قیمت روز سکه (تومان)

سکه طرح قدیم
۱,۱۸۱,۰۰۰
سکه تمام - امامی
۱,۲۰۲,۰۰۰
نیم سکه
۶۹۱,۰۰۰
ربع سکه
۳۸۷,۰۰۰
سکه گرمی
۲۴۸,۰۰۰

نرخ روزانه ارز

دلار
۳,۷۶۳
یورو
۴,۰۶۱
پوند
۴,۶۸۵
درهم
۱,۰۳۵
دلار کانادا
۲,۸۹۹
دلار استرالیا
۲,۸۹۸
ریال سعودی
۱,۰۰۵
لير ترکيه
۱,۰۴۰
کرون سوئد
۴۱۸
رینگیت مالزی
۸۹۳
بات تایلند
۱۱۵
یوان چین
۵۷۹
فرانک سوییس
۳,۸۴۴
کد خبر: 308257
تاریخ انتشار: شنبه, ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۳۴
دسته: صفحه نخست
پرینت
ایمیل

اگر همه امامان هدایت‌گر هستند، چرا امام علی النقی را "هادی" نامیده اند؟

یک کارشناس مذهبی گفت: در روایات و احادیث اسلامی و حتی احادیثی که اهل تسنن نیز بارها نقل کرده اند، آمده است که " کلهم یعمل بالهدی...." با این تفسیر و معنا که تمامی 12 خلیفه هدایت گر و هدایت شده هستند.
 
حجت الاسلام والمسلمین کریم مومنی عنوان کرد: امام هادی(ع)، در سال 212 یا به نقلی دیگر در 214 و در مکانی به نام بصریا به دنیا آمدند، ایشان همراه پدرشان، امام جواد(ع) در حالی که حدودا 6 ساله بودند به عراق آمدند.
 
وی افزود: امام هادی(ع) در سن حدودا 8 سالگی و پس از شهادت امام جواد(ع) به شهادت رسیدند، در روایات آمده است پس از شهادت امام جواد(ع)، معتصم عباسی به یکی از درباریان خود به نام "عمربن فرج" دستور می دهد تا یکی از اساتید برجسته ای که از دشمنان اهل بیت(ع) باشد را برای تعلیم و تربیت فرزند امام جواد(ع)، یعنی امام هادی(ع) انتخاب کند تا از همان کودکی بر همان اعتقاد و تربیتی که معتصم می خواهد، این کودک رشد کرده و تربیت شود.
 
این کارشناس مذهبی بیان کرد: عمربن فرج، شخصی به نام "محمدبن جعفر جنیدی" را برای این کار انتخاب می کند و درباره این شخص به معتصم عباسی می گوید که من فردی بهتر و عالم تر از این شخص را نمی شناسم.
 
او یک کودک نیست، بلکه پیری دانا است
مومنی ادامه داد: اندکی پس از اینکه محمدبن جعفر جنیدی برای تربیت و تعلیم امام هادی(ع) در کنار ایشان می ماند، عمربن فرج از محمد بن جعفر جنیدی در خصوص روند کار او با امام هادی(ع) می پرسد و محمد بن جعفرجنیدی در پاسخ می گوید "این فرد(امام هادی علیه السلام) یک کودک نیست، بلکه او یک پیر دانا است، چنانچه من هر زمان اراده می کنم که مطلبی را برای او بیان کنم، او همان مطلب را به طور کامل برای من توضیح می دهد، او فردی است که عالم به تعلیم قرآن و حافظ قرآن است و من در عجبم که چنین کودکی این همه مطالب را در میان دیوارهای سیاه مدینه از چه کسی آموخته است؟"
 
این کارشناس مذهبی گفت: مدتی پس از آنکه محمدبن جعفر جنیدی کنار امام هادی(ع) می ماند، شیعه شده و از دوستداران اهل بیت(س) می شود، بنابراین علم امامت که علمی الهی بوده و اکتسابی نیست، محدودیت سنی نمی شناسد، امام هادی(ع) نیز به خواست خداوند از همان کودکی عالم به علم امامت بودند و در سن حدودا 8 سالگی به امامت رسیدند.
 
وی با تاکید بر اینکه پیامبر(ص) علاوه بر برخوردار بودن از مقام نبوت و رسالت، مقام امامت نیز داشتند، اظهار کرد: زمانی که حضرت محمد(ص) هنوز در قید حیات بودند، اعلام می کنند که امام حسن و امام حسین(ع)، از مقام امامت برخوردارند، بنابراین اشخاصی همچون امام علی(ع)، امام حسن و امام حسین(ع) و دیگر امامان از همان ابتدا از علم و مقام امامت برخوردارند منتها این مقام پس از شهادت امام قبلی، فعلیت می یابد، خواه این فعلیت مقام امامت در سن کودکی و یا بزرگسالی باشد.
 
تمامی 12 امام، "هادی" هستند
مومنی در خصوص علت نسبت دادن لقب "هادی" به امام علی النقی(ع) بیان کرد: در روایات و احادیث اسلامی و حتی احادیثی که اهل تسنن نیز بارها نقل کرده اند، آمده است که " کلهم یعمل بالهدی...." با این تفسیر و معنا که تمامی 12 خلیفه هدایت گر و هدایت شده هستند، بنابراین لقب هدایت گری شامل تمامی 12 امام می شود، اما زمانی که در یک شرایط خاص یک روزگار، صفت خاصی از یک امام، بروز و ظهور بیشتری پیدا کند، آن امام به آن صفت خاص، ملقب می شود.
 
وی عنوان کرد: برای مثال، طبق روایات، تمامی امامان و ائمه(س) کشتی نجات هستند اما کشتی نجات امام حسین(ع) و سیع تر و گسترده است؛ بنابراین لقب هادی، به معنای "هدایت کننده" شأن و صفتی الهی است که بنابر زمان و شرایطی خاص، در امام هادی(ع) بروز بیشتری یافته و ایشان به "هادی" ملقب شده اند.
 
این کارشناس مذهبی گفت: در زمان امامت امام هادی(ع)، به دلیل شرایط خفقانی که از سوی خلفاء و دشمنان آن حضرت، بر جامعه حاکم بود، ایشان از طریق شبکه وکالت در سرزمین ها و شهرهای مختلف، زمینه هدایت گری مردم به صراط مستقیم و راه اهل بیت(ع) را فراهم می کردند.
 
مومنی اظهار کرد: تمامی ائمه(س) مظهر رضای الهی هستند اما امام رضا(ع) بنابر شرایط روزگار خود این صفت از ایشان بروز و ظهور بیشتری یافت و بنابراین به "رضا" ملقب شدند، همچنین است برای صفت "ابوالعجائب" که به امام علی(ع) به جهت معجزات علمی ایشان به آن حضرت نسبت دادند.
 
 


+ 0
مخالفم - 0

 

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top