آخرین اخبار

کد خبر: 313378
تاریخ انتشار: دوشنبه, ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ ۰۱:۴۰
دسته: اقتصادی
پرینت
ایمیل

قهر با صندوق رای ، حلال مشکلات کشور نیست


 

رضا مجیدی رییس دانشگاه تبریز با اشاره به انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی گفت: قهر با صندوق‌های رای هیچ کدام از مشکلات کشور را حل نمی کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری اقتصاد آینده ، رضا مجیدی رییس دانشگاه تبریز در کنفرانس خبری با خبرنگاران بمناست دهه فجر ضمن اعلان خبر فوق افزود: مردم سالاری دینی در کشور ما به عنوان یک حرکت پیش رو در جهت حل مشکلات مطرح است و رسانه ها در این برهه زمانی وظیفه دارند تا مردم را به حضور بر سر صندوق های رای دعوت کنند.

رئیس دانشگاه تبریز، حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی را در سایه ایمان به دانشگاه های کشور دانست.

میررضا مجیدی با اشاره به توانمندی‌های دانشگاه‌های کشور اظهار داشت: قرار بود ایران در سال ۱۴۰۴ در منطقه در تمامی بخش‌ها اول باشد که خوشبختانه تاکنون در بخش علمی توانسته ایم به سرعت پیش رویم و هم اکنون در حوزه دستاوردهای علمی، رتبه ۱۶ را در دنیا و اول را در منطقه داریم.

وی در خصوص فعالیت های سیاسی دانشجویان و نهادهای دانشجوی در داخل دانشگاه در خصوص انتخابات، ادامه داد: معتقدم دانشجویان باید سیاسی باشند ولی نباید ابزار سیاسی شوند.

مجیدی با اشاره به نقش دانشگاه ها و دانشگاهیان در پیروزی انقلاب اسلامی و بعد از آن گفت: دانشگاه تبریز نخستین دانشگاه کشور بود که ادوات نظامی تولید کرد و توسط رژیم بعثی عراق این دانشگاه بمباران شد.

رئیس دانشگاه تبریز با بیان اینکه در کل سال‌های قبل از انقلاب 12 هزار نفر دانشجو در این دانشگاه تربیت کرده بود، گفت: فقط امسال 20 هزار دانشجوی در حال تحصیل داریم که 40 درصد آن دانشجویان تحصیلات تکمیلی و 11 درصد دانشجوی دکتری هستند.

دانشجویان سیاسی باشند اما ابزار سیاسی نه!

وی در خصوص اقدامات دانشگاه در آستانه انتخابات و در جهت آگاه سازی افکار عمومی گفت: ما علاقه داریم که دانشجویان ما سیاسی باشند اما ابزار سیاسی نه؛ دانشگاه نمی‌تواند ابزار یک جریان خاص سیاسی باشد.

مجیدی، مسئولان دانشگاه را علاقمند به فعالیت دانشجویان در حوزه‌های مختلف دانست و گفت: مشکلاتی در کشور داریم اما قهر با صندوق رأی مشکلی را حل نخواهد کرد و باید مشارکت حداکثری در انتخابات داشته باشیم که در این میان از فعالیت‌های دانشجویان در حوزه سیاسی در راستای آگاه سازی مردم حمایت می‌کنیم.

۱۲ استاد دانشگاه تبریز جزو دانشمندان یک درصد برتر

مجیدی این دانشگاه را دارای ۸۰۰ نفر عضو هیأت علمی دانست و گفت: این دانشگاه هم اکنون ۲۰ دانشکده و آموزشکده، چهار قطب علمی و ۳۰۰ آزمایشگاه دارد و آزمایشگاه مرکزی این دانشگاه به منطقه سرویس میدهد و تاکنون ۱۲ نفر از اساتید جزو دانشمندان یک درصد برتر جهان، پنج استاد چهره ماندگار، پنج نفر از دانشمندان جهان اسلام بوده و ۲۱ پژوهشگر برتر کشوری را در خود جای داده و ۱۲ نفر در جشنواره‌های مختلف حائز رتبه شده اند.

وی افزود: همه اینها در حالی است که قبل از انقلاب نگارش یک مقاله کنفرانسی نیز جایزه داشت اما حالا این دانشگاه در بین دانشگاه‌های کشور در رتبه‌ای بین ۱۶۰ الی ۸۰۰ و در کشور نیز در رده یک الی چهارم بر اساس رتبه بندی‌های مختلف قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه مهم ترین وظیفه دانشگاه ها تولید علم وفناوری است، اظهار کرد: تا دهه ۶۰ دانشگاه های کشور عهده دار تربیت نیروهای متخصص برای جامعه بودند، در دهه ۶۰ دانشگاه های نسل دوم ایجاد شد و تربیت نیروی انسانی متخصص در دوره های ارشد و دکترا را آغاز کردند.

مجیدی با بیان اینکه دانشگاه نسل سوم، دانشگاه ارتباط با صنعت و جامعه است تا مشکلات کشور را حل کند، افزود: دانشگاه نسل چهارم هم دانشگاه کارآفرین و بین‌المللی است که ارتباطات بین‌المللی و کارآفرینی به شدت در دانشگاه تبریز توسعه یافته است.

تحریم ها یک فرصت برای خودکفایی بیشتر

وی با اشاره به تحریم های دشمنان، گفت: تحریم های دانشگاهی از همان ابتدای انقلاب وجود داشت و ما با وجود تحریم های ۴۰ ساله دانشگاه ها توانسته ایم حرکت بزرگی علمی انجام دهیم و رتبه ما در تولیدات علمی در منطقه اول است.

رئیس دانشگاه تبریز اضافه کرد: تحریم ها یک فرصت برای خودکفایی بیشتر است و مشکلات اجتماعی و اقتصادی حل نمی شود مگر با ایمان به دانشگاه ها، باید مسوولان دانشگا ها را باور کنند و نگرش به دانشگاه ها تغییر یابد.

تحصیل 300 دانشجو خارجی در دانشگاه تبریز

رئیس دانشگاه ، دانشگاه تبریز را بعد از دانشگاه تهران دارای رتبه اول در بحث ارتباطات بین المللی و دیپلماسی علمی دانست و گفت: از سویی این دانشگاه را دارای بهترین دانشجویان می‌دانیم و درصدد ارتباط مؤثر بین دانشگاه و صنعت هستیم؛ هم اکنون کشورهای زیادی دانشجویان ما را با آغوش باز پذیرا هستند و این نشان می‌دهد که ما بهترین دانشجویان را تربیت کرده ایم اما در حوزه صنعت به مرحله‌ای نرسیده ایم که نخبه جذب کنیم.

رییس دانشگاه تبریز گفت: این دانشگاه به عنوان سه دانشگاه حامی پژوهش و دومین دانشگاه از نظر ارتباطات بین الملل در کشور مطرح است.

وی با اشاره به فعالیت های بین المللی دانشگاه تبریز، افزود: در حدود ۳۰۰ دانشجوی خارجی از کشورهای آلمان، ترکیه، عراق، افغانستان و برخی کشورهای آفریقایی در دانشگاه تبریز مشغول به تحصیل هستند.

وی ادامه داد:۲۰ دانشکده و آموزشکده، ۱۲ مرکز پژوهشی، ۴ قطب علمی، ۳۰۰ آزمایشگاه در این دانشگاه فعال است.

مجیدی در خاتمه کنفرانس خبری خود ، از مأموریت دانشگاه تبریز در مورد مشکلات و چالش‌های استان خبر داد و گفت: با درخواست مقامات ارشد استان و اداره کل محیط زیست، دانشگاه تبریز در این موضوعات ورود یافته و نتایج پژوهش‌های خود را برای تصمیم‌گیری نهایی به مقامات مسول اعلام می‌کند.

رییس دانشگاه تبریز در خصوص زمین های تحت تصرف این دانشگاه و دارای شاکی خصوصی نیز گفت: در هیچ جای دنیا بر علیه دانشگاه شکواییه ارایه نمی شود و مردم زمین های خود را به دانشگاه بخشش می کنند.+ 0
مخالفم - 0

بازدید:

تعداد نظرات: 0
منتشر نشده: 0

کد امنیتی
کد جدید
Scroll to Top