کد خبر: 308384
تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ۰۹:۵۴
دسته: صفحه نخست
پرینت
ایمیل

متعلقات مساجد بازگردانده شود

یک پژوهشگر حوزه مسجد با اشاره به اینکه بسیاری از متعلقات مساجد را از آن گرفته ایم، گفت: زمانی یک مسجد می تواند، برخوردار از جوانانی فعال باشد که امام جماعت به عنوان عضو اصلی آن، توانایی جذب جوانان و تجربه و تخصص کافی در این حوزه را داشته باشد.
 
حجت الاسلام محمد علی حججی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه قم، با اشاره به اینکه یکی از شرایط امام جماعت مسجد، اسلام شناس بودن است،عنوان کرد: تصمیم گیری نهایی در امور مساجد و مدیریت امور مربوط به آن باید به عهده یک اسلام شناس باشد، اما امام جماعت، برای اتخاذ بهترین تصمیم نیازمند بازوانی است که او را در این امر همکاری و همیاری کنند، بنابراین هیئت امناء به منزله بازوان توانمند، می توانند یاری گر امام جماعت باشند.
 
وی با تاکید بر اینکه امام جماعت در مسجد، جایگاه راهبردی دارد، افزود: جایگاه هیئت امناء، یک جایگاه اجرایی است، همانطور که در کشور ما، رهبر جایگاه راهبردی داشته و قوای دیگر از جمله قوه مجریه، جایگاه اجرایی دارند، در خصوص مساجد نیز این چنین است.

مسجد نه دور از حاکمیت و نه دور از مردم است
این پژوهشگر حوزه مسجد گفت: کارکرد و جنبه اصلی مسجد، جنبه عبادی آن است و جنبه های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی باید حول محور عبادی باشند؛ یک جامعه دینی و اسلامی نیز تصمیم گیری هایش باید بر مدار دین باشد و این نوع از تصمیم گیری نیازمند اسلام شناسی و برخورداری از عدالت است، بنابراین در حوزه مساجد، امام جماعت که باید یک اسلام شناس و فردی عادل باشد، جایگاه تصمیم گیری نهایی دارد و این امر باید برای مردم تبیین شود.
 
حججی بیان کرد: مسجد، نه دور از حاکمیت و نه دور از مردم است، و نباید این دو را جدای از یکدیگر ببینیم؛ البته که سیاست های کلان یک جامعه را باید حاکمیت در مورد آن اعمال نظر کند و بنابراین مسجد هم به عنوان یک پایگاه مهم در جامعه، تابع این سیاست گذاری ها است، اما به طور کلی مسجد باید به دست خود مردم اداره شود.

مساجد باید به صورت شبانه روزی در اختیار مردم باشد
این استاد حوزه اظهار کرد: مساجد باید از رونق و آبادانی برخوردار باشند و این به  معنای برخورداری از لحاظ تجهیزات ساختمانی و فیزیکی نیست، بلکه یک مسجد باید زنده و پویا باشد، به طوری که در 24 ساعت شبانه روز درب آن به روی عموم مردم باز باشد تا رفع و حل بسیاری از مسائل در آن انجام شود، اما متاسفانه به دلیل عدم توجه کافی به مساجد، رفت و آمد و مراجعه‌ی چندانی به آن انجام نمی شود؛ بنابراین مسجد تنها در یک ساعات خاصی برای مراجعه در اختیار مردم است.
 
این پژوهشگر حوزه مسجد عنوان کرد: متاسفانه تسهیلات و سرانه خاصی به مساجد تعلق نمی گیرد و این دیدگاه باید تغییر پیدا کند، چراکه مسجد یک پایگاه بسیار مهم و مردمی است که می تواند در رفع بسیاری از مسائل مردم و خدمت رسانی به آن ها، کار گشا باشد.

متعلقات مساجد باید بازگردانده شود
حججی با تاکید براینکه برای پویا شدن مساجد، باید متعلقات و آن چیزی که مال مسجد است، به آن بازگردانده شود، گفت: خدمات رسانی اجتماعی باید با محوریت مساجد و در آن انجام شود، درحالی که امروزه متاسفانه چنین کارکردهایی را از آن گرفته ایم، هنگامی که صندوق های قرض الحسنه، انجام کارهای فرهنگی، رفع مشکلات مردم و... را به فرهنگ سراها، کمیته امداد و غیره، واگذار کرده ایم، طبیعتا بسیاری از چیزهایی که متعلق به مسجد بوده است را ازآن گرفته ایم.
 
این کارشناس مذهبی تاکید کرد: جنبه سیاسی مساجد امروز مختص زمانی شده است که تنها یک انتخابات در آن انجام شود و پس از آن هیچ توجهی به این ظرفیت مسجد نمی شود که این یک آسیب بزرگ است.
 
حججی با تاکید بر اینکه متولیان و مسئولین باید در انتخاب امام جماعت در مساجد دقت کنند، افزود: مهم ترین نیروی انسانی یک مسجد، امام جماعت آن است؛ زمانی یک مسجد می تواند، زنده، پویا و برخوردار از جوانانی فعال در این عرصه باشد که امام جماعت به عنوان عضو اصلی و تاثیر گذار، توانایی جذب جوانان و تجربه و تخصص کافی در این حوزه را داشته باشد، اما متاسفانه آنچه که ما امروزه شاهد آن هستیم عدم دقت کافی در انتخاب امام جماعت مساجد است.
 


+ 0
مخالفم - 0

 

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top