهر قم وارد می‌شود و بنا بر شهادت تاریخ مورد گرم‌ترین استقبال‌ها از سوی مردم قم قرار می‌گیرد.

 

البته علت مهاجرت موسی مبرقع به قم را می‌توان زیارت بارگاه مطهر فاطمه معصومه(س) دانست که این موضوع سبب هجرت بسیاری از علویون در طول تاریخ به قم شده است. عده‌ای از سادات حسنی و حسینی قبل از ورود موسی مبرقع به قم در این شهر ساکن بودند اما نخستین کسی که از سادات رضوی به شهر قم آمد، موسی مبرقع بود و سادات رضوی، نقوی، تقوی، چاووشی، برقعی و چهل‌اخترانی در قم، پاکستان، هندوستان و سرزمین‌های دیگر از نسل وی هستند.

 

*نخستین خادم حرم عشق

موسی مبرقع(ع) بنا بر شهادت تاریخ در قم شوکت و مکنت داشته و بسیار فقیر نوازی می‌کرده است. وی که مردی بسیار فاضل بود از پدر بزرگوار خود علم تفسیر قرآن را آموخته بود و کلاس‌های تفسیر او در قم همواره بر پا بود.

 

موسی مبرقع(ع) شاگردان بسیاری تربیت کرد که آنها را به سراسر ایران می‌فرستاد. وی همچنین نخستین خادم و تولیت حرم عمه بزرگوارش حضرت معصومه(س) محسوب می‌شود که برای این بانو مرقد و بارگاهی ساخت و راه او را در تبلیغ حقانیت خاندان پیامبر(ص) دنبال کرد.

 

*چهل اختری که بر تارک قم می‌درخشند

موسی مبرقع پس از ۴۰ سال زندگی در شهر قم در شب چهارشنبه ۱۴ یا ۲۲ جمادی الثانی سال ۲۹۶ هجری قمری درگذشت و در مراسم تشییع او مردم و بزرگان قم شرکت داشته و امیر قم، عباس بن عمرو غزنوی بر پیکر مطهرش نماز خواند. البته در این زمینه اختلافاتی نیز وجود دارد و برخی محدثان بر این باورند که ماموران حکومت عباسی شبانه به خانه وی هجوم آورده و او را به قتل رساندند.

 

موسی مبرقع(ع) آخرین نفری نبود که از خاندان امام رضا(ع) به قم وارد شد و پس از وی خواهران او به نام‌های زینب، ام محمد و میمونه به برادرشان در قم پیوستند و پس از وفات در کنار مقبره فاطمه معصومه(س) به خاک سپرده شدند. پس از موسی مبرقع، پسرش محمد در طلب پدر به قم آمد. محمد نیز ۱۹ سال پس از پدرش زندگی کرد و پس از مرگ در همان خانه دفن شد. سلسله امامزادگان نسل موسی مبرقع(ع) از محمد و برادرش احمد ادامه پیدا کرد و چهل تن از این بزرگواران در همان مقبره خانوادگی دفن شدند که اکنون به چهل اختران معروف شده است. چهل اختر تابناک که چون نگینی بر تارک قم می‌درخشند و هر مرد و زنی از دوستداران خاندان پیامبر(ص) را برای زیارت به این کوچه‌های کاهگلی و محله‌های قدیمی می‌کشانند.

قم پرس : منتظر دریافت پیام های شما شهروندان عزیز هستیم

 + 1
مخالفم - 0

 

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top