آخرین اخبار

تأکید آیت‌الله سبحانی بر معرفی عاقلانه تشیع در جهان

مرجع تقلید شیعیان گفت: ما شناخته‌شده نیستیم، اما به‌تدریج به برکت انقلاب اسلامی شیعه را می‌شناسند و ما باید خودمان را به‌صورت عاقلانه به دنیا معرفی کنیم.

به گزارش قم پرس به نقل از روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی، آیت‌الله جعفر سبحانی در دیدار رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و مسئولان تهیه و انتشار «موسوعه علامه محمدحسین کاشف الغطا و مجموعه مأخذشناسی جامع فقه اسلامی» اظهار داشت: ایشان یک جهاتی دارد که کمتر شخصیتی این جهات را دارا بوده است، اولاً اینکه قلم قوی و محکمی داشت، ثانیاً قدرت شعری قوی داشت و اشعارش در حد امتیاز است و ثالثاً بیان خوبی داشت.

وی گفت: قبل از اینکه صهیونیست‌ها آنجا را اشغال کنند، هنگامی‌که علامه کاشف الغطا را برای قدس دعوت کردند و مسلمانان اجتماعاتی داشتند که جلوی این کار را بگیرند که از میان شیعه، ایشان را دعوت کرده بودند، وی در رفتن مردد بود و پس از مشورت با مرحوم نایینی، این عالم رفتن علامه کاشف الغطا را فریضه خواند. در آنجا یک ساعت و نیم بر بالای منبر سخنرانی کرده بودند، به‌گونه‌ای که اشخاص احساس خستگی نمی‌کردند.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به برخی از آثار علامه کاشف الغطا تصریح کرد: در قرن گذشته پنج شخصیت حافظ تشیع بودند، علامه کاشف الغطا در عراق، سید محسن جبل عاملی و شرف‌الدین جبل عاملی در لبنان و آقابزرگ تهرانی و آیت‌الله امینی.

وی با تأکید بر لزوم معرفی تشیع افزود: علما عالمانه، محققانه و عاقلانه تشیع را تبلیغ کردند، البته ما هم وظیفه‌داریم که آثار علامه کاشف الغطا را منتشر کنیم. امروز که پرده‌ها کنار رفته است، ما باید خود را عرضه کنیم اما باید عاقلانه خود را نشان دهیم تا بدانند که ما هم بدنه بزرگی از شیعه و اسلام هستیم و در حق ما ظلم شده است که شناخته‌نشده‌ایم.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این‌ها جهانیان تشیع را به برکت انقلاب اسلامی می‌شناسند، اظهار داشت: ما شناخته‌شده نیستیم، به‌تدریج به برکت انقلاب اسلامی شیعه را می‌شناسند و ما باید خودمان را به سبک موجود معرفی کنیم.

آیت‌الله سبحانی گفت: اگر می‌بینید که عروه‌الوثقی ازنظر عبارت فقه خوبی است، این دو برادر(شیخ احمد کاشف الغطا و علامه محمدحسین کاشف الغطا) سهیم بوده‌اند.

وی گفت: باید کارهای ما کارهای عالمانه و دنیاپسند باشد و بتوانیم هم فاصله‌ها را کم کنیم و هم اصالت خودمان را حفظ کنیم.


Scroll to Top