کد خبر: 325316
۰
۰
نسخه چاپی

بزرگداشت روز مولانا در لبنان/ واکاوی برداشت‌های قرآنی در مثنوی

به گزارش قم پرس، هشتم مهرماه در تقویم رسمی کشور به عنوان «روز بزرگداشت مولوی» ثبت شده است. موضوع «عشق الهی» همچنان فصل مشترک میان ادبیات فارسی و عربی است و هر یک از شعرا با زبان و ادبیات خود از آن یاد کرده‌اند.

رایزنی فرهنگی ایران در لبنان به مناسبت سالروز گرامیداشت شاعر و عارف بزرگ، مولانا جلال‌الدین رومی، نشستی وبیناری را هفتم مهرماه با عنوان «تصوف و عرفان از نگاه ادبیات فارسی و ادبیات عربی» اساتید و کارشناسان زبان فارسی و عربی برگزار می‌کند.

در این وبینار خانم دلال عباس، پژوهشگر و استاد ادبیات دانشگاه لبنان با موضوع «تأثیرپذیری شیخ بهایی از اشعار مولانا»، محمدعلی آذرشب، استاد ادبیات عرب دانشگاه تهران با موضوع «گفتمان انسانی در مثنوی جلال‌الدین رومی» و قیصر مصطفی، پژوهشگر و استاد ادبیات در مراکز آموزش عالی الجزایر با موضوع «تأثیر تصوف وعرفان در ادبیات فارسی و عرب» سخنرانی خواهند کرد.

در بخشی از وبینار نیز شیرین عبدالنعیم محمد حسنین، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشکده ادبیات دانشگاه «عین شمس» مصر با موضوع «برداشت‌های قرآنی در مثنوی مولوی»، محمد صالح صرخوه، ادیب و شاعر و عضو کارگاه آموزشی فلسفی سهروردی کویت با عنوان «روشن‌شدن زبان صوفی‌گری» و مصطفی محسن اللواتی، شاعر، نویسنده و روزنامه‌نگار عمان با محوریت «جلال‌الدین رومی، پل فرهنگی میان ملت‌ها» سخنرانی می‌کنند.

همچنین «عرفان نظری و عملی (سیر و سلوک) از نگاه ابن عربی و جلال‌الدین رومی» عنوان سخنرانی میرفت سلمان، مدرس زبان فارسی در دانشگاه‌های تشرین، لاذقیه، البعث، حمص و مرکز فرهنگی ایران در لاذقیه سوریه خواهد بود.

مریم میرزاده، نویسنده و مترجم وبینار خواهد بود و این وبینار دوشنبه، هفتم مهرماه ساعت ۱۷ به وقت تهران در فضای زوم برگزار خواهد شد.

علاقه‌مندان برای حضور در وبینار می‌توانند برنامه Zoom Cloud Meeting را در تلفن همراه و یا کامپیوتر شخصی دانلود و رمز عبور « ۲۷۵ ۰۸۵ ۸۹۴۹» را وارد کرده و یا از طریق لینک « https://us۰۴web.zoom.us/j/۲۷۵۰۸۵۸۹۴۹» نشست را دنبال کنند.

منبع : مهر

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید