کد خبر: 312809
تاریخ انتشار: دوشنبه, ۳۰ دی ۱۳۹۸ ۱۲:۱۰
دسته: اخبار قم
پرینت
ایمیل

حجت‌‌الاسلام صانعی: تبلیغ ایام فاطمیه فرصت مناسبی برای تبیین مسئله غدیر است

قم پرس ؛ حجت‌الاسلام والمسلمین صانعی در دوره آموزشی مبلغان فاطمیه که در مجتمع فرهنگی آموزشی امامزاده سید علی(ع) برگزار شد با بیان اینکه تبلیغ دین یکی از بهترین امور است و تاثیر بسزایی هم در مخاطبان دارد اظهار کرد: تاثیرپذیری مخاطبان از یک مطلب زمانی که تنها به صحبت کردن اکتفا شود حدود 30 درصد است ولی اگر همزمان تصویری هم به آنها ارائه شود، این تاثیرپذیری به 70 درصد می‌رسد بنابراین باید به شیوه‌های نوین تبلیغی روی آورد.

وی افزود: شیوه‌های نوینی در امر تبلیغ فراهم شده که باید مورد توجه مبلغان دینی قرار بگیرد زیرا به این ترتیب می‌توانند تاثیرگذاری بالاتری بر مخاطبان داشته باشند.

این کارشناس برجسته حوزه تبلیغ با بیان اینکه تبلیغ در ایام فاطمیه دارای ویژگی‌های خاص خود است گفت: در این زمینه باید خطبه حضرت زهرا(س) را به دقت مورد بررسی قرار داد و نکات آن را استخراج کرد، همچنین اشاره به مسئله سقیفه و انحرافی که در صدر اسلام پایه‌گذاری شد هم مفید است.

وی ادامه داد: برای بیان تاریخ صدر اسلام، مجموعه‌ای از تصاویر مربوط به حوادث قبل و بعد از هجرت به ویژه ورود حضرت محمد(ص) به مدینه منوره تهیه و در قالب پوسترهایی تدوین شده که می‌تواند مورد استفاده مبلغان قرار بگیرد.

صانعی با اشاره به حوادث تاریخی صدر اسلام عنوان کرد: حضرت محمد(ص) از همان ابتدای بعثت، شخصیت و جایگاه حضرت علی(ع) را تبیین فرموده‌اند ولی با این حال تنها 10 سال بعد از ورود پیامبر اکرم(ص) به مدینه، عده کثیری از مسلمانان به حضرت علی(ع) پشت کردند و ولایت ایشان را نپذیرفتند.

استاد حوزه علمیه ادامه داد: تنها 70 روز بعد از مسئله غدیر خم و معرفی حضرت علی(ع) به عنوان ولی امر مسلمانان توسط شخص حضرت پیامبر(ص)، جمع زیادی از پیروان اسلام، دیگری را به عنوان خلیفه معرفی کردند و عده‌ای هم حضرت زهرا(س) دختر حضرت محمد(ص) را به شهادت رساندند.

وی با بیان اینکه در تبلیغ ویژه ایام فاطمیه و تبیین مسئله شهادت صدیقه طاهره(س) باید به حوادث تاریخی چندین سال قبل از آن اشاره کرد گفت: اگر با استفاده از تصاویر برگرفته از حوادث تاریخی، این روایات را نقل کنیم، مخاطبان بهتر متوجه حقیقت ماجرا می‌شوند.

صانعی ادامه داد: بسیاری از مردم شنیده‌اند که حضرت زهرا(س) روزها و شب‌ها گریه می‌کردند و برخی مردم مدینه به این مسئله اعتراض می‌کردند، آن حضرت مجبور شدند بر سر مزار شهدای احد و حضرت حمزه بروند و آنجا به عزاداری بپردازند، اینها مواردی هستند که باید با استفاده از مستندات تاریخی برای مخاطبان تبیین شوند.

این کارشناس حوزه تبلیغ با اشاره به روایات فراوانی که حضرت زهرا(س) در مورد جانشینی بعد از رسول خدا(ص) مطرح فرموده‌اند گفت: ایشان همواره به مسئله غدیر خم اشاره می‌فرمودند که حضرت محمد(ص) از مسلمانان برای علی(ع) بیعت گرفتند.

وی تصریح کرد: در تبلیغ ایام فاطمیه باید به مسئله غدیر پرداخت زیرا فراموشی همین امر بود که به انحراف در صدر اسلام انجامید، واقعه عاشورا را به وجود آورد و تمام بدبختی‌های بعد از آن را سبب شد.

صانعی با بیان اینکه در سقیفه و زمانی که هنوز پیکر مطهر پیامبر اکرم(ص) بر زمین مانده بود مسئله جانشینی آن حضرت را مطرح کردند گفت: در بسیاری از منابع شیعه و اهل سنت آمده است که جنجال از سوی عده‌ای معدود، سبب شد خلیفه تعیین و ولایت امیرالمومنین علی(ع) به فراموشی سپرده شود.

 

قم پرس : منتظر دریافت پیام های شما شهروندان عزیز هستیم

 + 1
مخالفم - 0

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top