بانوان شاغل در مراکز درمانی در خط اول مقابله با کرونا قرار دارند

کامران باقری‌لنکرانی روز دوشنبه در نشست خبری نهمین سمینار بین‌المللی سلامت زنان که از راه دور برگزار شد با بیان اینکه بسیاری از بانوان همزمان همسر و مادر هم هستند افزود: آنان در چند جبهه ایثار می‌کنند که باید این موضوع را مدنظر داشت.

رئیس مرکز تحقیقات سیاست‌گذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز اضافه کرد: امسال با توجه به شیوع بیماری کرونا، بخش مهمی از این سمینار به آثار کووید ١٩ بر سلامت زنان و بخشی هم به موضوع بیماریهای اسکلتی و عضلانی زنان اختصاص داده شده است.

لنکرانی با بیان اینکه نهمین سمینار بین‌المللی سلامت زنان به میزبانی شیراز روزهای ١٢ و ١٣ آذرماه به صورت مجازی برگزار می‌شود افزود: آمارهای جهانی نشان می‌دهد که درگیری کرونا در جوامع مختلف بین زنان و مردان تفاوتی چندانی ندارد.مرگ و میر در مردان در مجموع بیشتر بوده اما در برخی از گروههای سنی مرگ و میرها در زنان در بعضی از کشورها مانند جنوب شرقی آسیا تمرکز بیشتری داشته است.

وی ادامه داد : در کشورمان از حدود ٤٠ سال به بالا تمرکز مرگ و میر در مردان بیشتر و در کمتر از این گروه سنی تفاوتی بین زن و مرد نبوده است.

لنکرانی اضافه کرد: بحث بیماری کووید ١٩ تنها موضوع بیماری و بستری نیست بلکه زندگی انسان‌ها را در کل جهان تحت تاثیر قرار داده و آثار آن در زنان مقداری بیش از مردان بوده است.

رئیس نهمین سمینار بین‌المللی سلامت زنان خاطر نشان کرد: دریافت آموزش دانش آموزان در خانه، فشار روحی و روانی بیشتری بر مادران وارد کرده و سلامت روان و استرس آنها را تحت تاثیر قرار داده است.

لنکرانی گفت: افسردگی و اضطراب در این ایام در خانمها از جمله موضوع تحصیل فرزندان در منزل، مراقبت از بیماران، ترس از بیمار شدن و بیکاری تعدادی از زنان شاغل در پی همه گیری این بیماری افزایش پیدا کرده است.

به گفته وی ، متاسفانه گزارش‌هایی مبنی بر افزایش ٣٠ درصدی خشونت‌های خانگی در برخی از مناطق کشور در دوران شیوع کرونا مواجه شده‌ایم که بخشی مربوط به فشار روانی و بخشی فشار اقتصادی است. این موضوعات ما را ملزم می‌کند که به سلامت زنان در این ایام توجه ویژه‌ای کنیم و برنامه‌ها و حمایت‌های مشخص تری در این باره داشته باشیم.

دکتر لنکرانی اضافه کرد: در موضوع بیماری کووید۱۹، تنها موارد ابتلای بیماری و بستری نیست، این بیماری در شرایط فعلی کل زندگی انسان ها را تحت تاثیر قرار داده و آثارش نیز بر بانوان بیشتر از آقایان بوده است.

او تعطیلی مدارس و آموزش دانش آموزان در منزل را موجب فشار مضاعف روحی روانی بر زنان یا مادران دانست و ادامه داد: البته این موضوع به مادرانی که سرپرست خانوار هستند، فشار بیشتری وارد کرده است و باعث شده سلامت روان و سطح استرس آنان تحت تاثیر قرار بگیرد.

او با اشاره به محور بخش دوم این سمینار، گفت: اصولا بار ناتوانی زنان در جهان ابتدا به بیماری‌های اعصاب و روان برمی‌گردد و سپس بیماری‌های اسکلتی و عضلانی.خانمها نسبت به مردان بیشتر از ساییدگی‌های مفاصل، دردهای کمر و بیماری‌های روماتیسمی رنج می‌برند که برای این موضوعات کارهای خوبی در پیشگیری و درمان و بازتوانی می‌توان انجام داد.

رئیس مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: پوکیدگی استخوان در زنان نیز به یک همه گیری جهانی تبدیل شده که ارتباط به چاقی و شیوه زندگی دارد که در سال‌های اخیر روند فزاینده‌ای پیدا کرده است.کمبود ویتامین دی نیز به این مهم دامن زده است.

منبع : ایرنا

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید