کد خبر: 332412
۰
۰
نسخه چاپی

مقتل‌خوانی آیت‌الله علم‌الهدی/ کینه‌ها سبب شهادت حضرت فاطمه(س) شد

به گزارش، خبرنگار مهر، آیت الله سید احمد علم الهدی قبل از ظهر یکشنبه در مراسم عزاداری ظهر شهادت صدیقه طاهره (س) در حرم رضوی با اشاره به، شهادت حضرت فاطمه (س) اظهار کرد: شهادت جانگداز صدیقه اطهر (س) در محضر ولایتمدار امام هشتم (ع) به‌عنوان بزرگ‌ترین سوگ و عزای عزیز دل پیامبر (ص) در محضر فرزند برومند ایشان برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: امروز مهم این است که شما برادران و خواهران عزادار که بر روی فرش امام هشتم (علیه‌السلام) اقامه عزای مادر مظلومه‌اش را فرمودید، برق اشکتان را به آقا نشان دهید.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی ادامه داد: عزاداری شما علامتی است، در آن لحظه که ما را در قبر می‌گذراند، همه پراکنده می‌شوند و تنها می‌مانیم در آن خانه جدید و گودال تاریک گور، این برق اشک، نشانی ما با امام رضا (ع) باشد که آنجا حضرت به سراغ ما بیایند و ما را از تنهایی نجات بدهند.

محور همه مظلومیت صدیقه اطهر، دشمنی‌ها با امیرالمؤمنین (ع) بود

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی به ریشه‌یابی مظلومیت و مصائب فاطمه زهرا (س) اشاره و بیان کرد: در مسئله مظلومیت صدیقه اطهر (ع) و مصائبی که در ساحت مقدس ایشان به وجود آمد و هتک حرمت حضرت شد، محور همه این جنایت‌ها از نظر هتک حرمت، دشمنی با امیرالمؤمنین (ع) و عداوت با مولا بود یعنی نتیجه جمع شدن همه عقده‌ها و کینه‌ها نسبت به امیرالمؤمنین (ع).

وی افزود: در روز دوم رحلت پیغمبر اکرم (ص) وقتی سایه رسول‌الله از سر این خانواده کنار رفت را در هتک حرمت و هجمه در خانه صدیقه اطهر و اهانت و ظلم به ایشان عملی کردند.

آیت‌الله علم‌الهدی با طرح این سوال که «این کینه‌ها و دشمنی‌ها با امیرالمؤمنینی که مجموعه‌ای از فضائل و عبودیت‌ها بود، از کجا منشأ می‌گیرد؟»، خاطرنشان کرد: دو دسته بغض نسبت به امیرالمؤمنین (ع) وجود داشت؛ اول اینکه ایشان در همه غزوات، جنگ‌ها و همه عرصه‌های ایثارگری و جهاد در راه خدا، در کنار پیغمبر اکرم (ص) دشمنان را دفع می‌کرد و عناصر ناپاک شرک و کفر را از بین می‌برد.

وی افزود: در جنگ بدر، ۷۰ یا ۷۵ نفر از سران قبایل عرب و شجاعان قریش به کشته شدند، ۳۵ نفر آنان به دست امیرالمؤمنین (ع) کشته شدند و در کشتن ۳۵ نفر دیگر نیز مولا دخالت داشت؛ در جنگ احد وقتی سه هزار نفر به سر پیامبر ریختند، مسلمانان عده‌ای شهید و عده‌ای فرار کردند و در میان میدان، امیرالمؤمنین (ع) ماند با سه هزار دشمن به سر پیغمبر ریخته، مولا تنها کسی بود که در مقابل پیغمبر دفاع می‌کرد و دشمن را شکست داد.

بروز کینه‌ها در توطئه سقیفه

امام جمعه مشهد به فتنه و توطئه سقیفه اشاره و عنوان کرد: هنگامی که حزب ۲۵ نفره می‌خواست شکل بگیرد و عددش به ۱۳، ۱۴ نفر بیشتر نرسیده بود، در نماز صبح در صفوف نماز می‌گشتند تا افرادی را که با آنان هم مسلک هستند را جذب کنند؛ فردی بی‌بندوبار و هتاک به نام سالم مولی حذیفه در بین آنان بود، فکر کردند اگر چنین فردی جذب حزب آنان بشود در هدفشان موفق می‌شوند، از او پرسیدند منفورترین قبیله در نگاه تو کدام قبیله است؟ گفت بنی هاشم چون علی در میان قبلیه بنی هاشم هست، گفتند چرا؟ گفت در میان عرب هر شجاع و گردن‌کشی بود به دست علی کشته شد، به همین خاطر کینه و عداوت نسبت به علی دارم، او را جذب کردند.

وی، دسته دوم بغض و کینه‌ها را نتیجه رقابت‌هایی دانست که در عرصه ده ساله بین دیگران و امیرالمؤمنین (ع) ایجاد شده بود و اظهار کرد: شجاعتی که امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) در جنگ‌ها داشت، در مقابل چهره شدن برخی‌ها مانع ایجاد کرده بود لذا سعی بر این داشتند که نسبت به امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) عداوت بورزند چون تجلی مولا در عرصه‌ها و میدان‌های جنگ، آنان را به حسادت و رقابت شدیدی وا می‌داشت که به طور طبیعی به کینه و عداوت منتهی می‌شد.

نتیجه عداوت‌ها، هتک حرمت صدیقه اطهر بود

آیت‌الله علم‌الهدی به بیان مثال‌هایی از حسادت افراد به امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) اشاره و تصریح کرد: حسادت و رقابت به کینه و عداوت بدل شد، این کینه‌ها جمع شد، پیغمبر اکرم رحلت کردند و بعد از رحلت رسول‌الله، این عداوت‌ها نسبت به وجود مولا در شکل این جسارت و حمله به وجود مقدس صدیقه اطهر (س) درآمد و این جسارت‌ها و هتک حرمت‌ها، وجود مقدس ایشان را در مثل امروز تا مرز شهادت پیش برد.

نماینده ولی فقیه در ادامه گفت: آنچه امروز از خود زهرا (س) مظلوم‌تر است، وجود مقدس مولا امیرالمؤمنین (ع) است، رنجی که امروز علی دارد دو رنج است، رنج اول اینکه دارد زهرا را از دست می‌دهد، یک پایگاه علی منهدم می‌شود و رنج دوم علی این است که زهرا، کسی که عزیزترین عزیزانش است دارد فدایی و قربانی علی (ع) می‌شود، کینه‌ها، عداوت‌ها و دشمنی‌هایی که با علی داشتند سبب شد زهرا (س) تا مرز شهادت پیش برود و مولا به داغ صدیقه اطهر دچار بشود.

در ادامه این مراسم، آیت‌الله علم‌الهدی به مقتل‌خوانی شهادت حضرت صدیقه طاهره (س) پرداخت.

منبع : مهر

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید