کرونا را کنترل نکنیم در فصل سرما با بحران جدی تری مواجه می شویم

به گزارش قم پرس، پنج شنبه ۱۲ تیرماه جلسه ستاد عملیات مدیریت ویروس کرونا در تهران با حضور قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت، علیرضا زالی فرمانده این ستاد، رؤسا و معاونین درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران و ایران برگزار شد.

جان بابایی ضمن ابراز نگرانی از افزایش مبتلایان به کرونا در کشور، اظهار داشت: شرایط پایدار اپیدمی در هیچ استانی از کشور وجود ندارد و باید تدابیر کنترل این بیماری به روز رسانی شود.

وی ضمن انتقاد از مسافرت های بین استانی از سوی مردم، خاطرنشان کرد: مادامی که رفتارهای پرخطر و در ادامه آن نادیده گرفتن اصول بهداشتی وجود داشته باشد رسیدن به ثبات و کنترل کووید ۱۹ کاری غیرممکن و یا بسیار دشوار خواهد بود.

معاون وزیر بهداشت ارائه راهکارهای اجرایی و استراتژیک را برای گذر از شرایط بحرانی کشور در مقابله با کووید ۱۹ را مورد تاکید قرار داد و گفت: باید تلاش کنیم با استفاده بهینه از منابع موجود سلامت شهروندان را تأمین و تضمین کنیم.

جان بابایی ضرورت برنامه ریزی های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت را از سوی مسئولان برای کنترل کرونا را خواستار شد و گفت: اگر چنانچه در بازه زمانی کنونی نتوانیم این ویروس را کنترل کنیم قطعاً در فصول سرد سال با بحران‌های جدی تر مواجه خواهیم شد.

وی ارائه راهکارهای اجرایی و استراتژیک را برای گذر از شرایط بحرانی کشور در مقابله با کووید ۱۹ مورد تاکید قرار داد و افزود: باید تلاش کنیم با استفاده بهینه از منابع موجود سلامت شهروندان را تأمین کنیم.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، نیز در این جلسه همسو شدن سیاستگذاری ها مبتنی بر مواضع وزارت بهداشت را از سوی مسئولان حوزه درمان مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: باید برای ریشه کنی کرونا مدیران ضمن همگرایی و تعامل بیشتر تصمیماتی را همسو و هماهنگ با سیاست‌های کشوری و وزرات بهداشت، اجرایی کنند.

وی با اشاره به اینکه نشاندار کردن بیمارستان‌های کرونایی می‌تواند راهکار مؤثری برای خدمت رسانی با کیفت تر به مردم و کاهش بار مراجعان باشد خاطرنشان کرد: برای دستیابی به این مهم باید از تمامی ظرفیت‌های درمان بهره ببریم.

زالی، اختصاص چند مرکز جنرال پرتوان به ارائه خدمات به سایر بیماران غیر از کرونا را نیز مورد تاکید قرار داد.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به این که طبق تحقیقاتی که در چین صورت گرفته درصد بالایی از ابتلاء به کرونا در بیمارستانها اتفاق می‌افتد، تفکیک بخش‌های بیمارستانی از ورودی‌ها تا سایر مراحل بستری و درمان را ضروری ذکر کرد.

وی در ادامه ضرورت تأمین وسایل حفاظتی اعم ماسک، الکل، دستکش، گان و سایر ملزومات پیشگیری کننده از کرونا را در بخش‌های بیمارستانی یادآور شد و ارائه راهکاری اساسی برای تفکیک و جداسازی واقعی بیماران در تمامی مراحل درمان را خواستار شد.

توسعه بخش‌های مراقب ویژه یکی دیگر از مواردی بود که زالی مورد تاکید قرار داد و افزود: باید برای توسعه این بخش‌ها ظرفیت سازی شود.

عباسعلی کریمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در این نشست تأمین تجهیزات و توجه بیش از پیش به نیازهای کادر درمان و به طور کلی نیروی انسانی را مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: در شرایط سخت کرونایی تأمین نیازهای نیروهایی که در خط مقابله با کرونا تلاش می‌کنند ضرورت دارد.

وی با اشاره به اینکه نیروی انسانی سرمایه‌های اصلی بیمارستانها هستند، تقویت ساختارها را برای ارائه خدمات بهینه به کادر بهداشت و درمان خواستار شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، در ادامه تأمین منابع برای تکمیل پروژه‌های نزدیک بهره برداری بیمارستانی و تقویت مراکز بهداشت را مورد تاکید قرار داد.

رسول کوهپایه زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز در این نشست ضرورت تأمین متمرکز منابع و بهره برداری پروژه‌های بیمارستانی بیش از ۷۰ درصد را خواستار شد.

وی با تاکید بر ضرورت تقویت مراکز ۱۶ ساعته، نقاهتگاه‌ها و جذب و بکارگیری نیروهای داوطلب سلامت گفت: بی تردید اولویت کاری حوزه بهداشت و درمان کشور، سلامت مردم و جامعه است.

منبع : مهر

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید