کد خبر: 311070
تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۲۲ آبان ۱۳۹۸ ۲۳:۲۰
دسته: دولت
پرینت
ایمیل

منصوري در نشست خبري هفته جهاني كارآفريني خبر داد: مصوبه حمايت از كارآفرينان پيش‌رو توسط دولت در دستور كار قرار گرفت

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، عیسی منصوری امروز - دوشنبه   20 آبان -   در نشست خبری به مناسبت برگزاری مراسم هفته جهانی کارآفرینی با ابراز خرسندی از ایجاد هماهنگی بین بخشی در حوزه کارآفرینی اظهار کرد: خرسندم اتفاقات خوبی که در دو سال گذشته رخ داده و با هماهنگی های بخش های مختلف منجر به نقش آفرینی در حوزه کارآفرینی شده است. در سال های اخیر اتفاقاتی در کشور رخ داد و مهمترین موضوع مواجهه کشور با امر تحریم بود که بنگاه های اقتصادی میدان بازی برای فعالیت نداشتند اما در همین شرایط به جای بنگاه ها، کارآفرینان شخصا توانستند فعالیت های خوبی داشته باشند بنابراین رویکرد ما در حمایت از کارآفرینان تغییر کرد و عمدتا معطوف به شخص کارآفرین شد.
وی افزود: در همین راستا  مصوبه ای در حوزه حمایت از کارآفرینان پیش‌رو توسط دولت در دستور کار قرار گرفت که فرآیند تصویب خود را طی می‎کند. در قالب این مصوبه برای کسانی که در فرآیند انتخاب کارآفرین برتر به عنوان برگزیده انتخاب می شوند تسهیلات بانکی و همچنین غیربانکی در نظر گرفته شده است.
منصوری ادامه داد: در قالب تصویب نامه حمایت از کارآفرینان پیش‌رو برای اولین بار برای کسانی که به عنوان کارآفرین پیش‌رو و برتر انتخاب می شوند کارت هایی صادر می شود که در قالب آن کارآفرینان می توانند بدون وثیقه و ضمانت از تسهیلات بانکی بهره مند شوند.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  ادامه داد: حمایت از کارآفرینان صرفا معطوف به تسهیلات بانکی نمی شود بلکه این افراد می توانند از تسهیلاتی همچون استفاده از خط سبز گمرک و شرکت در رویدادهای بین المللی بهره مند شوند؛ همچنین شرکت هایی که از حضور کارآفرینان برتر بهره مند می شوند نیز مشمول مزیت هایی از جمله حضور در عرصه های بین المللی خواهند شد.
وی با بیان این‌که کارآفرینان پیش‌رو در سطح ملی 10 نفر و در هر استان نیز به همین میزان و در قالب جشنواره‌های کارآفرینان برتر ملی انتخاب می شوند، ادامه داد: بنابراین آنچه که در قالب این مصوبه حائز اهمیت است اینست که فضای کسب و کار به صورت اختصاصی برای  کارآفرینان برتر است و امسال کسانی که در جشنواره ملی کارآفرینان برتر به عنوان کارآفرین پیش‌رو معرفی می شوند می توانند از این مزیت ها بهره مند شوند.
منصوری ادامه داد: همچنین در سال های گذشته کارآفرینانی به عنوان کارآفرین برتر در رویدادهای ملی و استانی معرفی شدند می توانند از این مزیت بهره مند شوند. ضمن این که برای شناسایی کارآفرینان پیش‌رو یک سامانه اختصاصی راه اندازی شده تا این افراد در یک فرآیند فنی و به دور از فرصت طلبی انتخاب شوند.
وی ادامه داد: علاوه بر این در حوزه شکوفایی عرصه کارآفرینی و در راستای نهادسازی برای این امر مهم اقداماتی صورت گرفته که اخیرا در همین راستا بنیاد ملی توسعه کارآفرینی «در حوزه تولید محتوای دیجیتال» راه اندازی شده و هفته آینده نیز قرار است بنیاد ملی توسعه کارآفرینی در حوزه «بلاک چین» راه اندازی شود که در این قالب به جای حمایت از کارآفرینان پس از اجرای ایده و راه اندازی کسب و کار در زمان ارائه ایده و پیش از راه اندازی کسب و کار از آنها حمایت می شود و زمینه حمایت از کارآفرینان در قالب پلتفرم های پیش بینی شده فراهم خواهد شد تا کارآفرین بتواند ایده خود را به مرحله اجرا برساند.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین با تاکید بر اهمیت کارآفرینی از دوران کودکی گفت:کارآفرینی از سنین کودکی شروع می شود که در این زمینه در راستای فرهنگ سازی موضوع کارآفرینی در گروه سنی کودک نیز اقداماتی با مشارکت دستگاه ها صورت گرفته و همین طور در گروه سنی نوجوانی و جوانی اقدام به راه اندازی باشگاه کارآفرینی نوجوان و جوان شده است که توسعه این نهادسازی ها ادامه دار خواهد بود.
منصوری با تاکید بر تغییر قوانین فعلی حوزه کارآفرینی گفت: آنچه تاکنون در حمایت از کارآفرینان امضا شده در قالب مصوبات و قواعد فعلی بوده و در همین زمینه یکی از نیازمندی های مهم کشور در حوزه اصلاح و تنقیح قوانین در حوزه کارآفرینی است. از نظر ما هنوز قواعد بازی در حوزه کارآفرینی تغییر نکرده است.
معاون توسعه کارافرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه به ارتقا شاخص کارآفرینی ایران در منطقه و جهان اشاره کرد و افزود: جایگاه ایران در حوزه کارآفرینی در منطقه با سه رتبه صعود از ۱۴ به ۱۱ و همچنین با ۱۳ رتبه صعود در رتبه جهانی به ۷۲ ارتقا پیدا کرده است و آنچه تاکنون در حوزه کارآفرینی صورت گرفته منوط به اقدامات و سیاست های جاری کشور و در حد قواعد و مقررات بوده است و هیچ اتفاقی ناشی از حمایت قانونی صورت نگرفته است.

منصوری همچنین از ابلاغ اختصاص ۳۶۰ میلیارد تومان تسهیلات به ۴ بانک عامل در طرح اشتغال روستایی برای در اختیار گذاشتن به شهرستانهای سیل زده و آسیب دیده خبر داد.
وی درباره حمایت از کارآفرینان مناطق سیل زده و زلزله اخیر آذربایجان شرقی اظهارکرد: امروز  پرداخت مبلغ ۳۶۰ میلیارد تومان تسهیلات به بانک های چهارگانه عامل در طرح اشتغال روستایی را ابلاغ شد تا این منابع به صورت اختصاصی در اختیار طرح ها و شهرستان های سیل زده و آسیب دیده قرار گیرد.
وی افزود: در زلزله اخیر هم مانند زلزله گذشته و حادثه سیل بلافاصله به همه نیروهای کار مشمول قانون کار که دچار آسیب شده و کارگاههایشان خسارت دیده بود مقرری بیمه بیکاری پرداخت شد.

قم پرس : منتظر دریافت پیام های شما شهروندان عزیز هستیم+ 0
مخالفم - 0

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top