قیمت روز سکه (تومان)

سکه طرح قدیم
۱,۱۸۱,۰۰۰
سکه تمام - امامی
۱,۲۰۲,۰۰۰
نیم سکه
۶۹۱,۰۰۰
ربع سکه
۳۸۷,۰۰۰
سکه گرمی
۲۴۸,۰۰۰

آخرین اخبار

نرخ روزانه ارز

دلار
۳,۷۶۳
یورو
۴,۰۶۱
پوند
۴,۶۸۵
درهم
۱,۰۳۵
دلار کانادا
۲,۸۹۹
دلار استرالیا
۲,۸۹۸
ریال سعودی
۱,۰۰۵
لير ترکيه
۱,۰۴۰
کرون سوئد
۴۱۸
رینگیت مالزی
۸۹۳
بات تایلند
۱۱۵
یوان چین
۵۷۹
فرانک سوییس
۳,۸۴۴
کد خبر: 310014
تاریخ انتشار: یکشنبه, ۲۱ مهر ۱۳۹۸ ۱۳:۴۰
دسته: اخبار قم
پرینت
ایمیل

حجت‌الاسلام رفیعی: اخلاص در عمل و منت نگذاشتن بر دیگران عامل قبولی اعمال است

قم پرس ؛ حجت‌الاسلام ناصر رفیعی در ششمین روز مراسم سوگواری دهه سوم ماه محرم که در اداره کل اوقاف قم برگزار شد با اشاره به فعالیت‌های مختلف انسان‌ها در طول زندگی اظهار کرد: گروهی به دنبال کارهای خیر هستند و گروهی هم به گناه رو می‌آورند البته در بین کارهای خیر هم اموری هستند که اولویت بیشتری دارند و در عین حال باید به این مسئله توجه داشت که آیا همه اعمال از جانب خداوند مورد قبول قرار می‌گیرند یا نه زیرا قبول عمل از اصل کار مهمتری است.

وی افزود: جالب این است که خداوند کار خیر یکسان را از شخصی می‌پذیرد و از دیگری قبول نمی‌کند و این امر از همان ابتدای آفرینش انسان یعنی داستان هابیل و قابیل دیده می‌شود، اخلاص در عمل است که این مسئله را سبب می‌شود و خداوند فقط به نیت انسان‌ها می‌نگرد نه مقدار کار.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه با بیان اینکه حضرت ابراهیم(ع) بعد از ساختن خانه کعبه عنوان کرد: نخستین دعایی که ایشان کردند این بود که خدایا این کار را از ما قبول بفرما زیرا تو شنوایی و دانایی و تا کاری را قبول نکنی ارزشی نخواهد داشت.

وی ادامه داد: حضرت زینب(س) هم بعد از ایستادن بر گودی قتلگاه و شهادت امام حسین(ع) فرمودند خدایا این قربانی را از ما قبول کن.

رفیعی با بیان اینکه بیشتر انسان‌ها به دنبال صحت عمل هستند و گاه دچار وسواس می‌شوند ولی آنچه اهمیت دارد نیت و قبول عمل است.

این کارشناس مذهبی گفت: خدا را باید با دو صفت «حنان» و «منان» خواند زیرا در روایت است که با این دو ویژگی خداوند را بخوانید تا شما را اجابت کند.

وی با اشاره به خطبه 156 نهج البلاغه عنوان کرد: حضرت امیرالمومنین علی(ع) می‌فرمایند برخی بر سر خدا هم منت می‌گذارند، کاری بس بد و زشت که نشان‌دهنده عدم خلوص نیت آنهاست.

رفیعی افزود: حسن ظن به خداوند کار خوبی است ولی نه اینکه بخواهیم سر پروردگار عالمیان منت بگذاریم زیرا چنین عقیده و منشی، ارزش اعمال را از بین می‌برد، همچنین نباید سر امام معصوم هم منت گذاشت زیرا آنچه انجام می‌دهیم وظیفه ماست نه اینکه بخواهیم به خاطر آن منت بگذاریم.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه با بیان اینکه ائمه اطهار(ع) به صورت مخفیانه و بدون منت به دیگران کمک می‌کردند گفت: منت گذاشتن بر دیگران به خصوص پدر و مادر، خواهر و برادر و دیگر اقوام از همه بدتر است و مشکلات بسیاری برای انسان به وجود می‌آورد و موجب می‌شود از رحمت خداوند دور شود، از ملائکه الهی دور شود، به جهنم نزدیک شود، خداوند به او نمی‌نگرد و حاجاتش هم برآورده نخواهد شد.

وی ادامه داد: قرآن می‌فرماید انفاق اگر به صورت مخفیانه باشد، اثر و ثواب بیشتری هم دارد و موجب برکات الهی خواهد شد.

رفیعی با بیان اینکه اگر کسی با کمک به فقرا، منت بر سر آنها بگذارد، ملعون دنیا و آخرت است گفت: منت گذاشتن بر شاگرد هم عملی زشت محسوب می‌شود.

 

قم پرس : منتظر دریافت پیام های شما شهروندان عزیز هستیم

 + 0
مخالفم - 0

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top