کد خبر: 311627
تاریخ انتشار: پنج شنبه, ۱۴ آذر ۱۳۹۸ ۱۷:۲۰
دسته: دولت
پرینت
ایمیل

بخشش قاتل شهید - جوان دلاور - در روز تولد شهید - انجام اقدامات فرهنگی از سوی قاتل تنها شرط بخشش - خاطرات والدین این شهید از فرمانده ناجا

به گزارش پایگاه خبری پلیس، چهارشنبه آخر سال 92، در پی تماس تلفنی شهروندان با مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ تهران بزرگ مبنی بر ایجاد مزاحمت چند فرد شرور در محدوده نواب تهران، گشت پلیس به محل اعزام شد.

شهید دلاور که به همراه دیگر همکارانش به این ماموریت اعزام شده بود، هنگام انجام وظیفه،  به وسیله نارنجک دست ساز که از سوی یکی از اراذل و اوباش به سمتش پرتاب شد از ناحیه سر به شدت مصدوم و بلافاصله به بیمارستان لقمان حکیم منتقل می شود.

شهید " هادی جوان دلاور" که تنها 30 سال از عمرش می گذشت و به تازگی ازدواج کرده بود، پس از گذشت 57 روز از شب حادثه، اوایل اردیبهشت ماه 93 به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

ضارب "آرش" که از صحنه حادثه متواری شده بود با اقدام اطلاعاتی و تخصصی پلیس پس از 48 ساعت دستگیر و در تحقیقات ضمن اقرار به جرم خود، اعتراف کرد" در شب حادثه، به اتفاق دوستانم برای جشن چهارشنبه سوری به منطقه نواب رفته بودیم، هنگام ترقه بازی که با سر وصدای بسیاری همراه بود،با دیدن خودرو گشتی پلیس پا به فرار گذاشتیم ، در این اثنا، تلفن همراهم به دست یکی از ماموران پلیس افتاد و چون نتوانستم آن را بگیرم عصبانی شدم.

این متهم در ادامه تحقیقات پلیسی، گفت: کمی جلوتر که رفتیم با دیدن تعدادی مامور پلیس، با انداختن نارنجک به سمت آنها می خواستم عقده و عصبانیت خود را خالی کنم اما غافل از آنکه یکی از نارنجک ها به سر یکی از ماموران پلیس( شهید هادی جوان دلاور) اصابت کرد با مشاهده صحنه انفجار نارنجک، فرار را بر قرار ترجیح داده و از محل گریختم اما نمی دانستم که پس از گذشت 2 روز توسط پلیس دستگیر می شوم.

پرونده این متهم پس از تشکیل جلسات متعدد فنی و بازپرسی و نیز بررسی شواهد و مستندات ، سرانجام در شعبه دهم دادگاه کیفری استان تهران مورد رسیدگی قرارگرفت و در آن جلسه، پس از درخواست قصاص از سوی اولیای دم، متهم (آرش)، اظهارات خود را تکذیب کرد و مدعی شد در این حادثه حضور نداشته است.

هیئت قضائی بعد از شور، قتل را شبه عمد تشخیص داد و متهم را به پرداخت دیه محکوم کرد که رای دادگاه با اعتراض اولیای دم به دیوان عالی کشور فرستاده شد، اما قضات دیوان بعد از بررسی، حکم دادگاه را نقض و پرونده را برای رسیدگی دوباره به این شعبه هم عرض ارجاع دادند.

آرش سال 94 برای دومین بار محاکمه و به قصاص محکوم شد؛ حکم بعد از ارسال به دیوان به دلیل عدم حضور نماینده دادستان نقض و بار دیگر برای رسیدگی دوباره ارجاع داده شد.

در سومین دور رسیدگی به این پرونده، هیئت قضائی پس از شنیدن آخرین دفاع متهم و نیز مدارک، مستندات و شواهد موجود در پرنده، متهم را به قصاص محکوم کرد که رای مزبور در دیوان عالی کشور تائید شد و در حالی که شمارش معکوس برای اجرای حکم قصاص آغاز شده بود، 11 آذر امسال و همزمان با روز تولد این شهید ناجا، پدر و مادرش با حضور در شعبه اجرای احکام دادسرای جنایی تهران قاتل را بخشیدند.

" جعفر جوان دلاور" برادر این شهید بزرگوار در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس درباره بخشش قاتل شهید " هادی جوان دلاور" که در چهارشنبه آخر سال 92 حین پرتاب ترقه به سرش مصدوم و پس از گذشت 57 روز به شهادت رسیده بود،اظهارداشت: شهادت برادرم از جنبه معنوی و مذهبی مورد پذیرش پدر و مادرم بود آنها از بعد شهادت مشکلی نداشتند بلکه اعتقاد شدید به این مسئله دارندکه عزیز کرده دلشان را به محضر امام زمان (عج)، مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و نیز انقلاب هدیه داده اند اما عزمشان را جزم کرده بودند تا در حفظ خون این شهید و نیز زنده نگه داشتن نامش، پیگیر پرونده آن تا روز اجرای حکم باشند.

وی ادامه داد: جای خالی هادی، خاطرات شیرینش و ... ،پدر و مادرم را آزرده می کرد  و آنها را بر آن داشت تا تصمیم گرفتند به یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی عزیمت کنند.

برادر شهید خاطرنشان کرد: در این سالها، والدینم بیکار ننشستند بلکه با هر بهانه ای دست به کار خیر می زدند تا نام "هادی" از یادها نرود و مردم بدانند، ماموران پلیس؛ این دلیرمردان غیور برای تامین آسایش، آرامش و امنیت آنها، با چه سختی هایی دست و پنجه نرم می کنند تا با خیال راحت و بدون هیچ دغدغه و نگرانی در نهایت احساس امنیت در جامعه زندگی کنند غافل از اینکه معدود افراد کوته نظر و مخل نظم و آرامش بدون در نظر گرفتن این موارد، شادی یک مراسم سنتی و زیبا را به میدان جنگ تبدیل می کنند.

جعفر جوان دلاور تصریح کرد: پدر و مادرم در همان روستا مسجدی را به یاد برادر شهیدم احداث کرده و در کنار فعالیت های مذهبی، اقدامات فرهنگی نیز انجام می دهند تا جوانان ما سره را از ناسره تشخیص داده و امثال آرش ها را به راه راست هدایت کنند تا در مواقع اینچنینی که دشمن آب در هاونگ می کوبد، فریب آنها را نخورند؛ اعزام مشهد الرضا اولی ها که در این روزها عازم بارگاه ملکوتی ثامن الححج می شوند، یکی دیگر از اقدامات والدین شهید"هادی جوان دلاور" است.

برادر این شهید مدافع امنیت با اشاره به آیه 178 سوره بقره که قصاص حق اولیاء دم است اما قابل بخشیدن است ، گفت: والدینم تصمیم گرفتند تا قاتل را ببخشند؛ آن شب سخت همه در کنار هم بودیم، پدر و مادرم تصمیم به بخشیدن آرش گرفتند. 

وی ادامه داد: آن شب در خواب، برادر شهیدم را دیدم که با مادر است؛ به هادی گفتم کجا می روید که جواب داد با مادر می رویم خانه خرابه ای را آباد کنیم؛ وقتی از خواب پریدم بلافاصله خوابم را برایش تعریف کردم و او نیز بر تصمیمش مصصم تر شد و با عزمی راسخ گفت بهترین امر رضایت خداوند است پس بخشش را ضروری می بینم.

جعفر جوان دلاور خاطرنشان کرد: والدینم بدون دریافت یک ریال، در روز تولد برادرم، قاتلش را بخشیدند.؛ به همین دلیل به نیابت از برادرم "هادی  جوان دلاور " و نیز پدر و مادرم از زحمات تمامی پرسنل زحمتکش نیروی انتظامی به ویژه سردار " اشتری" فرمانده محترم نیروی انتظامی، سردار" رحیمی" فرمانده انتظامی تهران بزرگ و سردار" ساجدی نیا" تشکر و قدردانی می کنم.

وی یادآور شد: والدینم در صحبت هایشان، به خاطره دیدار با سردار " اشتری"، رفتار متواضعانه وی و همراهی و دلسوزی که در کلام شان بود، اشاره می کردند.

برادر شهید مدافع امنیت گفت: تنها خواسته ای که از آرش داشتیم، این بود هرساله به اتفاق مشاوران پلیس، در شب چهارشنبه آخر هر سال، به منظور پیشگیری از هرگونه حادثه دلخراشی در این روز، اقدام فرهنگی انجام دهد.#

گزارش: سرهنگ فاطمه فلاح پور- دبیر گروه استان ها

قم پرس : منتظر دریافت پیام های شما شهروندان عزیز هستیم+ 0
مخالفم - 0

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top