کد خبر: 313026
تاریخ انتشار: سه شنبه, ۰۸ بهمن ۱۳۹۸ ۰۱:۳۰
دسته: دولت
پرینت
ایمیل

صادقي فر: شناخت صحيح از تغييرات جمعيتي، زمينه ساز برنامه ريزي درست در حوزه اشتغال است

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ابراهیم صادقی فر در سی و نهمین نشست علمی «دوشنبه های فرهنگی و اجتماعی» گفت: تقریباً ماموریتی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وجود ندارد که نسبت به تحولات جمعیتی بی تفاوت باشد.
وی ماموریت ها و موضوعات کاری در معاونت ها و سازمان های تابعه این وزارتخانه را نشانه اهتمام و توجه به آینده کشور دانست و اظهارکرد: مباحث مربوط به سالمندی، مهارت جویی، آینده کار، امنیت و صیانت از نیروی کار و روند شکل گیری مشاغل جدید، بیانگر رابطه تنگاتنگ ماموریت های ما با «مسائل جمعیت» است که در حوزه سیاستگذاری های کشور نیز اهمیت ویژه ای دارد.
وی  اضافه کرد: رابطه ای دو سویه میان جمعیت با مولفه های مهمی همچون اقتصاد و فرهنگ وجود دارد.
به گفته صادقی فر، رشد انسان های نخبه و کارآفرین به جمعیتی وابسته است که برای آن برنامه ریزی و سیاستگذاری صحیحی صورت گرفته باشد.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: دستیابی به توسعه پایدار، متوازن و مطلوب، حاصل مداقه و تحقیق در امور جمعیت به صورت علمی و شایسته است.
عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی:: تداوم نرخ 2/1  باروری، نگران کننده نیست
 در ادامه این نشست، منصور شریفی، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی، ضمن توضیح دقیق درباره «پنجره جمعیتی در ایران» اظهارکرد: تحقیقات علمی نشان می دهد تداوم نرخ باروری 2/1 تا  50 سال آینده نگران کننده نیست به شرطی که بتوانیم این نرخ را ثابت نگه داریم، هرچند نرخ رشد جمعیت کاهش یابد.
وی افزود: جمعیت ایران از 18/7 میلیون در 1335 به بیش از 80 میلیون نفر در 1395 افزایش یافته و این موضوع نشان می دهد که جمعیت ایران از افزایش 4/3 برابری برخوردار بوده است.
شریفی تاکید کرد: رشد سالانه 1/24 درصد برای جمعیت ایران در سال 1395 ثبت شده و اگر بتوانیم نرخ 2/1  باروری را در طی سال های آینده حفظ کنیم، قادر خواهیم بود از فرصت های باقی مانده پنجره جمعیتی در ایران بهره برداری  نماییم.
وی با اشاره به اینکه در دوران پنجره جمعیتی، این فرصت وجود دارد که تولید اقتصادی به حداکثر افزایش یابد، اضافه کرد: با این نگاه، نیازمند اشتغال کامل برای جمعیت هستیم و اشتغال کامل به سرمایه گذاری مناسب نیاز دارد و زیر بنای سرمایه گذاری نیز امنیت است و همه این متغیرها در بستر جامعه متعادل، مهیا می شود. در غیر این صورت، نرخ بیکاری، روز به روز افزایش یافته و جمعیت آینده ما همچنان مصرف گراتر خواهد شد.

کد منتشرکننده: 1358

قم پرس : منتظر دریافت پیام های شما شهروندان عزیز هستیم+ 0
مخالفم - 0

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top