کد خبر: 308810
تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۱۳ شهریور ۱۳۹۸ ۱۰:۱۲
دسته: صفحه نخست
پرینت
ایمیل
ششمین روز از کاروان اصحاب رسانه در نجف اشرف

سجود بندگی در محراب علوی تا میعادگاه مهدوی

خبرنگاران زیارت اولی استان قم در ششمین روز سفر خود به کشور عراق به زیارت بقاع متبرک و آرامگاه‌های اصحاب ائمه اطهار(ع) در نجف اشرف رفته و به انجام اعمال مسجد کوفه و سهله پرداختند.

زائر اولی‌های جامعه خبری استان قم در قالب کاروانی به همت مؤسسه ندای وطن از هفت شهریورماه از مرز مهران وارد کشور عراق شده و به مدت سه روز مهمان کربلای معلی بودند و برای نخستین بار زیارت حرم‌های مطهر امام حسین(ع) و حضرت عباس(ع) را در آستانه ماه محرم‌الحرام تجربه کردند.
کاروان زائر اولی‌ها ظهر روز یکشنبه نهم شهریورماه به شهر عراق سفر کرده و به پابوس حرم امیرالمؤمین(ع) رفتند و به نمایندگی از جامعه رسانه‌ای استان قم در ایوان طلای حرم مطهر دعای توسل را زمزمه کردند.
خبرنگاران زیارت اولی استان قم روز سه شنبه یازدهم شهریورماه در ششمین روز سفر خود به عتبات و عالیات، به زیارت بقاع متبرکه رفتند و در مساجد مهم نجف از جمله کوفه و سهله حضور یافته و به انجام اعمال مخصوص این اماکن پرداختند.
مسجد حنانه نخستین مقصد زیارت اولی‌ها بود که بر اساس نقل‌های تاریخی، زمین آن، دو بار در عزای ائمه(ع) ناله کرده است؛ یک بار در زمان تشییع امیرالمؤمنین(ع) و یک بار نیز بعد از واقعه کربلا. علت نام‌گذاری مسجد نیز همین است، این مسجد در محله حنانه، به فاصله ۲.۵ کیلومتری از حرم امیرالمؤمنین(ع)، سمت شمال نجف و در نزدیکی مرقد کمیل بن زیاد نخعی واقع است که در سده‌های اخیر با گسترش شهر نجف، این مسجد جزو شهر نجف قرار گرفته است.
در این محل ستون یا دیواری قرار داشته که هنگام تشییع شبانه امیرالمؤمنین (ع) از کوفه به نجف وقتی بدن مطهر آن حضرت(ع) را از کنار این مکان عبور دادند، این ستون از حزن و تأسف خم شده است.
به هنگام حمل سرهای مبارک شهیدان کربلا به کوفه، سر مقدس اباعبدالله (ع) را بر زمین این مسجد گذاشتند. گفته‌اند در این هنگام صدایی شبیه به ناله بچه شتری (حنانه) که مادرش را گم کرده باشد بلند شد. نقل شده است که امام صادق(ع) هنگام سفر به کوفه و نجف، در سه مکان ایستادند و نماز گزاردند که یکی از آن‌ها این محل بوده است، هنگامی که علّت را پرسیدند، فرمودند: «سر جدم حسین(ع) را در اینجا نهادند».
آرامگاه كميل بن زياد دومین مقصد کاروان خبرنگاران قمی در روز یازدهم شهریورماه بود؛ کمیل از كبار تابعين و اصحاب خاص حضرت على(ع) بود و عرفا او را صاحب سرّ اميرالمؤمنين گويند چنانكه خودش هنگام سؤال از حقيقت به آن حضرت عرض مي كند: «الست صاحب سرك؟» و دعاى كميل مشهور است كه على(ع) به وى تعليم داده است.
کمیل در سال ٨٢ هجری قمری در هفتاد یا نود سالگی، به دست حجاج بن یوسف که به دشمنی با اهل‌بیت(ع) شهرت داشت، به شهادت رسید و پس از شهات او را در سرزمین ثویّه دفن کردند و بعدها بر روی مقبره او آرامگاه باشکوهی را بنا کردند كه به تازگى ساختمان آن، بازسازى شده و توسعه يافته است.
کاروان زیارت اولی‌های جامعه رسانه‌ای استان قم در ادامه برنامه‌های خود در شهر نجف در مسجد سهله به‌عنوان یکی از مشهورترین مساجد اسلامی حضور یافتند که در قرن اول هجری توسط قبایل عرب در کوفه در سمت شمال غربی مسجد جامع کوفه به فاصله حدود دو کیلومتر ساخته‌شده است که یکی از کهن‌ترین مساجد منتسب به امام زمان(عج) است و در شرق نجف یعنی در شهر کوفه قدیم قرار دارد.
خبرنگاران در این مسجد در جایگاه مقام‌های ابراهیم(ع)، یونس(ع)، ادریس(ع)، صالح(ع)، سجاد(ع)، جعفر صادق(ع) و حضرت مهدی(عج) حضور یافته و به اقامه نماز و دعا خواندن پرداختند.
کاروان زیارت اولی‌های خبرنگار در ادامه سفر زیارتی خود در مسجد کوفه به‌عنوان یکی از مساجد چهارگانه بزرگ جهان اسلام حضور یافتند که در شهر کوفه عراق ساخته شده و در ۱۲ کیلومتری شمال شهر نجف واقع است.
این مسجد ابتدا توسط حضرت آدم ساخته شده و پس از مسجدالحرام قدیمی‌ترین مسجد جهان است که در دهه‌های اول هجری قمری توسط سعد بن ابی وقاص بازسازی و سپس توسط امام علی(ع) مرکزی مهم برای خلافت در نظر گرفته شده است و حضرت بارها در این مسجد به نماز ایستاده، بر منبر آن خطبه‌ها خوانده، برخی از امور قضاوت و کشورداری خود را در آنجا انجام داده و نهایتا در محراب این مسجد به شهادت رسیده است.
خبرنگاران قمی در این مسجد با حضور در مقام‌های مختلفی که در این مسجد وجود دارد به اقامه نماز، دعا و توسل پرداخته و با حضور در کنار ضربت‌گاه امیرالمؤمنین(ع) نمازهای ظهر و عصر خود را به صورت کامل و در کنار جماعت ادا کردند.
دکة القضاء به‌عنوان مکانی که امام علی(ع) در آنجا قضاوت می‌کرد، بیت الطشت به‌عنوان محلی که یکی از معجزات امام علی(ع) در آن رخ داده، مقام حضرت آدم(ع) متعلق به ستون هفتم مسجد کوفه که در این مکان خداوند توبه آدم را قبول کرد مقام  حضرت ابراهیم(ع) متعلق به ستون چهارم مسجد جنب «باب انماط» به‌عنوان مکانی که حضرت ابراهیم(ع) در آنجا نماز خوانده است از جمله مقام‌های این مسجد است.
همچنین، ستون پنجم مسجد منسوب به حضرت جبرئیل و مقام جبرئیل است، در شب معراج که پیامبر(ص) از مسجدالحرام به مسجدالاقصی در حرکت بود، هنگامی که به سرزمین کوفه رسید، جبرئیل به پیامبر فرمود: «‌ای رسول خدا، اکنون مقابل مسجد کوفه هستید و می‌توانید با اجازه خداوند در آن دو رکعت نماز گزارید.
مقام حضرت امام زین العابدین(ع) نیز به ستون سوم مسجد تعلق دارد و جایگاهی است که امام سجاد(ع) در آنجا نماز خوانده است.
جایگاه به گِل نشستن کشتی نوح، مقام حضرت خضر(ع) از دیگر محل ضربت خوردن امیرمومنان(ع) و مقام امام صادق(ع) به‌عنوان مکانی آن امام همام نماز خود را اقامه کردند، دیگر مقام‌های مسجد کوفه است که خبرنگاران قمی در آن‌ها به اقامه نماز و دعا پرداختند.
در کنار مسجد کوفه خانه امیرالمومنین(ع) و دارالعماره کوفه نیز وجود دارد که کاروان زیارت اولی‌ها برای نخستین بار حضور و عبادت خداوند متعال را در این مکان‌های معنوی تجربه کردند.
برنامه‌های زیارتی ششمین روز سفر زیارت اولی‌ها در عراق با زیارت قبور اصحاب ائمه اطهار(ع) از جمله مرقد میثم تمار(ع)، مرقد مسلم بن عقیل(ع)، مرقد هانی بن عروة و مرقد مختار ثقفی در شهر نجف اشرف به پایان رسید.
خاطرنشان می‌شود، زیارت کاروان خبرنگاران استان قم در شهر نجف سه شنبه شب به پایان رسیده و این زائران صبح روز چهارشنبه به زیارت کاظمین و سامرا مشرف خواهند شد.

+ 0
مخالفم - 0

 

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top