کد خبر: 333065
۰
۰
نسخه چاپی

طرح بزرگ مفتاح در شهرک مهدیه قم عملیاتی می‌شود

به گزارش مرکز خبر حوزه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمود ملکدار در گفت‌وگویی افزود: طرح «مفتاح» که مخفف «مجتمع فرهنگی تربیتی آموزشی حوزه های علمیه» است، تاکنون مفتاح ۱ در مشهد (استان خراسان رضوی) شکل گرفته است.

وی افزود: حوزه علمیه قم با جایگاه مهمی که دارد، باید پاسخگوی تشنگان معارف دینی باشد و حوزویان از سراسر کشور به این جا بیایند و در قالب دوره‌های معرفتی بهره ببرند و در قم چنین مجتمعی را نداریم و طلاب گلایه‌مند بودند، لذا مفتاح ۲ طراحی شد که نه تنها حوزویان بلکه دانشجویان را نیز بتوانیم دعوت کنیم و از ظرفیت حوزه بهره ببرند.

وی گفت: در مدیریت حوزه نظاماتی در حال تدوین است، همانند نظام جامع اندیشه حضرت امام خمینی(ره)، مقام معظم رهبری، شهید مطهری و بزرگان دیگر نظیر طرح ولایت را در دستور کار دارد که اجرای آن نیاز به عملی همانند مفتاح دارد تا طلاب و دانشجویان از سراسر کشور و بلکه از جهان اسلام بیایند، دوره‌ها را بگذرانند؛ لذا این طرح در دست تهیه است و مصوب شورای عالی حوزه شده است.

وی گفت: طرح دیگری در راستای منویات مقام معظم رهبری در دست اقدام است و آن این است که معظم له فرمودند هر کاری که می خواهید انجام دهید، باید پیوست فرهنگی داشته باشد، ما نیز بر این باوریم حوزه‌های علمیه هر فعالیتشان باید پیوست علمی، آموزشی، تربیتی و فناوری داشته باشد، لذا طرحی آماده شد با نام «مجتمع علمی، آموزشی و فناوری» که بحمدالله به تصویب هیات‌مدیره شهرک رسید و ابلاغ شد.

ملکدار افزود: برآنیم در شهرک، مجتمعی داشته باشیم که مراکز تخصصی و موسسات پژوهشی، آموزش‌های مهارتی و کاربردی، مرکز رشد و خلاقیت حوزه و حوزه ای برای خواهران و برادران و یک مجتمع آموزشی برای فرزندان طلاب تا همه این ها را در خود جای دهد.

وی همچنین در رابطه با برنامه‌ها و طرح‌های انجام شده و در حال پیگیری، شهرک بزرگ حوزویان اظهار داشت: شهرک مهدیه با بیش از ۱۰۰۰ هکتار زمین، ظرفیت و موقعیت خوبی برای حوزه‌های علمیه به خصوص حوزه علمیه قم ایجاد کرده است تا بتوانند از این ظرفیت به خوبی استفاده کنند.

وی افزود: این ظرفیت های مهم شامل مسایل فرهنگی، علمی، آموزشی، تربیتی، مسایل اقتصادی، زیست محیطی و اسکان طلاب است که هر یک از این حیطه ها خدمات و فعالیت های گسترده ای را شامل می شود.

ملکدار بیان کرد: علاوه بر این ظرفیت شهرک مهدیه به حدی است که می تواند در ارتقای علمی، تحصیلی و تبلیغی حوزویان تاثیرگذار باشد؛ ولی باید اعتراف کنیم، آنگونه که باید از ظرفیت‌های شهرک مهدیه بهره‌برداری نکرده‌ایم.

وی گفت: اولین کاری که در این جا انجام دادیم از لحاظ نرم افزاری بود، چرا که این شهرک نیاز به یک چشم انداز و سند تحول پنج ساله دارد و امروز در زمانی قرار داریم که بدون برنامه نمی توانیم به توسعه دست یابیم و باید اهداف و چشم اندازی را مشخص و موقعیتی را برای شهرک تعیین کنیم تا سیاست های کاری در شهرک به خوبی مشخص شود و چشم انداز خود را براساس این اهداف ترسیم کنیم.

وی گفت: در این خصوص کارگروهی از صاحب‌نظران حوزوی و غیرحوزوی که شناخت کاملی از شهرک مهدیه و ظرفیت‌های آن دارند تشکیل و این سند چشم انداز ترسیم شد، معتقدیم این شهرک به عنوان مکمل حوزه علمیه قم است و باید در کنار حوزه علمیه قم باشد و اگر سندی می‌خواهیم در شهرک مهدیه ترسیم کنیم با نگاه به حوزه باشد وگرنه برنامه های ما ابتر خواهد بود و باید حتما با سند چشم‌انداز حوزه همگام باشد.

مدیرعامل شهرک مهدیه بیان کرد: بحمدالله سند چشم‌انداز آماده ارایه به هیات‌مدیره برای تصویب است که مشتمل بر ماموریت‌ها، ارزش‌های حاکم بر شهرک، سیاست‌ها و سند چشم‌انداز و اهداف است.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از اقدامات در حال انجام، تهیه طرح جامع جدید شهرک است که در حال طراحی است، تصریح کرد: با برنامه ریزی صورت گرفته تا پایان امسال برنامه پنج ساله شهرک مهدیه بر اساس سند چشم‌انداز آماده خواهد شد.

وی گفت: برای تهیه سند چشم انداز شهرک ده‌ها ساعت مصاحبه های مختلف با بزرگان حوزه از جمله اعضای شورای عالی و برخی از اعضای جامعه مدرسین و برخی از مسئولان نهادهای گوناگون حوزوی و مجمع نمایندگان طلاب و فضلا انجام داده‌ایم و نیز عزیزانی که از ابتدا در تاسیس و ایجاد شهرک مهدیه نقش داشتند نیز، نظراتشان را ارایه دادند تا سند جامعی ترسیم شود.

وی گفت: برای ساماندهی به ساخت و سازها و رفع نواقص موجود که موجب گله‌مندی ساکنان بود، شورای مهندسی و عمرانی را با حضور مهندسان متعهد و دارای سابقه کار در قم و برخی از عزیزان حوزوی شکل دادیم تا در کیفیت ساخت و ساز و استفاده از روش‌های جدید تحولاتی را شاهد باشیم.

شهرک مهدیه می‌تواند الگوی معماری اسلامی شود

ملکدار اظهار داشت: بر این باوریم این شهرک باید به گونه ای ساخته شود که محیط آن با اقتضائات حوزه سنخیت داشته باشد و در آن معنویت، نشاط و سبک زندگی که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب می‌باشد، مورد توجه قرار بگیرد و باید در ساخت و سازها مولفه‌های معماری اسلامی در این شهرک پیاده شود و به عنوان شهرک نمونه ای شناخته شود و برای سایر عزیزانی که در کشور به دنبال خانه های سازمانی هستند، الگوی معماری اسلامی باشد و این شهرک می‌تواند الگوی معماری اسلامی شود و در این راستا با گروه‌های مختلفی که کار کردند در حال مشاوره و ارایه طریق می‌باشیم.

وی افزود: از جمله ویژگی این شهرک آن است که از سراسر کشور در آن ساکن هستند و باید منزل به شکلی باشد که پس از مدتی به واسطه دوری از اقوام و بستگان در شهرک دچار افسردگی نشوند، این شاخص ها اهمیت زیادی دارد و در کارگروه تخصصی به همه این نکات توجه شده است و معایب و آسیب‌ها و محاسن را به طور دقیق مورد ارزیابی قرار داده‌ایم.

مدیرعامل شهرک مهدیه قم خاطرنشان کرد: در عرصه سخت‌افزاری هم چندین طرح مهم در شهرک آماده شد که از جمله آن طرح بزرگ مفتاح است که در شهرک مهدیه عملیاتی می‌شود.

وی گفت: طرح های دیگری نیز در دست تهیه داریم از جمله طرح نمایشگاه دستاوردهای انقلاب است که متاسفانه تاکنون وجود نداشته است و این همه تبلیغ علیه نظام اسلامی می‌شود و شبهاتی که به کارآمدی نظام وارد می شود؛ در حالی که این نظام، کارآمدترین نظام بوده و خدمات ارزشمندی طی ۴۰ سال انجام داده که بی نظیر است؛ این طرح به زودی به هیات مدیره شهرک ارایه و در صورت تصویب، اجرایی می‌شود.

ملکدار خاطرنشان کرد: شهرک مهدیه ظرفیت تاسیس مرکز موضوع‌شناسی مسایل فقهی را دارد که امید است از این ظرفیت هم بزرگان حوزه و نهادهای حوزوی بهره‌مند شوند.

تامین مسکن طلاب یکی از دغدغه‌های مهم است

وی گفت: یکی از طرح های بزرگی که مورد تاکید آیت الله اعرافی می باشد، این است که مسکن طلابی که در حال تحصیل هستند، باید تامین شود؛ اولا سقف دوره تحصیل مشخص شود و تا زمانی که تحصیل می‌کنند، مسکن موقت برای ایشان تهیه شود و دوره ای که تحصیل تمام شد، به شهرستان‌ها بازگردند و بر اساس کارویژه روحانیت به ماموریت‌ خود بپردازند؛ باید آرامش فکری برای طلاب در دوره تحصیل فراهم شود تا بتوانند خوب درس بخوانند.

عضو شورای معاونان حوزه های علمیه، با اشاره به دیگر اقدامات اظهار داشت: شهرک مهدیه به علت باز بودن اطرافش مشکل داشت که اقدامات خوبی در این زمینه انجام شد.

وی بیان کرد: در این شهرک ایجاد مجتمع علمی و فرهنگی و آموزشی و کار فرهنگی برای طلاب و همسران مد نظر است در این دوره تدبیری از سوی مدیرحوزه‌های علمیه اتخاذ شد که مدیر شهرک عضو شورای معاونان شد.

وی افزود: با این ابتکار ارتباط مجموعه مدیریتی و اجرایی شهرک با معاونان و مدیران حوزه های علمیه تقویت شد، به طوری که جلسات متعددی با معاونت‌های مختلف حوزه و نهادهای حوزه داشتیم که یکی از نتایج آن راه‌اندازی مرکز مشاوره خانواده شد که صبح‌ها برای بانوان و عصرها برای آقایان فعال است.

ملکدار تصریح کرد: با مدیریت جامعه الزهرا(س) جلساتی داشتیم که از ظرفیت آن‌جا استفاده کنیم که مرکز مشاوره خواهران از طرف مدیریت جامعه‌الزهرا(س) در این جا برای خانواده ساکنان شهرک تاسیس شد.

وی گفت: برای طلاب ساکن شهرک، مرکز امام خمینی(ره) چند سال است، راه اندازی شده بود و دروس مختلف از جمله ۲۳ درس در سطوح عالی و خارج در شهرک برقرار است که در حال حاضر توسعه یافته و سطوح عالی و هم به صورت درس خارج برگزار می‌شود.

وی گفت: کارهای فرهنگی در مناسبت های مختلف با معاونت فرهنگی شکل می‌گیرد که برنامه‌هایی در ایام فاطمیه و سالگرد شهید سلیمانی و بزرگداشت آیت الله یزدی و آیت الله مصباح یزدی و شهید فخری‌زاده با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی داشتیم، همچنین مساجد در حال فعال شدن است و هر مسجدی هیات امنا دارد و سعی کرده ایم از طلاب نیز در این ظرفیت‌ها استفاده ‌شود.

عضو شورای معاونان حوزه های علمیه تصریح کرد: برنامه های ورزشی در ایجاد نشاط و آموزش های مهارتی برای خانواده طلاب در شهرک در نظر گرفته شد.

وی گفت: شهرک باید همانند یک مدرسه علمیه سطح عالی باشد که تنها اسکان نیست، بلکه یک مجتمع علمی و فرهنگی باید باشد، بعد از پنج سال همسر و فرزندان باید آموزش‌هایی دیده باشند و خود طلبه نیز مهارت‌هایی دیده باشد که آماده هر نوع خدمتی به جامعه و نظام باشد.

اسکان حدود ۱۲۰۰۰ نفر در شهرک مهدیه

وی اظهار داشت: حدود ۱۲ هزار نفر جمعیت در شهرک ساکن هستند که این یعنی یک شهر بزرگ و باید ظرفیت لازم را ایجاد کنیم که بخش خدمات شهری متاسفانه بسیار اندک است.

وی افزود: حدود۵۰۰ منزل خالی در شهرک داشتیم که نیاز به تعمیر داشت، متاسفانه بودجه آن وجود نداشت که بحمدالله از طرف خیرین در حال تامین است که امیدواریم تا پایان سال همه آن‌ها تعمیر و قابل سکونت شوند؛ از فرصت استفاده می نمایم و از ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد برکت برای مساعدت آنان به این شهرک تشکر و قدردانی می کنیم.

ملکدار تصریح کرد: امسال سال سختی برای همه اقشار بود بالاخص برای حوزویان لذا برای کمک به ساکنان اعلام کردیم، کسانی که ورودی آن‌ها از سال ۹۳ به بعد می‌باشد تا پایان خرداد ۱۴۰۰ سکونتشان تمدید شد.

وی گفت: ارتباط با ساکنان بسیار مهم است، لذا برنامه‌هایی اجرا شد که امیدواریم شب میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) دومین نشست با طلاب ساکن را داشته باشیم و روزهای چهارشنبه از ساعت ۱۰ تا ۱۲ ملاقات عمومی داریم و نیز از طریق سامانه شهرک با ساکنان ارتباط خوبی برقرار شد.

وی گفت: طرحی برای ساخت منازل از سوی خیرین و ائمه جمعه اعلام شد که آن‌ها بتوانند برای طلاب و روحانیان شهرستان خود منازلی بسازند و با معرفی آنان در شهرک ساکن شوند و پس از تحصیل به استان یا شهرستان خود برگردند و خدمات علمی و تبلیغی ارایه نمایند که امیدواریم ائمه جمعه و نمایندگان مجمع نمایندگان حوزه علمیه قم از این فرصت به خوبی استفاده کنند و خوشبختانه برخی از خیرین و امامان جمعه در حال ساخت این منازل برای طلاب استان خود هستند.

منبع : ایرنا

قم پرس منتظر دریافت اخبار و پیام های هموطنان عزیز می باشد.

آپلود عکس


دیدگاه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید