آخرین اخبار

کد خبر: 309791
تاریخ انتشار: یکشنبه, ۱۴ مهر ۱۳۹۸ ۰۲:۰۰
دسته: اخبار قم
پرینت
ایمیل

حجت‌الاسلام اسکندری: قدرت انتخاب گوهر وجودی انسان و عامل سعادت یا شقاوت است

قم پرس ؛ حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری در آیین عزاداری ماه صفر و اطعام ۵۰۰ نفر از مددجویان استان قم از محل موقوفات، طی سخنانی با اشاره به تلاش‌های اداره کل زندان‌ها در راستای خدمت‌رسانی به مددجویان اظهار کرد: خداوند وقتی عالم هستی را خلق کرد در این عالم هستی با این عظمتش یک گوهر آفرید و آن گوهر انسان بود و فرمود تمام کائنات رابه خاطر انسان خلق کردم و مقصود اصلی انسان است تا مرا بشناسد و با شناختم خدایی شود یعنی کارهایی که من انجام می‌دهم انجام دهد .
وی با اشاره به اینکه در پس خلقت انسان چنین عظمتی نهفته هست افزود: برای اینکه این گوهر درخشنده و بالنده شودتا اینکه کار خدایی انجام دهد به اذن خدا یک گوهر در او نهفته است و آن گوهری که می‌تواند انسان را خدایی کند گوهر اختیار است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه این گوهر در اختیار هیچ یک از موجودات عالم نیست خاطرنشان کرد: به همین دلیل است که کشش به سمت خوبی‌ها و میل به بدی‌ها و ذوق و شوق به سمت تعالی و در نقطه مقابل آن، رخوت و انحراف و نیز سرازیر شدن به سمت افول، فقط مختص خلقت انسان است.
وی ادامه داد: آنچه که می‌تواند انسان را متعالی کند گوهر انتخاب است و همین ویژگی سبب شده مقام انسان از فرشتگان هم افزون‌تر باشد چرا که هیچ موجودی در عالم دارای قدرت اختیار و انتخاب میان خوب و بد نیست و انسان‌ها هستند که با انتخاب خوبی‌ها، به سعادت می‌رسند.
اسکندری با اشاره به دو واقعه تاریخی کربلا یعنی سرگذشت قابل تحسین حر وعاقبت عمر سعد خاطرنشان کرد: قدرت انتخاب را دست کم نگیرید، در سایه قدرت انتخاب، گروهی از انسان‌ها نام نیک از خود بر جای می‌گذارند و همواره در طول تاریخ بر آنها سلام و درود فرستاده می‌شود و گروهی دیگر همیشه مورد لعن و نفرین قرار می‌گیرند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم گفت: سعادت و شقاوت هر شخص بسته به انتخاب خود او دارد، دلیل شقاوت و مبغوض بودن عمر سعد در تاریخ اسلام این بود که بین حاکمیت شهر ری و حسین(ع)، رسیدن به مطامع دنیوی را برگزید.
وی افزود: در نقطه مقابل، علت سعادتمند شدن و نجات حر، ادب او در برابر دین خدا، پیغمبر اسلام(ص)، فرزند پیامبر و ولی خدا بود.
اسکندری با بیان اینکه ادب در برابر دین خدا و اولیاء الهی انسان را در هر زمانی نجات می‌دهد تصریح کرد: لازم است در انتخاب‌هایمان، ملاک‌های صحیح را مد نظر قرار دهیم و ادب در برابر پروردگار و اولیای خدا را رعایت کنیم.

قم پرس : منتظر دریافت پیام های شما شهروندان عزیز هستیم

 + 0
مخالفم - 0

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top