کد خبر: 312864
تاریخ انتشار: چهارشنبه, ۰۲ بهمن ۱۳۹۸ ۱۰:۳۰
دسته: اخبار قم
پرینت
ایمیل

استاد حسینی قمی: خطبه حضرت زهرا(س) محور تبلیغ در فاطمیه باشد

قم پرس ؛ حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی قمی در دوره آموزشی مبلغان فاطمیه که در مجتمع فرهنگی آموزشی امامزاده سید علی(ع) برگزار شد با اشاره به سیره حضرت زهرا(س) در زندگی فردی و اجتماعی اظهار کرد: در روایاتی آمده است امام جواد(ع) فرموده‌اند به نیت حضرت زهرا(س) در مکه مکرمه طواف کنید زیرا افضل کارهاست.

وی افزود: مقام رسول خدا(ص) بالاتر از هر انسانی است ولی با توجه به تلاش دشمنان در طول تاریخ برای محو نام حضرت زهرا(س)، امام جواد(ع) تاکید فرموده‌اند به نیت ایشان طواف کنید تا یاد و نام ایشان زنده بماند.

این کارشناس برجسته تبلیغ با اشاره به سوژه‌های گوناگونی که می‌توان در ایام فاطمیه به آنها پرداخت گفت: نقش صدیقه طاهره(س) در تاسیس تشیع، از جمله این مباحث است.

وی ادامه داد: برای هر مکتبی، سه عامل موسس فکری، موسس عملی و حامیان در ادامه راه لازم است تا آن مکتب در طول تاریخ باقی بماند؛ موسس فکری تشیع همان اراده الهی است و تاسیس عملی آن هم توسط حضرت زهرا(س) صورت گرفته است زیرا ایشان از جان مایه گذاشتند تا این مکتب باقی بماند.

حسینی قمی فاطمه زهرا(س) را نخستین شهید مکتب تشیع دانست و تصریح کرد: این راه همچنان ادامه یافته تا امروز که اشخاص برجسته‌ای همچون سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی در راه توسعه مکتب تشیع شهید می‌شوند.

این استاد حوزه علمیه با اشاره به سوالاتی که حضرت زهرا(س) در زمان حیات به آنها پاسخ داده‌اند گفت: ایشان در جواب به سوالاتی مانند مسئله جانشینی رسول خدا(ص) و ولایت امیرالمومنین علی(ع) جواب‌هایی داده‌اند که نشان می‌دهد همه خون‌های ریخته شده بر زمین از صدر اسلام تاکنون به خاطر اختلاف بر سر مسئله ولایت بوده است.

وی خاطرنشان کرد: رسول خدا(ص) فرموده‌اند اگر از اهل بیت(ع) جدا شوید، تا قیامت بین شما اختلاف خواهد بود؛ اعتقاد ما این است که گناه همه خون‌های ریخته شده بر زمین، در همان شورای سقیفه پایه‌گذاری شده است.

حسینی قمی با بیان اینکه دلایل بسیاری وجود دارد که علی(ع) بعد از رحلت پیامبر اکرم(ص) قیام نکردند گفت: غاصبان حق ولایت حضرت علی(ع) را بهتر از هر کسی می‌شناختند و می‌دانستند ایشان به خاطر وحدت میان مسلمانان، دست به کاری نمی‌زند که موجب اختلاف شود.

این کارشناس برجسته حوزه تبلیغ افزود: در زمان پیامبر اکرم(ص)، منافقان بسیاری در مدینه زندگی می‌کردند و حتی مسجدی به نام ضرار ساختند تا پوشش دینی به کارهایشان بدهند، در تفسیر المیزان می‌خوانیم ثلث مردم مدینه در زمان رحلت حضرت محمد(ص) را منافقان تشکیل می‌دادند، آنها بعد از وفات نبی مکرم اسلام(ص) و در زمان 25 سال خانه‌نشینی حضرت علی(ع)، هیچ اقدامی انجام ندادند در حالیکه در زمان حضور پیامبر، قصد جان ایشان را داشتند و کارشکنی‌های بسیاری داشتند.

وی ادامه داد: منافقان زمان پیامبر(ص) بعد از رحلت ایشان پست و مقام گرفتند و تشکیلاتی برای خود راه‌اندازی کردند و به این ترتیب با دریافت منافع مادی، دیگر کاری به حکومت نداشتند.

حسینی قمی با بیان اینکه اتفاقات بسیاری در دوران 25 ساله خانه‌نشینی حضرت علی(ع) رخ داد گفت: حضرت علی(ع) در خطبه‌ای به 20 مورد از بدعت‌های خلفای پیش از خود اشاره کرده‌اند.

این استاد حوزه عنوان کرد: در طول تاریخ دو موضع متفاوت راجع به خطبه حضرت زهرا(س) وجود دارد، موضع اهل بیت(ع) که اصرار داشته‌اند خطبه حضرت محور مباحثات شیعیان قرار بگیرد و موضع مخالفان که سعی داشته‌اند این سخنان کاملا فراموش شود.

وی تصریح کرد: امروز وظیفه مبلغان علوم دینی است که به ویژه در ایام فاطمیه، خطبه حضرت زهرا(س) را برای مردم تشریح و تبیین کنند زیرا این مسئله مورد تاکید اهل بیت(ع) قرار دارد.

حسینی قمی با اشاره به تلاش فراوان دشمنان مکتب تشیع برای از بین بردن مفاهیم اصلی این مذهب در طول تاریخ گفت: آنها ابایی از کشتن افراد هم نداشتند و برای رسیدن به هدفشان هر کاری می‌کردند البته جرأت نکردند حضرت زهرا(س) را در ملأ عام مورد هجمه و حمله قرار دهند.

 

 

قم پرس : منتظر دریافت پیام های شما شهروندان عزیز هستیم

 + 0
مخالفم - 0

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top