آخرین اخبار

کد خبر: 310097
تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۲۴ مهر ۱۳۹۸ ۰۳:۲۰
دسته: دولت
پرینت
ایمیل

تخصيص بودجه قانون جامع حمايت از حقوق معلولان تا پايان ماه جاري

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به نقل از سازمان بهزیستی کشور ،  «وحید قبادی‌دانا» رئیس سازمان بهزیستی کشور با اعلام این خبر گفت: برای اجرای این قانون نیاز به ۲۲ هزار میلیارد تومان است که تنها هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان در بودجه سالانه درنظر گرفته شده  که هنوز اختصاص نیافته است.

وی ، این قانون را  جامع و خوب توصیف کرد و گفت :  با پیگیری های لازم و دستور آقای نوبخت قرار است تا پایان ماه جاری اختصاص بودجه آن آغاز شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه با گرامیداشت روز جهانی نابینایان تصریح کرد : امروز درخواست من از جامعه این است که تلاش کنیم  حقوق و مطالبات افراد دارای معلولیت و نابینا را به رسمیت شناخته و بدانیم که همه آنها همه جا حضور دارند. فرقی نمی‌کند راننده، مهندَس ساختمان و… باشیم. 

به گفته وی، امروز یکی از مبناهای ارزش‌گذاری جامعه به رسمیت شناختن اقلیت‌های موجود است؛ بنابراین لازم است تا فرصت‌های برابر برای افراد معلول به ویژه نابینایان ایجاد شود. 

گسترش تعاونی‌ها

قبادی دانا به امضای تفاهم‌نامه میان  سازمان بهزیستی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون اشاره کرد و گفت: ایجاد تعاونی‌ها و توسعه و گسترش آنها برای تسهیل امور معلولین و ساماندهی آنها جزو اهداف این تفاهمنامه است. 

وی اضافه کرد : امروز باید دید که چقدر از منابع علمی ما دارای خط بریل است و چقدر از عزیزان ما به منابع علمی روز دنیا دسترسی دارند.

۸۰ درصد علل نابینایی قابل پیشگیری است 

رییس سازمان بهزیستی کشور، اضافه کرد: موضوع پیشگیری از معلولیت‌ها موضوع بسیار مهمی است و امروز ۸۰ درصد از مسائلی که باعث بروز نابینایی و کم‌بینایی می‌شود قابل پیشگیری است و ۹۰ درصد از معلولیت‌ها در کشورهای در حال توسعه رخ می‌دهد و هم اکنون ۲۵۲ میلیون نفر در جهان دچار مشکلات بینایی هستند که ۳۶ میلیون نفر از آنها کاملا نابینا هستند که از این تعداد ۱۸۶ هزار نفر در کشور ما زندگی می‌کنند.

به گفته قبادی دانا، اکنون ۱۸۹ هزار فرد دارای معلولیت نابینایی و کم‌بینایی در کشور زندگی می‌کنند که تحت پوشش بهزیستی هستند و از این تعداد ۱۵۵ هزار نفر دارای پرونده توانبخشی آی‌سی‌اف هستند.

وی به طرح غربالگری بینایی اشاره کرد و گفت: از اجرای این طرح ۱۵ سال می‌گذرد که بهزیستی اجرای آن را در دستور کار خود قرار داده است و سال گذشته ۳ میلیون و ۵۰ هزار کودک مورد معاینه چشم قرار گرفتند که براساس آن مشخص شد ۱۹۶ هزار کودک دچار مشکلات اختلالات بینایی هستند و به پزشکان متخصص ارجاع داده شده و در نهایت ۳ هزار و ۲۲۰ نفر آنها مشکل بینایی داشتند و ۶۴ نفر دارای عیوب انکساری چشم بودند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد:‌ از میان یک میلیون و ۴۵۰ هزار فرد دارای معلولیت تحت پوشش بهزیستی، ۱۰۰ هزار نفر چند معلولیتی هستند که شرایط زندگی برای آنها سخت و دشوار است که ما آنها را در اولویت خود قرار داده‌ایم.

شناسایی ۱۴ هزا خانوار دو معلول 

قبادی دانا  اضافه کرد: ۱۴ هزار خانوار دارای دو معلول شناسایی شدند که مسکن ۶ هزار نفر در مرحله اول انتخاب شده است و صاحب خانه شده‌اند و ۶ هزار نفر بعدی در اولویت قرار دارند که مسکن آنها در حال احداث است.

وی به حادثه  جان باختن یکی از نابینایان اشاره کرد و از مسئولان شهری خواست شرایطی را فراهم کنند که از این پس شاهد وقوع چنین حوادث تلخی نباشیم.

 

قم پرس : منتظر دریافت پیام های شما شهروندان عزیز هستیم+ 0
مخالفم - 0

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top