کد خبر: 310141
تاریخ انتشار: پنج شنبه, ۲۵ مهر ۱۳۹۸ ۰۷:۵۷
دسته: صفحه نخست
پرینت
ایمیل
مدیر موزه حرم حضرت معصومه(س):

۱۰ هزار اثر فرهنگی و تاریخی در موزه حرم حضرت معصومه(س) نگهداری می‌شود

حجت‌الاسلام علی فتح‌الله زاده
افزود: اشیاء کم‌نظیر موجود در موزه حرم حضرت معصومه(س) مورد اذعان کارشناسان و متخصصان موزه‌هایی از جمله پاریس، استانبول و برزیل قرارگرفته است و به غنی بودن و ناشناخته بودن اشیاء این موزه اعتراف کرده‌اند.

وی بیان کرد: موزه آستانه کریمه اهل‌بیت(س) درگذشته به‌صورت گنجینه بوده و با توجه به افزایش آثار سال ۱۳۱۴ هجری شمسی موزه حرم در رواق شهید مطهری افتتاح می‌شود.

وی گفت: این موزه در سال ۱۳۶۱ به مکان فعلی در میدان آستانه، جنب مدرسه علمیه فیضیه و نزدیکی در ورودی حرم کریمه اهل‌بیت(ع) منتقل می‌شود که دارای بیش از یک هزار مترمربع مساحت، ۲ و نیم‌طبقه و سه تالار است.

به گفته فتح‌الله زاده، به دلیل کمبود مکان، این موزه در حال انتقال به ساختمان جدیدی در کتابخانه واقع در صحن فاطمی می‌باشد و در بخش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مورد تحول قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: موزه جدید بخشی از طبقه همکف کتابخانه و کل طبقه بالا را شامل می‌شود و دارای ۲ هزار مترمربع مساحت می‌باشد و اگر در آینده نیاز به فضای بیشتری باشد، فضای موزه در همین ساختمان توسعه می‌یابد.

وی با اشاره به این‌که موزه حرم مطهر بیش از ۲۵ بخش به‌صورت تخصصی دارد، بیان کرد: فرش، گنجینه قرآنی، کاشی و سرامیک، مدال‌ها، تمبر، متبرکات، آثار فلزی، آثار هیاتی مثل طوق‌های زمان صفویه، درب‌ها، تکه‌های ضریح و آثار سفالینه ازجمله این بخش‌هاست.

مدیر موزه حرم حضرت معصومه(س) سفالینه‌های متعلق به هزاره سوم قبل از میلاد مسیح را قدیمی‌ترین شی موجود در حرم دانست و گفت: فرش‌های مقبره شاه عباسی که به شکل ۱۲ ضلعی ساخته‌شده و جزو عجایب هفتگانه فرش‌های دنیا می‌باشد نیز از اشیاء ارزشمند موزه می‌باشد.

وی ادامه داد: موزه آستان حضرت معصومه(س) از حیث قرآن‌های تاریخی، بزرگ و کوچک بسیار غنی است و قرآنی به وزن ۱۲۰ کیلوگرم و همچنین قرآنی به وزن چند گرم جزو گنجینه‌های گران‌بهای این موزه است.

وی با اشاره به وجود قدیمی‌ترین کاشی تاریخ‌دار ایران به تاریخ ۶۰۲ هجری شمسی در این موزه، افزود: قدیمی‌ترین قرآن تاریخ‌دار و امضا دار به سال ۱۹۸ هجری قمری با امضای هارون‌الرشید و به خط کوفی در این موز نگهداری می‌شود.

فتح‌الله زاده با اشاره به این‌که بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ جلد نسخه‌های نفیس خطی در این موزه موجود است، ادامه داد: تمام آثار این موزه به‌صورت وقفی می‌باشد که از سوی مردم، شخصیت‌های بزرگ و یا پادشاهان هدیه شده است.



+ 0
مخالفم - 0

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید




Scroll to Top