کد خبر: 317364
۰
۰
نسخه چاپی

صراحت و شجاعت در مواضع از ویژگی‌های برجسته امام راحل بود

فاطمه حامدی در گفت‌وگو با خبرگزاری حوزه در سالگرد ارتحال امام راحل با بیان اینکه بعضی‌ها امام راحل را تنها از بعد سیاسی و انقلابی می‌شناسند، اظهار داشت: وقتی زندگی فردی امام را مطالعه می‌کنیم متوجه میشویم که بعد علمی و اخلاقی ایشان فراتر از یک بعد سیاسی است، کتاب های فراوانی از جمله اربعین از امام خمینی(ره) باقی مانده است که در آن بعد علمی، اخلاقی و تذهیب نفس امام را به خوبی نشان می‌دهد.
وی افزود: امام به این مرحله از علم، اخلاق و عرفان رسیدند که دست به تحریر آثار ارزشمندی در حوزه های فقه، اصول، احکام، فلسفه و اخلاق زدند از این رو باید همه اقشار جامعه بویژه طلاب با کتاب‌های امام راحل مانوس شوند.
استاد جامعه الزهرا(س) خاطر نشان کرد: در طول تاریخ انسان‌هایی را داریم که از لحاظ علمی در سطح بسیار بالای قرار داشتند ولی امیال نفسانی آنها به دین و جایگاهشان ضربه زد در حالی که امام راحل به خاطر جایگاه علمی و اخلاقی نه تنها در همه جای جهان بلکه در ده کوره‌ها نیز او را می‌شناسند و برایش احترام ویژه ای قائل هستند.
حامدی با بیان اینکه ساده زیستی امام باید الگوی مردم و دولت باشد گفت: امام راحل با دوری از تجمل گرایی در عین ساده زیستی، آراستگی، نظم و تمیزی ظاهری در پوشش را داشته‌اند.
وی ادامه داد: امروز آنچه که به نظام و انقلاب ما ضربه می زند تجمل گرایی در راس امور است که باید این نوع خصوصیات اخلاقی و اجتماعی امام به عنوان یک سیره عملی در اختیار مسئولان قرار گیرد.
استاد حوزه یکی دیگر از خصوصیات امام را صراحت و شجاعت در مواضع عنوان کرد و گفت: ایشان با شجاعت در همه حوزه ها مواضع خویش را اعلام می کردند و با گروهی مصالحه نمی‌کردند.
وی بیان داشت: امام راحل هر جا که تشخیص دادند درست است با تکیه بر خدا اقدام کردند و شاهد هستیم در عرصه های مختلف به پیروزی رسیدند.
استاد جامعه الزهرا(س) تاکید کرد: ایشان با ابتکار عمل و زیرکی در هدایت و رهبری مردم قدم برداشتند و با قاطعیت به دنبال خودکفایی و استقلال کشور بودند به گونه ای که امروز نیز رهبر معظم انقلاب اسلامی راه ایشان را با نامگذاری سال‌ها به نام های اقتصادی با هدف پاسخگویی به نیاز جامعه و مبارزه اقتصادی دشمن دنبال کردند.
وی، مبارزه با استکبار جهانی، حفظ اعتدال قاطع در برابر نه شرقی و نه غربی، حفظ اصول دین و شرع در حکومت، ایجاد وحدت و همبستگی بین مسلمانان جهان، توجه به مسلمانان مظلوم، ایجاد قسط و عدل، هدایت و رهبری مردم در مسیر الهی و سایر مسائل را از ویژگی های بنیان گذار انقلاب اسلامی عنوان کرد.
حامدی با اشاره به صحبت‌های مقام معظم رهبری در خصوص امام راحل گفت: رهبری فرمودند که ما مس بودیم او ما را طلا کرد، او کیمیا بود، او اکسیر بود، ما زندگی معمولی داشتیم او خمودگیها را تبدیل به تحرک و تپش کرد و انسان ساخت.
وی خاطر نشان کرد: همچنین آیت الله مجتبی تهرانی درمورد امام راحل می‌گویند که ایشان یک افسانه بود این تعاریف از امام راحل نشان می‌دهد که ایشان با داشتن خصوصیت های اخلاقی و اجتماعی، با دست خالی ولی با ایمانی بزرگ، انقلاب اسلامی را به پیروزی رساندند و نامشان در تاریخ ماندگار شد.

۳۱۳/۶۱

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید