کد خبر: 309343
تاریخ انتشار: شنبه, ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ ۱۹:۳۷
دسته: صفحه نخست
پرینت
ایمیل

خانه تاریخی شاکری قم مرمت می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی،‌ گردشگری و صنایع دستی قم گفت:‌ خانه تاریخی شاکری در این استان مربوط به دوره قاجاریه که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده مرمت و احیا می‌شود.

حمید یزدانی با اعلام این خبر  اظهار داشت: طرح مرمت و احیاء خانه تاریخی شاکری در بیست و پنجمین جلسه شورای فنی میراث فرهنگی استان قم مورد بحث و بررسی قرار گرفت و این طرح توسط سازمان بهسازی، نوسازی و زیباسازی اطراف حرم حضرت معصومه (س) انجام میشود.

وی، افزود: این خانه متعلق به عصر قاجار است و در بافت قدیمی قم، در خیابان آذر، ابتدای محله آقا سیدحسن قرار دارد، از ویژگی‌های شاخص آن ورودی اصلی خانه به صورت دو طبقه  است که توسط آجرکاری ها و ستون‌های سنگی تزیین شده است.

وی ادامه داد: مجموع اتاق ها در این بنا به سه گروه اتاق های شمال غربی شامل دو فضای سه دری که یکی از آن ها شاخص ترین نماد معماری مجموعه است، اتاق های شمال شرقی و اتاق های جنوب غربی که دارای زیر زمین هایی با ستون سنگی و قوس های زیبا است و از نظر تاریخی و معماری دارای اهمیت بسیاری است.

یزدانی گفت: این بنا کاربرد مسکونی داشته که از خصوصیات بارز آن زیبایی فرم ها و تزیئنات معماری آن است، شاخص ترین عنصر تزئین شده این خانه به حجاری های سر ستون های سنگی آن مربوط می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی قم، گفت: این بنا در سال ۱۳۸۰ با شماره ۵۶۷۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

استان قم دارای حدود 365 اثر تاریخی به ثبت میباشد.+ 0
مخالفم - 0

 

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top