کد خبر: 312932
تاریخ انتشار: شنبه, ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ ۰۰:۲۰
دسته: اخبار قم
پرینت
ایمیل

آیت‌الله سبحانی: حضرت زهرا(س) عامل تثبیت تشیع هستند

قم پرس ؛ آیت‌الله العظمی جعفر سبحانی در همایش بزرگ مبلغان اعزامی فاطمیه که صبح جمعه در مجتمع فرهنگی آموزشی امامزاده سید علی علیه السلام برگزار شد اظهار کرد: اگر بخواهیم جامعه هدایت شود، یکی از راه‌ها آن است که شخصیت‌های بزرگ دارای اخلاق حسنه را به مردم معرفی کنیم و به تعبیری الگو و اسوه به جامعه معرفی نماییم.
وی افزود: قرآن کریم نیز بر این شیوه تربیتی تاکید داشته و الگوهای زندگی کامل را معرفی می‌کند و در عین حال الگوهای زندگی شقاوتمندانه را هم به مردم نشان می‌دهد.
این مرجع تقلید با اشاره به نمونه‌های معرفی اسوه‌ها در کلام وحی عنوان کرد: خداوند همسر فرعون را مثال می‌زند، زنی که همه زندگانی مادی برایش فراهم است ولی می‌بیند این امر با زندگی اخروی او در تضاد است بنابراین به حمایت از حضرت موسی علیه السلام می‌پردازد، الگویی کامل از یک انسان مومن و سعادتمند که در اوج قدرت همه چیز را رها کرد.
وی ادامه داد: حضرت مریم سلام الله علیها نیز دیگر الگوی نیکی است که خداوند در قرآن کریم معرفی می‌کند که رفتار و کردارش اسوه‌ای نیکو برای همه ماست.
آیت‌الله سبحانی با اشاره به الگوهای سعادت و فساد در کلام وحی عنوان کرد: خداوند دو زنی را نام می‌برد که همسران پیامبرانی همچون نوح علیه السلام و لوط علیه السلام بودند ولی سرانجام به انبیای الهی خیانت کردند و علیه آنها به جاسوسی پرداختند.
استاد حوزه علمیه قم افزود: حضرت خدیجه سلام الله علیها و حضرت زهرای مرضیه سلام الله علیها دو زنی هستند که در اسلام به عنوان الگو معرفی شده‌اند، حضرت فاطمه سلام الله علیها برترین بانوی عالم بوده و اسوه کامل هستند.
وی تصریح کرد: زهرای اطهر سلام الله علیها مقامی والا دارند به طوری که خشم او خشم پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم و خشم الهی محسوب می‌شود.
آیت‌الله سبحانی با بیان اینکه دشمنان به دنبال تحریف شخصیت و اقدامات حضرت فاطمه سلام الله علیها هستند گفت: اخیرا هم کتابی در این زمینه توسط وهابی‌ها منتشر شده که روایات پیرامون زندگی حضرت زهرا سلام الله علیها را تحریف کرده است.
این مرجع تقلید افزود: در قرآن کریم نام حضرت فاطمه سلام الله علیها نیامده ولی اشاراتی به ایشان شده است که از آن جمله می‌توان به آیاتی پیرامون مودت اهل کمال اشاره کرد که حضرت، مصداق بارز آن هستند.
وی با اشاره به اهمیت مودت اهل کمال گفت: این امر سبب می‌شود در زندگانی سالک راه آنها باشیم، این مسئله که توسط پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم به عنوان اجر رسالت از مردم خواسته شده در حقیقت اجری برای ماست زیرا نفع آن به ما می‌رسد اگر پیرو حقیقی پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم و فرزندانش باشیم و به آنها محبت ورزیم.
آیت‌الله سبحانی افزود: مقام حضرت زهرا سلام الله علیها به جایی رسید که حضرت محمد صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند آمین او، سبب اجابت دعای پیامبر در محضر الهی است.
این مرجع تقلید آیه تطهیر را مهمترین دلیل بر عصمت حضرت زهرا سلام الله علیها دانست و تصریح کرد: آل عبا پنج نفر هستند که حضرت فاطمه سلام الله علیها یکی از آنهاست، این آیه ربطی به زنان پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم ندارد زیرا ضمایر مذکر بوده و نشان‌دهنده مرد بودن بیشتر افراد مورد اشاره است.
وی به آیاتی از سوره مبارکه «هل اتی» اشاره و خاطرنشان کرد: خداوند می‌فرماید «يُوفُونَ بِالنَّذْرِ وَ يَخافُونَ يَوْماً كانَ شَرُّهُ مُسْتَطِيراً ...» سخنانی که در وصف اهل بیت علیهم السلام و در مدینه نازل شده است.
آیت‌الله سبحانی با بیان اینکه یکی از مهمترین خدمات حضرت زهرا سلام الله علیها، تثبیت مسئله ولایت بوده است گفت: ایشان به صورت عملی به تثبیت تشیع پرداختند و می‌توان گفت بیشترین نقش را در این زمینه داشته‌اند چرا که با خلیفه وقت بیعت نکرد و نمی‌توان گفت بر اساس حدیث معروف پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم، او امام زمانش را نشناخته و به مرگ جاهلیت درگذشته است.

قم پرس : منتظر دریافت پیام های شما شهروندان عزیز هستیم

 + 0
مخالفم - 0

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top