آخرین اخبار

کد خبر: 31799
تاریخ انتشار: یکشنبه, ۰۸ فروردين ۱۳۹۵ ۱۲:۱۸
دسته: اختصاصی
پرینت
ایمیل

هفت‌سینِ پیشنهادی یدالله بهتاش برای نوروز امسال

یدالله بهتاش، مداح و ذاکر اهل بیت در گفتگو با تسنیم، درخصوص برگزاری نوروز فاطمی اظهار داشت: حضرت امیرالمومنین (ع) فرموده است: «هر روزی که گناه نکنید، آن روز عید است.» امسال هم که ایام نوروز مصادف شده با ایام ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) باید عید را به گونه ای برگزار کرد که سالی فاطمی و مورد رضایت آن حضرت داشته باشیم.

بهتاش گفت: خوب است به سخن امام علی (ع) توجه داشته باشیم که درست است نوروز است، اما این زمان هم حق ارتکاب معصیت را نداریم.

این پیرغلام اهل بیت علیهم السلام با بیان اینکه هموطنان ما در نوروز مراسمی را به جا می آورند که هیچ اشکال و منافاتی با سبک زندگی اسلامی ندارد، تصریح کرد: به عنوان مثال نظافت و پاکیزه کردن محل زندگی که یکی از رسم های استقبال از بهار است، در دین اسلام هم توصیه شده و حضرت فاطمه زهرا (س) به عنوان بزرگترین و کامل ترین بانوی جهان اسلام همواره اصل نظافت را رعایت می فرمودند.

وی افزود: رسم دیگر مراسم زمان سال تحویل است که خانواده های مسلمان ایرانی لحظات شروع سال را با تلاوت قرآن کریم و دعا و مناجات می گذرانند و اگر ممکن باشد به زیارتگاه ها و مساجد می روند. حتی آیین هدیه دادن در عید نوروز هم مطابق با آداب اسلام است و اگر کسی در این روزها به مؤمنی هدیه داده و او را شاد کند، خدا را شاد می کند.

بهتاش با تاکید بر شاد کردن مؤمنان در روزهای مصادف با ولادت حضرت صدیقه طاهره (س) گفت: در این میان باید به کارهایی که حکم شادی اهل ایمان را دارد مشغول شد. امام رضا(ع) در این باره فرموده است: «اگر می خواهید با ما وارد بهشت شوید، ولایت ما، اهل بیت علیهم السلام، را داشته و در عزای ما عزادار و در شادی ما شاد باشید.» نوروز امسال امام زمان (عج) شاد است و ما باید توجه داشته باشیم مرتکب عملی نشویم که دل آن حضرت را از خودمان ناراضی کنیم. به همین دلیل خوب است در مهمانی های عید هم از یاد و ذکر اهل بیت علیهم السلام غافل نباشیم.

وی در ادامه از هفت سین دوستداران اهل بیت علیهم السلام یاد کرده و پیشنهاد داد: من به عنوان یک مداح اهل بیت علیهم السلام هفت کار را به عنوان هفت سین امسال به مردم مسلمان معرفی می کنم: اول، سلام کردن؛ به این معنا که سعی کنیم با هر کسی برخورد می کنیم سلام کنیم و در این کار پیش قدم باشیم تا از فضیلت ها و ثواب های این کار بهره مند شویم. دوم، سپاس کردن و زبان تشکر داشتن، به این مفهوم که از خداوند مهربان و هر کسی که در طول سال گذشته خیر و لطفی به ما رسیده تشکر کنیم و سعی کنیم زبان شکر داشتن را در خودمان تقویت کنیم تا خیر و برکت های بیشتری در سال جدید نصیب مان شود. مثلا زن از شوهرش تشکر کند که در طول یک سال تمام تلاش خود را به کار بسته تا زندگی آرامی برای او فراهم کند و مرد هم از زحمات همسرش قدردانی کند. فرزندان هم در هر سن و سال و موقعیتی که هستند از والدین خود شاکر باشند.

وی افزود: سکوت و نگه داشتن زبان هم سین دیگری است که ایرانی های مؤمن باید به آن توجه کنند و در نوروز امسال زبان خود را کنترل کنیم تا با دروغ، تهمت و غیبت کردن بار گناهان مان را سنگین نکنیم. همچنین سازشکار باشیم و اگر با کسی قهر هستیم آشتی کنیم و بین دوستان و آشنایان مان انس و الفت برقرار کنیم.

این پیرغلام اهل بیت علیهم السلام، سخاوت را شرط دیگر ایمان دانست و اظهار داشت: سعی کنیم از بهار امسال دست دهنده و بخشنده داشته باشیم و به افراد گرفتار رسیدگی کنیم. در عین حال سجده را از یادنبریم و تلاش کنیم در این ایام عبادت های مان را زیاد کنیم و سجده بهترین حالت عبادت و بندگی در برابر خداوند متعال است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: سفر کردن هم روش خوبی برای تفریح و تأمل در خلقت است و توجه داشته باشیم که در این سفرها مرتکب گناه نشویم.+ 2
مخالفم - 1

بازدید:
Scroll to Top