مدیرکل پزشکی قانونی یزد: فوت ناشی از حوادث کار ۵۳ درصد افزایش یافت

به گزارش قم پرس، دکتر فریبرز آیتی فیروزآبادی روز سه‌شنبه در نشست برخط ( آنلاین ) با خبرنگاران تعداد مصدومان ناشی از حوادث کار استان در این مدت ۴۴۹ نفر ذکر کرد و افزود: از این تعداد ۴۲۳ نفر مرد و بقیه زن بودند که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳.۲ درصد کاهش نشان می دهد.

وی در مورد تعداد فوتی‌های ناشی از مسمومیت گاز منوکسید کربن اظهار کرد: امسال هفت نفر به دلیل مسمومیت با این گاز جان خود را از دست دادند که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۲.۵ درصد کاهش دارد.

این مسوول تعداد مراجعان به پزشکی قانونی یزد را همانند کشور ذکر کرد و یادآور شد: عمده مراجعه ناشی از نزاع ، تصادف و حوادث ناشی از کار است و حدود ۸۰ درصد مراجعه‌کنندگان را شامل می شود .

آیتی به شیوع کرونا و تبعات ناشی از آن در جامعه اشاره کرد و یادآور شد: با اوج گیری این ویروس ناخودآگاه، درگیری‌ها و تشکیل پرونده‌های قضایی مرتبط با آن کاهش نسبی یافت که به دلیل رشد سالانه این نوع پرونده‌ها چشمگیر نیست و در وضعیت کنونی ۱۰ تا ۱۵ درصد ورودی پرونده‌ها کاهش دارد.

وی به تبیین فعالیت پزشکی قانونی پرداخت و گفت: هم‌اکنون ۶۸ نیروی استخدامی، طرحی، قرادادی و شرکتی در این اداره‌کل مشغول هستند که از این تعداد، ۲۸ نفر پزشک در حوزه‌های تخصصی مختلف و بقیه کارشناس هستند که متوسط سطح علمی و مدرک تحصیلی آنها بالاترین سطح را نسبت به دیگر دستگاه‌های اداری، دولتی و قضایی دارد.

به گفته مدیرکل پزشکی قانونی یزد، در واحد تشریح این اداره کل، پرونده متوفیان ناشی از فوت‌های غیرطبیعی، حادثه‌ای و مشکوک مورد بررسی قرار می‌گیرد، سالانه ۳۰۰ تا ۶۰۰ مورد جسد به پزشکی قانونی ارجاع داده می‌شود و در واقع تقریبا هر روز حداقل یک مورد ارجاعی برای کالبد شکافی، تشریح یا معاینه ظاهری وجود دارد.

آیتی، عمده‌ترین چالش پزشکی قانونی یزد را کمبود بودجه و فضای فیزیکی ذکر کرد و گفت: پزشکی قانونی استان ضعیف‌ کمترین اشغال فیزیکی را در کل کشور دارد و از ۹ مجموعه فعال پزشکی قانونی استان تنها سه ساختمان تملیکی آن هم در زمین‌های موقوفه ساخته شد .

هم‌اکنون حدود ۱۴۰ هزار کارگر در بیش از چهار هزار واحد تولیدی ، صنعتی و معدنی استان یزد مشغول کار هستند.

استان یزد با یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت در مرکز جغرافیایی کشور قرار دارد.

منبع : ایرنا

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

آپلود عکس

دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید