کد خبر: 325096
۰
۰
نسخه چاپی

امام حسن (ع) الگوی مواسات و کمک به مستمندان است

حجت‌الاسلام قاسم جعفرزاده در گفتگو با خبرنگار مهر، در سخنانی با تسلیت فرارسیدن سالروز شهادت حضرت امام حسن (ع)، آن حضرت را الگوی بارز در کمک به محرومان و دست گیری از نیازمندان عنوان کرد و گفت: بسط و گسترش کارکردهای معرفتی کمک‌های مومنانه در جامعه اسلامی، برگرفته از مکتب اهل بیت (ع) است که شاخصه‌های کلیدی این مسأله را می‌توان در سیره و سبک زندگی امام مجتبی (ع)، به عنوان اسوه انفاق و ایثار و کرامت مشاهده کرد.

مدیر کل تبلیغات اسلامی اردبیل گفت: اثبات صفت برجسته جود و بخشش در وجود مبارک کریم اهل بیت (ع) به وضوح نمایان بود. به نحوی که آن حضرت در کمک به محرومان و احسان و نیکوکاری، شهره عام و خاص بود.

وی افزود: کمک به فقرا از جمله فعالیت‌های راهبردی امام حسن (ع) در مدینه بود که عمده این کمک‌ها از عایدات موقوفات و صدقات پیامبر (ص) و امام علی (ع) و حضرت فاطمه (س) و اموال شخصی آن حضرت تأمین می‌شد.

حجت الاسلام جعفرزاده، افزود: تأمل در سیره کریم اهل بیت (ع) نشان می‌دهد آن حضرت علاوه بر اصل انفاق و حمایت از فقرا و نیازمندان، حقیقت کمک مومنانه را برای آحاد جامعه روشن ساخته است که همان حفظ عزت، کرامت و شخصیت فرد نیازمند می‌باشد.

امام حسن (ع) الگوی مواسات و کمک به مستمندان است

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان به آثار و برکات کمک‌های مومنانه در جامعه اشاره کرد و افزود: ترویج روش مهم تربیتی و اخلاقی در کرامت حسنی، در زمان کنونی که بسیاری از افراد جامعه خود از مشکلات اقتصادی رنج می‌برند، می‌تواند آثار و برکات مختلفی در ابعاد اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در ارتقای همدلی و هم نوایی مادی و معنوی آحاد مردم با اقشار آسیب پذیر جامعه به همراه داشته باشد.

مردم ایران با مکتب اهل بیت (ع) پیوند ناگسستنی دارند

وی افزود: پیوند ناگسستنی مردم مسلمان و انقلابی ایران با مکتب اهل بیت (ع) به ویژه سیره کریمانه امام حسن مجتبی (ع)، تجلی از خودگذشتگی و کمک‌های مومنانه مردم متدین و نوعدوست ایران را در حمایت فراگیر از محرومان و نیازمندان جامعه در شرایط سخت کرونایی را به منصه ظهور خواهد رساند.

حجت الاسلام جعفرزاده، اظهار کرد: با تأمل در سیره کریم اهل بیت (ع) در می‌یابیم که آن حضرت علاوه بر اصل انفاق و حمایت از فقرا و نیازمندان، حقیقت کمک مومنانه را برای آحاد جامعه روشن ساخته است که همان حفظ عزت، کرامت و شخصیت فرد نیازمند می‌باشد.لذا آن حضرت به هیچ وجه راضی نبودند، عزتمندی و آبروی انسان نیازمند تضعیف گردد. به همین دلیل، گاه با دریافت نامه و گاه از پشت در به نیازمند کمک می‌کردند تا با او مستقیماً روبه رو نشوند.

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان در پایان اظهار کرد: ترویج روش‌های مهم تربیتی و اخلاقی امام حسن (ع) در زمان کنونی که بسیاری از افراد جامعه خود از مشکلات عدیدۀ اقتصادی رنج می‌برند، می‌تواند آثار و برکات مختلفی در ابعاد اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در ارتقای همدلی و هم نوایی مادی و معنوی آحاد مردم با اقشار آسیب پذیر جامعه به همراه داشته باشد.

منبع : مهر

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید